У четвер, 7 березня, у міській раді Чернігова повинне було пройти засідання міської територіальної виборчої комісії, яка мала б затвердити нових депутатів міськради замість тих, хто склав повноваження. Втім, ТВК не змогло зібрати кворуму. Чому так сталося та що буде далі – дізнавалися наші журналісти.
Хто на вихід, і хто на вхід
Дійсно, під час воєнного стану, який був введений в Україні понад 2 роки тому, вибори не проводяться. Проте це не завжди значить, що не можуть змінюватися депутати.
Нагадаємо, у лютому 2024-го року міська рада затвердила припинення повноважень трьох депутататів: Сергія Кирієнка та Вікторії Лазоренко (обидва входили до фракції «Рідний дім») та Юрія Тарасовця («Слуга народу»). Їх крісла у міській раді мали зайняти ті, хто були «першими непрохідними» від цих двох партій на виборах до міськради 2020-го року – Наталія Романовська («Слуга народу») та Алла Ващенко й Олександр Литвин (обидва – «Рідний дім»).
Але для того, щоб у міській раді з’явилися нові депутати, це рішення мала затвердити міська територіальна виборча комісія (скорочено – ТВК). І, як стало відомо зі слів в. о. мера Чернігова Олександра Ломаки, ТВК спробувала зібратися 1 березня, але з 18 членів комісії прийшли лише… двоє.
Саме через відсутність кворуму засідання перенесли на 7 березня.
Знову не змогли
На запланований час початку засідання 7 березня у залі були лише 4 члени комісії, згодом підійшов п’ятий. Ось тільки для того, аби зібрати кворум та прийняти легітимне рішення, потрібно зібрати не менше 10 членів комісії.
Й тут треба розуміти кілька речей. По-перше, члени комісії працюють на громадських засадах, тобто не отримають грошей. По-друге, не у виборчий період комісія вкрай рідко збирається. Як каже голова комісії Олексій Сікач, востаннє, до масового складання мандатів чернігівськими депутатами, ТВК збиралося у грудні 2021-го року. Тобто до початку повномасштабного вторгнення.
За цей час у декого з членів комісії змінилися життєві обставини. Так, двоє не змогли бути присутніми через лікарняні, в когось відрядження чи робота. При цьому, як розповідає Олексій Сікач, 5 членів комісії з 18-ти не можуть виконувати свої обов’язки: одна людина перебуває у ЗСУ, одна в Ізраїлі, одна у Німеччині, а ще двоє почали працювати в органах влади, тому не можуть бути членами ТВК через потенційний конфлікт інтересів.
Порушення без покарання
Рішення щодо нових депутатів ТВК має прийняти протягом 30 днів з того часу, як до них надійшли документи про складання повноважень попередніми депутатами. Це має статися до 15 березня.
Проте, як виявилося, навіть якщо ТВК не зможе прийняти рішення у передбачений законодавством термін, це… нічого не значить. Бо повноваження затвердити нових депутатів все-одне лишаються в ТВК, а покарання за порушення строків немає: