Два дні, 9 та 10 червня, у чернігівській обласній бібліотеці імені Софії та Олександра Русових проходив VIобласний поетичний фестиваль «Дотиком душі».
За кілька днів до того депутати обласної ради перейменували відому усім чернігівцям бібліотеку Короленка: відтепер вона носить ім’я Софії та Олександра Русових.
Отже «Дотиком душі» став першим заходом у оновленій бібліотеці. А тому ми не змогли пропустити цю подію.
Вірші, пісні, вірші
«Дотиком душі» проходив два дні. Але, якщо у п’ятницю, 9 червня, відбулася онлайн частина фестивалю (поети читали вірші за допомогою відеоконференції), то у суботу 10 червня захід пройшов офлайн – близько 50 літераторів читали вірші вже особисто.
Офлайн частина фестивалю була поділена годинною перервою та переривалася музичними паузами. Але, загалом, захід тривав аж 5 годин: розпочавшись о 10-30, фестиваль закінчився о 17-30, та й те, лише через оголошення повітряної тривоги.
Переважно, вірші учасників «Дотиком душі» були на дві теми: україно-російська війна або кохання.
Одним з найбільш яскравих авторів, чий виступ, гадаємо, запам’ятався багатьом глядачам, став поет Григорій Лишко, котрий зачитав поему «Відповідь тим, хто з дуба впав»:
-Москалі, ви, москалі, ми на вас настільки злі,
Що погнали б, мов отару, від Херсону й Соледару,
Аж до самого Уралу.
Й, повірьте, поженем.
Відпочинем на Уралі, поженем тоді ще далі.
Це гіпербола, звичайно, Але, вірите, реально,
Хочеться про вас забути: вас не бачити, й не чути:
Мирно жити.
Ну а ви, представітєлі Москви,
Не шановні і не любі,
Хоч повішайтесь на дубі, - закінчив свою поему пан Лишко.
Ставлення до дерусифікації
Хоча бібліотека вже носить ім’я Софії та Олександра Русових, ребрендінг закладу провести не встигли. Згадка про Короленка досі значиться не тільки на фасаді закладу: саме назва «бібліотека ім. В. Г. Короленка» була вказана на афіші фестивалю.
До перейменування ж бібліотеки літератори ставляться по-різному:
У той же час колеги-літератори сприймають перейменування бібліотеки більш позитивно:
Хто ж переміг?
Як зізналося журі, вони не змогли дійти згоди та визначити цьогорічних лауреатів. Тому усі учасники отримали дипломи від департаменту культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської ОВА. Одним з нагороджених став наш колега – журналіст Дмитро Павленко:
Вірші, які журі вважатиме найкращими, мають опублікувати у журналі «Літературний Чернігів» та альманасі «Первоцвіт». Але кого саме відберуть – під час фестивалю так й не сказали: прізвища обраних мають з’явитися на сайті бібліотеки імені Русових.
Нагадаємо, на нашому сайті можна знайти інтерв’ю співака та поета Ігоря Меліхова.
Сєргєй Карась
Чернігівська медіа група