З початком повномасштабного вторгнення у багатьох українців змінилося сприйняття гучного звуку автомобілів та мотоциклів. А мопеди взагалі отримали інше значення. Гучний рев від мотоциклів і машин, які ганяли по вечірньому Чернігову завжди обурювали містян, але у період війни ця «неприємність» викликає відверте хворобливе роздратування.
«Коли вже їм поодкручують яйця, щоб не їздили!?», «То шахед чи просто якийсь дебіл ганяє по місту?», «Так не можна, треба ж мати хоч якусь совість…»– так, не добираючи красивих слів, чернігівці коментують цю проблему у соцмережах. Іноді від слів мешканці переходять і до діла. У Ічнянській громаді, до прикладу, в місцевого навіть вилучили мотоцикл, бо той нагадував жителям БпЛА.
Отже, як гучні звуки впливають на психіку людини під час війни, чи є заборона на рух транспортом без шумопоглинача чи з просто гучним звуком двигуна, і чи взагалі планує з цим щось робити місцева влада і поліція – дізнавалися журналісти Чернігівської Медіа Групи і сайту 0462.ua.
Звуки транспортних засобів, які використовують у своїй конструкції систему випуску відпрацьованих газів «прямострум» та інші вихлопні системи (в народі кажуть: «їде без глушника»), де відсутні шумопоглиначі змушують людей прислухатися, або навіть відчувати страх. Тож у деяких містах України вже заборонили рух таким транспортом. У Києві відповідне рішення прийняли 23 червня, спираючись на стрес та тривогу мешканців столиці, у Полтаві – 29 червня, у Одесі та області – 30 червня, а на Рівненщині про заборону оголосили 7 липня. Схожі рішення також прийняла влада декількох маленьких містечок.
А яка ситуація з цим питанням в Чернігові? Схоже на те, що місцеві правоохоронні органи не вважають цю проблему серйозною. Прес-офіцер патрульної поліції Чернігівської області Віталій Копистко зазначає, що у нашому місті заборони на рух транспорту, які використовують у своїй конструкції систему випуску відпрацьованих газів «прямострум» та інші вихлопні системи, де відсутні шумопоглиначі, немає.
За словами прес-офіцера патрульної поліції, чернігівці скаржаться на гучні звуки транспорту, особливо весною та на початку літа, коли тільки розпочинають їздити мотоциклісти. Але ці скарги не масові.
В.о. чернігівського міського голови Олександр Ломако також зазначає, що чернігівці регулярно скаржаться на раптові гучні звуки від автомобілів без глушника, особливо в районі площі. Місцева влада раніше робила спроби зупинити таких водіїв.
Повномасштабне вторгнення загострило ситуацію. Після пережитого в лютому та березні 2022 року, ці звуки не лише дратують, а й впливають на психоемоційний стан чернігівців. Олександр Ломако зазначив, що планує виносити це питання на розгляд депутатів:
Ми запитали місцевих, як вони ставляться до гучних звуків транспорту. Чернігівець Олексій розповідає:
Мешканку Чернігова Наталію також турбують гучні звуки транспорту. Жінка говорить:
Своїм ставленням до транспорту без шумопоглиначів поділився і сусід Наталії. Анатолій говорить:
Чернігівська психологиня Олена Надточій запевняє, що реакція на різкі звуки в умовах війни є абсолютно нормальним явищем.
«Так спрацьовують наші захисні механізми. Коли ми переживали вибухи, травматичні події, у нас відбувалися певні реакції. І саме завдяки страху ми обирали, що нам робити. У нас є три стратегії: бий, біжи, завмри. Коли ми чуємо різкі звуки, спочатку йде завмирання, щоб зрозуміти, що робити далі, наприклад, бігти, щоб рятувати своє життя. У відносно спокійному житті, коли умовно не існує загрози, немає повітряної тривоги, над головою не літають ракети, нічого не вибухає, людину, яка пережила травматичні події, можуть і далі турбувати реакції на різні подразники, і одним із них є звук» – пояснює пані Олена.
Цей подразник викликає у людини різні емоції, здебільшого – страх, занепокоєння, існує навіть термін «фонофобія» – фобія, що характерна тривожністю стосовно звуків. У людини відбувається реакція «завмерти», щоб оцінити ситуацію. Погодьтеся, Ви теж частенько, можливо навіть несвідомо, завмираєте, щоб прислухатися до якогось звуку. На своєму досвіді Олена Надточій пояснила, як це відбувається. Психологиня розповідає:
Іноді люди не розуміють, що вони відчувають, і частенько не звертають увагу на свої емоції. Та не варто забувати, що психологічні проблеми можуть відображатися на здоров’ї. Постійне недбальство несе певні наслідки для фізіології, і це може привести до панічних атак.
Пані Олена запевняє, що заборона руху транспорту без шумопоглиначів не вирішить проблему.
Прислухатися, тривожитися чи навіть боятися гучних звуків – це нормально. Наша психіка реагує на подразник, який віддалено нагадує травматичні події. Але якщо цей страх заважає жити, не варто зволікати, звертайтеся до фахівця, який допоможе впоратися з проблемою, щоб потім не боротися з наслідками.
Валентина Гавриленко
Чернігівська Медіа Група