Уважні чернігівці, які проїжджають від «Голлівуду» повз Ялівщину, й буквально всі, хто ходять маршрутом від того ж «Голлівуду» до Стрижня, майже точно помітили велику кількість сухих дерев на цьому відтинку шляху. Деякі з них лежать, інші «висять» над дорогою, тримаючись «на чесному слові» та на своєму поки що живому сусідові. А сильні вітри, яких цієї осені було, щонайменше, три, ситуацію лише погіршують.
Тому ми вирішили розібратися хто має прибирати лісоповал в Ялівщині, та чому цей «хтось» цього ще не зробив.
Що думає міська влада Чернігова
Тут одразу треба вказати на певну правову колізію, яку різні чиновники «використовують» у той бік, в який їм зручно: територіально Ялівщина знаходиться у межах міста Чернігів, але… Але Комунальний заклад «Регіональний ландшафтний парк Ялівщина», який має забезпечувати функціонування Ялівщини, підпорядковується не міській, а обласній раді (якщо вже заплуталися у різноманітних радах – почитайте наш матеріал про те, які депутати за що відповідають).
Й цей факт дає змогу міській владі стверджувати наступне:
При цьому заступник міського голови розповідає, що у січні 2022-го міське управління ЖКГ обстежило Ялівщину, виявило 128 сухих дерев (чиновники називають їх «дерева, що перебувають у сухостійному стані») та видало ордер на їх видалення:
А вже у червні 2023-го року, за рішенням міської ради, міське управління ЖКГ надало дозвіл «на спеціальне використання природних ресурсів у межах об’єкту природно-заповідного фонду місцевого значення – регіонального ландшафтного парку «Ялівщина» на основі затверджених Департаментом екології та природних ресурсів Чернігівської обласної державної адміністрації лімітів на використання природних ресурсів в кількості 128 дерев, об’ємом 100 м3 на 2023 рік».
Або, простіше кажучи, міська рада дала обласному комунальному закладу дозвіл на вирубку тих самих 128 сухих дерев.
Що відповідає КЗ обласної ради?
В комунальному закладі «Ялівщина» підкреслюють, що дерева (парадоксальним чином) не перебувають на балансі ландшафтного парку:
При цьому, за словами керівника закладу, наразі штатним розписом «РЛП Ялівщина» передбачені лише чотири посади: директора, інспектора з охорони природного заповідного фонду, головного природознавця та бухгалтера.
Посилаючись на постанову Кабміну, в «Ялівщині» стверджують, що видаляти дерева повинний балансоутримувач, тобто міська рада:
При цьому, за інформацією Валерія Косяка, проведене у січні 2022-го року обстеження дало значно більші результати, ніж 128 сухих дерев:
За словами керівника КЗ «РЛП Ялівщина», комунальний заклад неодноразово звертався до міськради та міського КП «Міськсвітло», але дерева так і не видалили.
Що викликає подив
За фактом, ця ситуація схожа на класичну історію про «сім няньок», в яких дитина лишилася без ока. Тільки тут «няньок» не сім, а дві, а роль виколотого ока виконують дерева, що нависають як над тротуаром, так й над доріжками у самій Ялівщині.
Й, насправді, ця ситуація виглядає вкрай дивною.
Чому? Бо КЗ «РЛП Ялівщина» підпорядковується Чернігівській обласній раді. При цьому найбільшою фракцією обласної ради (19 депутатів) є фракція «Рідний дім». А членами цієї фракції, у свою чергу, є два діючих віце-мери Чернігова: Вікторія Пекур та Олександр Атрощенко, а також начальник міського управління ЖКГ Ярослав Куц.
При цьому саме управління ЖКГ міськради, яке очолює Ярослав Куц, має слідкувати за дотриманням правил благоустрою Чернігова. А до посадових обов’язків Олександра Атрощенка, якщо вірити інформації сайту Чернігівської міської ради, входить контроль щодо раціонального використання територіальних і матеріальних ресурсів, природного ландшафту Чернігова.
Але при цьому виходить, що депутати обласної ради, які, одночасно, є керівниками Чернігова, не можуть домовитися з комунальним закладом обласної ради, та, спільними зусиллями, видалити й вивезти небезпечні дерева…
Й це при тому, що наразі у Чернігів прийшла зима, тож питання дров для опалення стає актуальною не тільки для мешканців Чернігівської області, а й для деяких чернігівців. А на сайтах оголошень машину соснових дров пропонують доставити за 7,5 тисяч гривень.
Тож хотілося б, аби міська та обласна ради об’єднали зусилля, сухих дерев (особливо тих, що нависають над тротуарами) в Ялівщині поменшало, а самі ці дерева перетворилися на дрова, які б могли отримати або чернігівці, що опинилися у складних життєвих обставинах, або родини воїнів ЗСУ. Як гадаєте, таке вирішення питання можливе, чи це лише «рожеві мрії»?
І це ми ще не кажемо про те, що нависаючі дерева можуть впасти та пошкодити чиєсь майно чи, не дай Бог, здоровʼя. Хто тоді буде відповідати за подібний розвиток ситуації? Питання риторичне, і зовсім не хочеться, щоб воно стало реальністю…
Сєргєй Карась
Чернігівська медіа група