Придбати оригінальний крафтовий місцевий продукт можна в пекарні, що запрацювала біля колишнього кінотеатру «Перемога» (на першому поверсі будівлі, в якій розташоване кафе «Ла піца»). Однак приходити треба вранці, бо цей хліб швидко розкуповують. Коли в другій половині дня я завітала до пекарні на інтерв’ю з власником – підприємцем і волонтером Олегом Бібіковим, цього хлібчика на полицях уже не було. «Все швидко розбирають. Та й ми зараз багато не випікаємо через спеку», – каже підприємець.
Рецепти – інтелектуальна власність
У цій пекарні можна знайти хліб за оригінальними рецептами, як-от «Ягелонський» з копченою цибулею та сиром, хліб з насінням гарбуза та соняха, хліб з лісовими горіхами та сушеною журавлиною (це «Душа Чернігова») або хліб з вівсяними пластівцями та висівками («Легенди Чернігівщини»). Усі – авторські розробки та експерименти нашого співрозмовника.
Цікаво, що Олег – не місцевий. Він родом з Кіровоградської області. З невеличкого села. У Чернігів приїхав дев’ять років тому. За освітою він кухар, навчався в смт Бобринець.
Пан Олег каже, що кожен різновид хліба в цій пекарні особливий. Для приготування тіста використовують лише місцеве, чернігівське борошно, яке виготовляють по спецзамовленню.
В асортименті є хліб «Ріші Сунак» і «Джонсонюк» (йому імпонують ці політики). Вочевидь, креативності підприємцю не позичати! Як і сміливості, адже наважився відкрити пекарню, коли в цій ніші доволі велика конкуренція (зокрема, діють такі потужні підприємства, як Чернігівський хлібокомбінат, «Наша булочка, «Рига-хліб»). Олег Бібіков коментує:
Готували 22 тисячі порцій їжі щодоби
За словами Олега Бібіка, реалізовувати цю соціальну місію йому допомагають друзі. Також на це витрачає частину прибутку від ресторанів, кондитерської.
Пан Олег розповів також, що волонтерство – звична для нього справа. Під час облоги Чернігова рашистами вони з командою готували близько 22 тисяч порцій їжі щодоби. Розвозили готові страви на блокпости, в укриття та бомбосховища, просто в підвали багатоповерхівок.
«У нас були максимально завантажені ресторани, і ще готували на вулицях – у котлах, казанах, - згадує той трагічний період наш співрозмовник. – Працювали наші кухарі, бармени, управляючі. Ніхто нікуди не виїхав, усі залишилися й допомагали. До нас почали приєднуватися родичі, друзі, сусіди. Навіть судді та прокурори – жінки стояли й готували бутерброди. Ми об’єднали близько 300 волонтерів. Приходили люди із сусідніх будинків. Хтось чистив картоплю, хтось готував бутерброди».
Частину продуктів на цю справу віддавали друзі, щось підприємці встигли закупити і потім докуповували. Телефонували власники баз, кафе і ресторанів: заберіть те-то й там-то. «Волонтерська вахта» тривала із самісінького ранку і до пізнього вечора. Утім до такого графіка нашому співрозмовнику, кухарю та підприємцю, не звикати. І сьогодні його робочий день може тривати з 6–7-ї ранку до 11-ї вечора.
До слова, на сторінці Олега Бібікова прочитала, що волонтери з його команди і зараз готують безкоштовні обіди жителям Херсона.
Вікторія Сидорова
Чернігівська Медіа Група
* * *
Здійснено за підтримки Асоціації “Незалежні регіональні видавці України” в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів.