Все більшу популярність в Україні як символи Різдва здобувають дідухи – прикраси з колосків і сухих квітів, що символізують єднання з родом. Однак є й інші символи свят різдвяного циклу, що дійшли до нас ще з дохристиянських часів. Зокрема, наші пращури прикрашали оселі сплетеними з соломи «павуками».
Творча зустріч, на якій маленькі чернігівці власноруч виготовили цю прикрасу, пройшла цього тижня у міському туристично-інформаційному центрі. Секретами цього процесу з дітками поділилися фахівці обласного центру народної творчості.
Що символізують «павуки»?
Таких «павучків» вважають оберегом та символом Всесвіту. «Павуків» підвішували в хаті до центрального сволока на довгій волосині з конячого хвоста. Завдяки кругообігу повітря — через вхідні двері та з палючої печі — великий «павук» разом з приправленими до нього близнюками повертався в різні боки».
Дослідники зауважують, що такі традиції побутували на різних територіях України.
За її словами, все ж у народі досі збереглися деякі повір’я, пов’язані з «павуком». Зокрема, якщо людина хвора або ж коли жінка не вагітніє, то треба постояти під «павуком». Люди вірили, що «павуків» вбирають негативну енергетику і після Різдвяних свят їх спалювали.
Збереглися й слова давньої колядки, викладені на ресурсі «Українські пісні».
«Ой як то було з Початку Світа
Приспів: Боже Наш!
Ой, як не було Святої Землі
Ой но на Морі Павутиноньки
Ой там Братоньки Радоньку радять
Як би нам Брате Світ обснувати
Пустися Брате в Глубокі Води
Тогди ми Брате Світ обснуємо
Світ обснуємо і наситимо
Світ наситимо і наповнимо
А за тим Словом бувай ти здоров Боже Наш!
Бувай ти здоров Господареньку Боже Наш!»
Втім, образ павука як Різдвяного символу, є і в християнській атрибутиці. За однією легендою, павук «заснував» вхід до печери, в якій заховалась Мати Божа із Дитятком від Іродових воїнів, таким чином, врятувавши Святу Родину від загибелі. В іншій легенді йдеться про павука, який виткав і подарував новонародженому Ісусові сорочку.
Вероніка Приходько
Фото зі сторінки Чернігівськог ТІЦу