У Чернігові на харчування дітей, які мають статус постраждалих внаслідок воєнних дій, треба 340 мільйонів

Понад 340 мільйонів гривень на рік може коштувати безкоштовне харчування дітей, які мають статус постраждалих внаслідок воєнних дій, у закладах освіти Чернігова.

Як розповів у коментарі Суспільному начальник управління освіти міськради Василь Білогура, що ця сума є прогнозованою, з урахуванням того, що всі діти, які мають право на оформлення цього статусу, його оформлять та виявлять бажання харчуватися. Станом же на 21 липня цей статус отримали 100 дітей.

«Враховуючи те, що на території області велися воєнні дії, то діти, яким на момент 3 квітня 2022 року не було 18 років, то вони всі автоматично підпадають під можливість оформлення цього статусу. Тому нами для розрахунку було взято прогнозований контингент дітей на 2023/2024 навчальний рік, враховуючи встановлену на сьогодні вартість харчування. Якщо вартість харчування буде змінюватися, то по факту сума може бути й більшою, але, виходячи з тих даних, що в нас є на сьогодні — вартість харчування, прогнозований контингент дітей, кількість навчальних днів в закладах освіти, то загалом і набігає така сума».

Депутати Чернігівської міськради під час позачергової сесії, яка відбулася 31 липня, ухвалили рішення про звернення до Верховної Ради України та Кабміну з приводу врегулювання питання харчування дітей, які мають статус постраждалих внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів.

«На нас покладається функція харчування дітей у закладах освіти. Для бюджету Чернігова за попередніми розрахунками це понад 300 мільйонів гривень в рік. При тому, що є інші затрати, це по суті дуже суттєве навантаження на бюджет, і воно несправедливе, тому що ряд інших міст такого навантаження не отримує», — повідомив під час сесії виконувач обов'язків міського голови Чернігова Олександр Ломако.

За словами Ломаки, в тексті звернення міська рада пропонує державі надавати компенсацію цих витрат, бо це збільшує навантаження на місцевий бюджет.

Як йдеться у тексті звернення, загальна сума коштів, необхідних для забезпечення 100% всіх дітей, які матимуть цей статус — майже 341 мільйон гривень.

Сюди входять діти віком до 18 років, отже йдеться не тільки про тих, хто відвідує школи та дитсадки, а ще й заклади професійної (профтехнічної) освіти.

Зокрема:

  • для закладів загальної середньої освіти передбачено понад 227 мільйонів гривень (без врахування видатків на харчування на час роботи таборів з денним перебуванням);
  • для закладів дошкільної освіти – 88 мільйонів гривень;
  • для закладів професійної (професійно-технічної) освіти – понад 25 мільйонів гривень.

Нагадаємо, після 1 червня набули чинності зміни у Постанову №268, згідно з якими Чернігівщина увійшла до переліку областей, де діти можуть отримати постраждалих внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів.

Раніше у коментарі Суспільному керівниця міського управління (служби) у справах дітей Олена Зінченко розповідала, хто може розраховувати на статус дитини, яка постраждала від воєнних дій:

«Дитина або людина, якій станом на 24 лютого 2022 року не було 1 8 років і яка проживала або була зареєстрована в місті Чернігові. Навіть якщо дитині вже виповнилось 18 років, але на час активних бойових дій (24 лютого — 3 квітня 2022 року, — ред.) вона не була повнолітня, така дитина має право на отримання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів».

Також, додала, пані Олена, якщо діти зареєстровані та проживали у Чернігові, а потім виїхали, вони теж мають право отримати такий статус.

«Але діти міста Чернігова, які народилися після 3 квітня 2022 року, коли Чернігів вже не був у зоні бойових дій, вони не мають право отримати цей статус».

Ті діти, які виїхали за кордон, по поверненню теж зможуть отримати цей статус, каже Олена Зінченко.

«Постанова не має обмеженого терміну. Вона буде діяти доти, доки в Україні діє воєнний стан, і навіть після закінчення воєнного стану, тому що діти будуть повертатися з полону».