Рада ініціював збільшення видатків з бюджету на 2023 рік на 317 мільярдів гривень. З них на потреби оборони пропонують виділити 303 мільярди. Аналітики Центру спільних дій пояснили, як це вплине на боргові зобовʼязання України.
Найбільшу суму у системі оборони мають отримати Збройні сили. Для них хочуть виділити 195,7 мільярда гривень. Витратити 13,2 мільярда пропонують на закупівлю та модернізацію військової техніки, а 4,4 мільярда гривень – на виробництво зброї та боєприпасів в Україні. Аналітики Центру спільних дій зазначають, що це забезпечить належне фінансування сектору. Ці кошти необхідні для посилення ЗСУ, військових формувань та правоохоронних органів в умовах війни.
Окрім цього, уряд пропонує виділити на допомогу внутрішньо переміщеним особам ще 16,5 мільярда гривень. А на «швидке відновлення» – оперативну відбудову знищеної соціальної інфраструктури – хочуть витратити майже на 6 мільярдів більше, ніж закладалося в попередній версії бюджету. Також додатково пів мільярда гривень підуть на видання шкільних підручників для 5 і 6 класу. Інші видатки скоротять на 11,4 мільярда гривень. Це зроблять в основному за рахунок зменшення видатків на обслуговування державного боргу.
«Через додаткові потреби для оборони постійно зростає дефіцит держбюджету. Уряд практично не вживає заходів, щоб скоротити видатки за іншими напрямами та хоч якось зменшити дефіцит. Це призводить до надмірного збільшення державного боргу», – зазначає аналітикиня Оксана Заболотна.
Влада збільшує видатки на потреби Нацгвардії на 39,7 млрд грн, Держприкордонслужби – на 20,4 млрд грн, Нацполіції – на 19 млрд грн. Фінансування СБУ збільшать на 4,2 млрд грн, додаткові 2,5 млрд грн виділять ГУР та 2,1 млрдДержавній спеціальній службі транспорту Міноборони. На Держспецзв'язок додатково направлять 570,2 млн грн, на Службу зовнішньої розвідки – 500,7 млн грн, на Управління державної охорони – 230,5 млн грн. Ще 151 млн грн планують витратити на винагороди курсантам МВС.
Збільшується і фінансування зовнішньої політики. На користь дипломатичних установ у країнах Африки та Аравійського півострова, а також для супроводу України в справах проти росії в Міжнародному суді ООН та Арбітражних трибуналах з морського права спрямують 1,2 млрд грн.