«Понад рік я з двома синами живу за кордоном, а наш чоловік і тато залишається в Україні, в Чернігові. На жаль, за увесь цей час ми не мали можливості з ним побачитися вживу. Звісно, спілкуємося телефоном, по відео, але переважно про те, як наші хлопчики, як у них успіхи в школі, чи знайшли друзів, чи подобається спортивна секція, про якісь побутові моменти тощо. Ми майже не говоримо про «Ми» - наші взаємини, почуття одне до одного, наші спільні плани. Мені здається, стаємо чужими одне для одного, хоча прожили в шлюбі понад 10 років. Мене це хвилює. Як вважаєте, чи можна зберегти почуття на відстані? Чи можна зберегти родину?
Віолетта, чернігівка, котра нині живе в Ірландії, надіслала нам листа електронною поштою»
Цей лист ми показали Тетяні Глюк - психологині, сімейній консультантці у методі позитивної психотерапії, авторці онлайн -програм для жінок, ведучій психологічних трансформаційних ігор. І ось яку відповідь вона підготувала.
Війна перевернула багато сфер нашого життя. Стосунки - не виключення. Всі плани та сподівання на краще рухнули в один день. Повне перезавантаження цінностей, цілей, сенсів, довіри до життя, уявлення про світ, уявлення про стосунки.
Майже кожна пара відчула зміни в стосунках в ці нелегкі часи. Для багатьох пар розлука стала вимушеною реальністю. Родини розділені війною та тисячами кілометрів. Чоловіки - у ЗСУ, а жінки з дітьми виїхали на захід України чи за кордон.
Війна та відстань вже зруйнували багато стосунків, частина сімей не витримують випробувань і перебувають за крок до розриву. Але насправді зовнішні фактори – лише верхівка айсберга, вони лише посилили вже існуючі у стосунках проблеми. Тому проблеми у стосунках під час війни - часто ті самі проблеми, що існували раніше, проте на фоні війни відчуваються більш гостро.
Основний виклик для пар зараз, в умовах війни: може виявитися, що цінності партнерів - різні, а відстань тільки посилює цю різницю. Та навіть у такий складний час під впливом руйнівних зовнішніх факторів стосунки можливо зберегти, навіть якщо партнери знаходяться далеко одне від одного. Складно, але можливо.
Стосунки на відстані також потрібно будувати та вкладатися в них часом та емоційно, адже сімейне щастя залежить не від формату стосунків, не від територіальної близькості, а від цінності зв’язку саме з цим чоловіком/цією жінкою, від готовності пари докладати зусилля задля гармонійних взаємин.
Кілька порад для пані Віолетти та інших читачів газети «Сім днів», як зберегти та укріпити взаємини на відстані:
- Залишайтесь на зв'язку одне з одним. Якість і системність спілкування значно покращує стосунки, зберігає близькість навіть на відстані.
Головне - прийняти той факт, що зараз ви не можете бути поруч. Від вас це не залежить. Тому потрібно спрямувати зусилля на те, що залежить від вас. Наприклад, намагатися підтримувати зв'язок настільки, наскільки це можливо: дзвінки, смс, фото, відео.
- Діліться емоціями, переживаннями, тобто, робіть те, що зазвичай робили у мирний час.
Не варто порівнювати страхи та небезпеки одне одного. Хто в безпеці, кому важче, кому легше. Варто зрозуміти, що кожному з пари зараз складно по-своєму. Жінці важко на новому місці: інший побут, труднощі адаптації у іншомовному середовищі, потреба влаштувати і себе, і дітей. Це складно. Не можна знецінювати та применшувати переживання іншого. Складно всім.
- Говоріть відверто та чуйте одне одного. Якщо пара не вміє обговорювати та вирішувати проблеми, то фактор розлуки тільки посилить прірву між партнерами. Партнери, які звикли обговорювати, що їх влаштовує, а що ні, які навчилися підтримувати одне одного та співпереживати, мають всі шанси зберегти стосунки в будь-якій кризовій ситуації.
- Обговорюйте плани на майбутнє. Важливо, щоб ви говорили не лише про побутові речі. Плануйте життя, коли ви знов будете разом. Спільні цілі та плани об'єднують та дають психологічне відсутня - "ми разом зараз і будемо разом у майбутньому".
- Якщо у подружжя є можливість бачитися, підтримуйте тілесний контакт. Обійми дають відчуття, що все буде добре, відчуття безпеки, довіри і підтримки.
Стосунки оживить, коли ви будете мріяти про те, щоб побачитись, торкнутись одне одного, постояти в обіймах, відчути тепло дихання, тепло одне одного.
- Дякуйте один одному. За прості речі: за розмову, за відповідальність, що кожен несе самотужки, за передані через багато кордонів подарунки, за те, що любите, цінуєте, турбуєтесь, за те, що вірите у ваше майбутнє, будуєте плани.
Ви пара, ви сім'я, ви є один у одного. Цінуйте це, оберігайте та працюйте над тим, щоб бути щасливішими разом. Просто зараз. І якщо стосунки одне з одним - цінність для кожного з пари, вам під силу пережити будь-які труднощі. Від вас обох залежать, чи витримають ці стосунки вимушену розлуку.