Російська армія зруйнувала не просто будинки жителів Чернігова та області, а життя багатьох людей. Місцеві мешканці змушені відновлювати своє житло, щоб мати дах над головою. Це лихо торкнулося і жінок, і чоловіків, і літніх людей, яким доводиться вкладати останні кошти на відбудову, як це робить і 65-річна жителька Чернігова пані Наталія.
У 80-х роках батьки Степаненко Наталії Володимирівни придбали у Чернігові маленький, звичайний будиночок без газо- та водопостачання за адресою Шевченка, 280. У цей дім було вкладено багато роботи. Батько пані Наталії – тесляр, своїми руками він замінив старі вікна на нові, дубові. Також за 40 років родина зробила другий поверх, навела новий дах, викинула піч, провела газ та воду, утеплила дім та виконала ще дуже багато роботи.
У будинку на Шевченка, 280 жили батьки Наталії Володимирівни, вона з чоловіком та діти, а пізніше ще й онуки. Доля у жінки ще до повномасштабного вторгнення була не легкою, адже вона втратила батька, чоловіка, сина, а перед 24 лютого від коронавірусу померла і її мама. Тож на момент початку бойових дій в області у будинку проживала Наталія Володимирівна, її другий чоловік Валерій, донька зі своїми дітьми та далека родичка Галя.
Сім’я жила спокійним життям, мала господарство, всю необхідну техніку та нічого не потребувала. Аж поки не прийшла російська армія.
«Я ПОДУМАЛА, МОЖЕ ЯКАСЬ ДИВЕРСІЯ, НУ ЯКА ВІЙНА?»
День 24 лютого у пенсіонерки розпочався раніше ніж в інших. Жінка згадує:
Ні виїжджати, ні робити закупки родина не збиралася, адже ніхто не думав, що ситуація буде настільки критичною.
«ВСЕ ГОРИТЬ, ОНУКИ КАЖУТЬ ДОНЬЦІ: «МАМО, ЩО ЩЕ МАЄ СТАТИСЯ, ЩОБ МИ ЗВІДСИ ПОЇХАЛИ?»
З кожним днем ситуація у мікрорайоні Бобровиця ставала все гіршою.
Першим на подвір’ї постраждав сарай, де колись була майстерня батька пані Наталії. Пенсіонерка згадує:
«ТАНЯ ПІШЛА ГОДУВАТИ СОБАК, А ВІН ПІД ПОГРЕБОМ СИДИТЬ ВЖЕ НЕ ЖИВИЙ»
Через два дні сталася трагедія – Наталія Володимирівна втратила чоловіка.
«15 березня Валера щось робив у дворі, складав усе, а 16-го почався обстріл. Я ночувала у погребі сусідки Лариси, а Галя з чоловіком пішли у двір. Почався обстріл, Галя каже, що бачили вже нікуди не добіжать, спустилися у погріб розбитий, а воно як бахне. Вирішили рахувати час між прильотами, щоб добігти. Галя побігла, а Валері слідом був і десь подівся. Тоді у сусідів полетів шифер з даху і я ще вийшла щоб хоча б доріжку прибрати, бо не можна було пройти. Тут знову обстріл, знову у погріб. Сиджу і думаю, де ж Валера? Хотіла вже йти дивитися, але ж обстріл. Наші інші сусідки Таня та Марія пішли до себе у хату, і Галя теж пішла перевірити як там котики. Тут біжить Таня, шукає Марію, потім вони вдвох прибігли, а я бачу, що щось сталося. Тут уже й Галя підійшла. Я питаю, що таке, а вони кажуть: «Валера», питаю: «Поранений?», а вони: «Ні, вбитий». Він встиг добігти. Таня пішла годувати собак, а він під погребом сидить вже не живий. Йому дуже ногу перебило, і вся спина була в уламкових пораненнях».
Що робити з тілом чоловіка пані Наталія не знала. Адже забрати його ніхто не міг, а закопати не вдалося б, бо земля замерзла. Вирішили його прикрити чимось у сараї. Так і пролежав 21 день, а потім його поховали на цвинтарі на Бобровиці. Після того випадку Марія та Тетяна теж вирішили поїхати, а Наталія Володимирівна, її родичка Галя та інша сусідка Тамара залишилися разом.
«МАШИНА НА 7 ЛЮДЕЙ, А НАС 11 ЧОЛОВІК, 4 КОТА, СОБАЧКА, ДІТЕЙ ТРОЄ БУЛО, І ЩЕ МАЛИ Б ЛЮДЕЙ ЗАБИРАТИ»
Вдома ставало більш небезпечно, але у жінок не було можливості евакуюватися.
Спочатку жінки поїхали у гуртожиток, де в чоловіка пані Наталії була кімната. А потім донька Наталії Володимирівни вмовила її приїхати в Березне.
Гостювала жінка у своєї доньки лише до середини квітня, адже їй дуже хотілося додому.
Побачені руїні замість будинку налякали пані Наталію. Але вона одразу ж стала до роботи.
«ЇХ НАЇХАЛО БІЛЬШЕ 30 ЛЮДЕЙ, МЕНІ НЕ ВІРИЛОСЯ»
Об’єм роботи був дуже великий, тому на розбір завалів довелося б витратити купу сил та часу. Але ситуацію Наталії Володимирівни побачив співзасновник ГО «Бо Можемо» Андрій Галюга.
«Волонтери були десь поряд, і заїхав Андрій Галюга. Подивився і каже, що допоможемо розібрати. Ну а потім тиша, і тут дзвінок: «Готуйтеся, в суботу будемо розбирати». Їх наїхало більше 30 людей, мені не вірилося. І молоді, і з Корюківки навіть приїхали. Донька прийшла аж плакала. Тут фундамент був дуже побитий, волонтери повністю все розбирали, залишилася лише його частина і кусок стіни
Велика вдячність їм за допомогу, бо ми б самі тут зовсім нічого не зробили. Я не думала, що в нас так багато молоді з добрим серцем, які готові прийти на допомогу. Навіть зараз, після роботи, вони залишають свою родину, дітей, і йдуть задарма допомагати людям. Я безмежно вдячна їм і їхнім батькам, які так виховали дітей» – згадує жінка зі сльозами на очах.
Розпочинати відбудову пані Наталія навіть не думала, адже на неї треба багато грошей та сил.
Завдяки волонтерам із «Бо Можемо» вже вдалося розібрати завали, зробити новий фундамент та почати зводити стіни. Попереду дуже багато роботи, на яку потрібні великі кошти. Жінка сподівається лише на волонтерів, адже живе на маленьку пенсію, а її донька сама виховує дітей та готується до операції сина. Тож просимо усіх не байдужих, при можливості, допомогти цій жінці, щоб вона знову могла жити у своєму домі. Їй це справді необхідно. Допоможемо громадою цій сміливій і щирій літній жінці відбудувати свою оселю, допоможемо, як-то завжди робили і роблять українці для своїх людей.
Банківська карта для допомоги: Степаненко Наталія Володимирівна 5167 8032 5842 0517
Валентина Гавриленко
Чернігівська Медіа Група