Підрив дамби на Каховській ГЕС: чи вплине катастрофа на Чернігівщину

6 червня російська армія здійснила військовий злочин, який зруйнував життя багатьох людей. Наслідки підриву дамби на Каховській ГЕС, яка забезпечувала південь країни прісною водою, жахливі, а боротися з ними доведеться не один рік. Чи вплине ця катастрофа на Чернігівщину? Чи пришвидшить вона дефіцит питної води у нашій області? Відповіді на ці питання шукали журналісти сайту 0462.ua.

З першого дня катастрофи чернігівці не покинули людей із Херсонщини у біді. Небайдужі приносили волонтерам одяг, воду, речі першої необхідності, надсилали гроші, і досі продовжують це робити. Навіть «Чернігівводоканал» долучився до допомоги, відправивши спеціальну техніку у місто Покров.

Наслідки цієї катастрофи жахливі і для людей і для природи. Цей злочин отримав назву екоцид. Завідувач кафедри екології та охорони природу НУ «Чернігівського колегіуму» Юрій Карпенко говорить:

Юрій Карпенко

«У людей горе, з точки зору екології країна ворог зробила екоцид. Є відома статистика, за якою велика частина природно-заповідного фонду або підтоплена, або мала вплив від води, яка вийшла з під контролю. Відповідно багато тварин просто загинуть, або вже загинули, це й великі тварини які були у регіональних і національних ландшафтних парках. Види флори і фауни просто не зможуть жити в нових умовах. З іншого баку падіння рівня води змінить гідрологічні режими для заболочених територій, це приведе до проблеми з водними організмами. Можуть зникнути якісь види, але точно можна буде сказати після падіння води. Окрім цього може статися забруднення трупами риб, водних тварин та рослинної маси».

Катастрофа вже вплинула на інші регіони, наприклад, у Запоріжжі річка перетворилася на струмок, на Миколаївщині гине риба, а вода у Чорному морі взагалі стала небезпечною.

«Для Чернігівщини прямих наслідків не буде», – говорить Юрій Карпенко, – «але все одно треба допомагати постраждалому регіону. Щодо далеких перспектив, то з півдня ми отримуємо ранні овочі, ягоди, фрукти, зрозуміло, що тепер це буде або в обмеженій кількості, або за великою ціною. Зрошувальні системи, які працювали від Каховського водосховища зараз не зможуть забезпечувати у потрібній кількості аграрні підприємства, фермерів. Сказати однозначно, чи вплине катастрофа на Чернігівщину у майбутньому, важко. Хочу зазначити, що це катастрофа фактично національного рівня, яка впливає на аграрні напрямки, природно-заповідні території, які знаходяться на низині, і на життя людей у тому регіоні».

Проблема дефіциту питної води давно відома світу, але навіть це не зупинило росіян, які вчинили такий тяжкий злочин. За статистикою, близько мільярда людей мають потребу у чистій питній воді. Наразі в Україні проблема у забезпеченні водою є тільки у постраждалому регіоні.

А яка ситуація із питною водою на Чернігівщині? Юрій Карпенко пояснює:

«Воду завжди потрібно берегти, особливо тим регіонам, які вживають артезіанську. У нас 2 обласних центра в Україні користуються артезіанськими свердловинами – це Чернігів і Суми. У нас вода дуже хороша з точки зору її чистоти, безпеки і ресурсів. Наша вода – це скарб, тому її треба берегти та економити».


Валентина Гавриленко
Чернігівська Медіа Група

*  *  *

Хочете швидше дізнаватися про найцікавіші і найважливіші новини? Приєднуйтесь до наших каналів:
- в TELEGRAM
- у VIBER
- в 
INSTAGRAM
Тут тільки найактульніші відео, новини та історії Чернігова!