У вівторок, 3 жовтня, у Господарському суді Чернігівської області пройшли засідання щодо двох пам’яток архітектури – Спасо-Преображенського собору та Троїцького монастиря.
Про що справа?
Наші постійні читачі мають пам’ятати цю справу. Для тих, хто потрапив до нас уперше, коротко розповімо зміст «попередніх серій»: Єлецький та Троїцький монастирі й Спасо-Преображенський собор є пам’ятками архітектури, які належать державі (конкретно – заповіднику «Чернігів стародавній»), але право на безкоштовне користування цими пам’ятками мала Українська православна церква Московського патріархату (нагадаємо, згідно з висновками Держслужби з етнополітики, УПЦ досі є структурним підрозділом РПЦ МП). Втім, договори про безоплатне користування закінчилися ще у вересні 2021-го року. У лютому 2023-го року заповідник попросив УПЦ МП до кінця березня повернути майно. Однак, церковники вирішили не залишати храми, й подали на «Чернігів стародавній» до суду з вимогою поновити договори, аби й надалі безкоштовно користуватися пам’ятками архітектури.
У суді спочатку домовилися про медіацію: це процес, в ході якого сторони мали «зійтися по середині», тобто домовитися у позасудовому порядку. Але дійти згоди за 90 днів не вийшло, й тепер справи знову повернулися до суду.
В окремому репортажі ми розповідали про суд щодо Єлецького монастиря – там вже пройшли виступи сторін, але, з не до кінця зрозумілих причин, суд не дав виступити представникам заповідника та міністерства культури.
Справи щодо Троїцького монастиря й Спасо-Преображенського собору слухає інший суддя, й там наразі ще не дійшли до розгляду справ по суті – цього разу вирішувалися долі клопотань про залучення третіх сторін – як з боку УПЦ МП, так й з боку заповідника.
Друга спроба громади й залучення студентів
Чернігівська єпархія УПЦ МП на своєму боці просила залучити дві юридичні особи: по одній в кожній справі.
У справі щодо Троїцького монастиря – Чернігівське духовне училище псаломщиків-регентів (його очолює безпосередньо митрополит Чернігівський і Новгород-Сіверський УПЦ МП Амвросій (Полікопа)), а у справі щодо Спасо-Преображенського собору – Релігійну організацію релігійну громаду Спасо-Преображенської парафії міста Чернігова (її керівником є протоієрей УПЦ МП Георгій (Щербатюк)).
Причому для громади Спасо-Преображенської парафії то була вже друга спроба залучитися до справи. Вперше вони це намагалися зробити у травні – ще до того як процес був зупинений для медіації. Але тоді адвокат Володимир Іванов не зміг обґрунтувати, чому парафію потрібно залучити до справи. Тепер же парафіяни винайняли іншу адвокатесу – Ніну Костіну, яка впоралася більш успішно – парафію долучили в якості третьої сторони.