У Чернігові 24 листопада в Центрі стартапів «Перемога» відбулося відкриття майстерні ресайклінгу «PlasticFantastic». Гостями заходу стали й журналісти сайту Чернігова 0462.ua. Як все проходило, та що презентувала організація, ми розповімо у цій статті.
У центрі «Перемога» ГО «Еко Місто» створюють комфортне середовище для митців, інженерів, людей, які хочуть вивчати різні технології. Голова організації Сергій Безбородько зазначає, що раніше цього ніхто не робив, тож їм доводиться придумувати концепцію самотужки. Щоб привернути увагу до теми переробки пластику, «Еко Місто» готове приймати на своїй базі майстер-класи, проводити екскурсії та виготовляти унікальні експериментальні речі.
Ресайклінг – це багаторазове використання ресурсів за рахунок повної переробки відходів від стану сировини до стану готового продукту. У майстерні «Plastic Fantastic» цією сировиною є пластик. Виконавча директорка ГО «Еко Місто» Ольга Рись на початку заходу пояснила:
«На нашу думку, дуже демонізований пластик у суспільстві. Своєю назвою і лабораторією ми хочемо змінити цю історію. Власне пластик – це фантастичний виріб, який винайшло людство, з ним можна класно працювати».
Майстерня відкривалася ще у 2021 році, але повномасштабне вторгнення змусило припинити її діяльність. Тоді вона розміщувалася разом із пунктом прийому і сортування пластику на вулиці 1 Танкової бригади (колишня Білова). Тоді ініціатива, започаткована еко-активістами, знайшла багато прихильників серед вмотивованих і відповідальних чернігівців, які почали збирати і сортувати у себе вдома пластик (а також пляшки, вироби з металу, папір, тощо) і регулярно привозити його сюди для подальшої переробки. На жаль, ця ініціатива так і не була підхоплена міською владою, яку вже багато років ніби не помічає цю проблему, і сортувальна станція з часом припинила свою роботу.
«Нажаль через війну ми були змушені шукати нову локацію, рятувати обладнання. Більше року воно зберігалося у наших друзів, але тепер воно знайшло нове місце, краще ніж попереднє. Тут ми працюємо з окремими видами пластику, який можна переробити безкінечну кількість разів» – розповідає Ольга Рись.
На відкритті майстерні ресайклінгу «Plastic Fantastic» гостям презентували кілька локацій. Перша – це освітня, де кожен зміг приєднатися до сортування кришечок. Наступна – це робота з інструктором на екструдері, де можна виготовити власний виріб. Третя – це виставка інноваційних колажів з пакетів, до речі ця унікальна техніка народилася у центрі «Перемога». Також гості мали можливість завітати до лабораторії та ознайомитися з різним обладнанням, в тому числі й термопресом, на якому можна виготовити з пластику унікальні листи.
Частину обладнання майстри створювали самотужки, а деяке доводилося замовляти. Але організація має на меті самостійне створення різноманітних апаратів з переробки, оскільки придбати його у звичайному магазині неможливо. Голова ГО «Еко Місто» розповів нам про обладнання майстерні «Plastic Fantastic»
«Перше – це шредер, який подрібнює пластик, – говорить Сергій Безбородько. – Є екструдер, з яким працює Єлизавета. Також в нас є термопрес, який запікає з пакетиків колажі, ще є термопрес, який робить листи з крихти, і 3D-принтер, на якому можна використовувати перероблений пластик для друку. Ще в нас є експериментальний екструдер, який ПЕТ-пляшку переробляє у філамент для друку».
Увагу гостей заходу одразу ж привернув доволі цікавий процес виготовлення різноманітних виробів на екструдері 19-річною Марією-Єлизаветою. Люди могли не тільки поспостерігати, а й виготовити власний витвір. Майстриня з переробки пластику говорить:
«Це дуже цікава нова професія, і я вдячна, що саме місто Чернігів розвиває всю цю історію. Ми приймали участь у прибирання міста, потім сортували сміття та віддавали на переробку. На мою думку, чому ми почали займатися пластиком? Бо у Чернігові немає організації, яка зараз тут локально займається саме переробкою, коли ти приносиш свій пластик, і отримуєш готовий виріб.»
Придбати ці вироби наразі можна лише за рахунок донату для організації. Однак виконавча директорка зазначає, що незабаром має налагодиться комерційна модель, і унікальні вироби з переробленого пластику з’являться на продажу.
Майстер-клас зі створення листів із пластикової стружки показав і Сергій Безбородько. Голова організації пояснив усі тонкощі виготовлення унікальних, естетичних та доволі міцних листів.
«Потрібно розрахувати кількість пластику, а потім запекти, він охолоне, і в нас буде лист. Ми ще не проводили дослід на гнучкість, розрив, удар, але вони міцніші ніж фанера, інколи міцніші деревини. Ця сировина не боїться ні сонця, ні вологи. Якщо збудувати більший термопрес – буде більше можливостей: ми зможемо будувати фасади, поверхні, все що завгодно. Цей матеріал можна пиляти, або вирізати з нього форму. Для листа товщиною 10 мм потрібно 2 кг пластику, це десь тисяча кришечок. Також підходять флакончики від хімії, але ми завжди дивимося на тип пластику»,– пояснює Сергій Безбородько.
На цьому пресі зазвичай запікаються не крихти, а відходи від екструдера, оскільки пластик можна переробляти багато разів, а його властивості не змінюються. В Україні лише декілька ініціатив виготовляють подібні листи, але саме у Чернігові вкладають сенс у дизайн.
У нашій області доволі низька кількість обладнання з переробки, але громади проявляють високий інтерес. Тож «Еко Місто» наразі шукає донорів, які б могли підтримати передачу досвіду в регіоні. Ольга Рись розповідає:
«У нас є хороша співпраця з Куликівською громадою, там активна молодь. У них був запит на виготовлення листів з пластику для навігації, адже їм довелося зняти таблички з назвами вулиць, коли окупанти прийшли. І ось молодь придумала такий проект, вони замовили обладнання, і хочуть з ним працювати. Нам дуже цікаво, щоб і в інших громадах це вміли, і ми думаємо над проектами з передавання досвіду в нашому регіоні».
«Еко Місто» співпрацює з дитячими садочками Чернігова. Батьки та діти приносять у заклад кришки з пляшок, які потім забирає організація. Чернігівці також можуть приєднатися до збору сировини. Майстерня з переробки приймає кришки та пластикові тари з-під побутової хімії, які відповідають маркуванню HDPE. Але головна умова – це чисті та сухі пластикові відходи.
Кожен учасник ГО «Еко Місто» працює на повну, оскільки впевнений, що переробка пластику – це робота майбутнього. Адже людство накопичило стільки відходів, що працювати з ними доведеться ще довго. А майстерня ресайклінгу «Plastic Fantastic» - це тільки початок.
Валентина Гавриленко
Чернігівська Медіа Група
* * *
Здійснено за підтримки Асоціації “Незалежні регіональні видавці України” в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів.