У третю неділю червня (цьогоріч ця дата припадає на 18 червня) у багатьох країнах світу відзначається День батька. Напередодні цього свята ми зустрілися з двома чернігівськими журналістами: Василем Чепурним (який починав працювати журналістом ще у брежнєвські часи) та його сином Арсеном Чепурним (його стаж у журналістський професії – понад 5 років).
Про те, чому й батько, й син обрали журналістику, чи не заважає професія будувати родинні стосунки, та, власне, про батьківство ми й поговорили з батьком та сином.
Родоначальник династії
![світлина з соцмереж, Василь Чепурний Василь Чепурний]()
Василь Чепурний з села Авдіївка на Сосниччині. Як писалося у таких випадках раніше: «народився у родини колгоспників». Журналістом вирішив стати ще у 5-му класі, прочитавши повість «Гусі-лебеді летять» Михайла Стельмаха.
Як він думав тривалий час, Василь – перший журналіст у родини. Але вже пропрацювавши журналістом не один десяток років, дізнався про існування свого далекого родича Варфоломія Кириленка, який, під псевдонімом Павло Степ, був редактором діаспорних газет та знайшов вічний спочинок у Канаді у далекому 1965-му.
Розпочав роботу у ЗМІ Василь Чепурний з газети «Сільські новини» Городнянського району:
Хоча ще з кінця 80-х Василя Чепурного знають як голову обласного відділення «Просвіти» та члена «Народного руху України», тоді, у пізні брежнєвські часи, Чепурний-старший був переконаним леніністом:
Батьківство та «син-скандаліст»
У 1993-му році, коли Василь Чепурний став батьком, він працював керівником пресслужби представника президента України у Чернігівській області:
Життя «за склом»
Життя журналіста пов’язане з публічністю, яка іноді може переходити комфортну межу.
У 2012-му Василь Чепурний видав книгу «В осім барку», яка розповідає про поїздку журналіста до Сполучених штатів Америки. Серед іншого, у ній наводиться й інтернет-переписка батька Василя з сином (на той час, ще школярем) Арсеном у цей період.
Цікаво, що Арсен не хотів ставати «ще одним журналістом у родини», й пішов навчатися на історію та археологію.
Про вирішення конфліктів
Як розповідає Арсен, конфліктів з батьком, після закінчення підліткового віку, в нього не було. Але бувають запеклі суперечки:
Шлях сина
Як розповідає батько, він ніколи не агітував сина йти у журналісти. А про вибір Арсена дізнався ледве не постфактум. Син цю версію підтверджує:
Батьку вже доводилося виступати спікером у сюжетах сина, але, як говорить пан Василь, він намагається максимально цього уникати.
В батька син може дізнатися контакти спікерів, які потрібні для того чи іншого матеріалу. Але прізвище грає в обидва боки:
-Були моменти, коли я приходжу, представляюся, починаємо спілкуватися, а людина перепитує: «А ваш батько, раптом, не Василь?» Й були моменти, коли тільки що людина була готова тобі щось розповідати, а почула хто ти, й одразу «закрилася» від тебе, – ділиться Арсен. – Але, частіше, навпаки: кажеш, що ти Чепурний, дізнаються що син Василя, й люди одразу ставляться до тебе тепліше. При чому, це може бути не тільки по роботі.
Про українську перемогу
Щодо того коли та якою буде українська перемога над російсько-білоруським агресором, батько та син мають дещо різні думки:
-Україна вже перемогла: ментально, морально, політично. Але ще не перемогла військово та юридично, – вважає Василь Чепурний. –Дуже хочеться вірити, що перемога буде у цьому році, але самої віри малувато. Власне, для мене перемогою України буде розпад Росії на національні держави (бо тільки тоді весь світ буде убезпечений від московського імперіалізму). У цьому році цього ще точно не буде, хоча еліти національних республік Росії дуже зміцнили та збагатили: у певний момент вони зрозуміють, що Москва слабка та проголосять свою незалежність.