Місцева Венеція, фести та єднання з природою: як проходять сплави на SUP-дошках у Чернігові

Постійний стрес, у якому живе більшість українців, дуже впливає на здоров’я людей. У зоні ризику опиняється як психологічний, так і фізичний стан, тому надзвичайно важливо знаходити час для відпочинку. Одним із найкращих варіантів може стати єднання з природою завдяки сплаву по Десні на SUP-дошці. Саме про цей вид відпочинку ми і розповімо.

SUP-борд – це надувна дошка, довжиною 2 метри, яка витримує до 150 кг, та є чудовим варіантом для сплавів по воді. На ній можна стояти, сидіти, або лежати. У комплекті йде весло, а на щиколотку фіксується повідець, що дозволяє стрибати у воду, та не втратити дошку.

У Чернігові сплавами на SUP-дошках займається команда «SUP-Chernihiv». Ці люди ще до повномасштабного вторгнення проводили сплави, але у 2023 році почали все з нової сторінки. Менеджерка Анастасія потрапила до команди та вперше спробували стати на SUP-дошку минулого року. Дівчина розповідає:

Анастасія

- Це взагалі не складно. Минулого року, влітку, я вперше стала на SUP. Я не нервувала, не хвилювалася, просто стала і попливла. Мені провели інструктаж, нічого складного не було. Коли стаєш на дошку, швидко звикаєш до цього. Навіть якщо погано з рівновагою, то можна сидіти, чи лежати.

Дошки, перед кожним сплавом, завжди надуваються на очах у людей. Також обов’язково проводиться інструктаж, пояснюється як пливти, як тримати весло, де стояти, до речі, краще стати на середину дошки, адже якщо перебувати на краю, біля плавника, її почне крутити, і це може призвести до падіння.

Сплави на SUP-дошках до вподоби і дітям, і дорослим, але дітям до 12 років рекомендовано плавати на одному сапі зі старшою людиною.

- Найстарший клієнт – це була жіночка 60 років. Їй сподобалось, було дуже цікаво. Взагалі, сплав на сапах допомагає поставі, це фізичне навантаження на руки, ну і гарні емоції. Це дуже корисно для людей у такому віці, – зазначає Анастасія.

Навіть домашні улюбленці приєднуються до сплавів. Під час фестів, які проводила команда «SUP-Chernihiv», люди плавали на дошках разом із собаками. У самої команди також була хвостата улюблениця, яка полюбляла приєднуватися до сплавів. Анастасія розповідає:

- Наша собачка дуже любила плавати на САПах, то залазила на нього, то зістрибувала, то не хотіла плавати, бо вже набридли їй ті САПи. Собаки спокійно реагують на сплави, сидять, милуються, пливуть, але все залежить від характеру тварини.

Зазвичай сплав по Десні, від переправи до Золотого берега, триває близько двох годин, також можна поплавати за містом. Майже всі сплави закінчуються позитивно. Люди наповнені приємними враженнями, і навіть падіння не може зіпсувати ці відчуття.

- Був випадок, коли на початку сплаву людина впала, але все таки приємні емоції переважають. Хтось тільки відкриває для себе САПи, падає, проте такі випадки поодинокі. Це дуже цікаво для новачків, які навіть не встигають втомлюватися, бо кожного разу бачать щось нове, цікаве, і втома йде на задній план. Ці новачки потім з радістю повертаються. Однин клієнт взагалізламав ключицю на мотоциклі, і зі зламаною ключицею приїхав на сплав. Здається його нічого не зламає в житті, – розповідає Анастасія.

Такий вид єднання з природою залишає приємні емоції. Але надзвичайно важливо уважно слухати інструктаж та деталі маршруту, щоб не зіпсувати відпочинок.

- Ми завжди пояснюємо, що треба за течією пливти, але були люди, які попливли проти течії, і це було трохи дивно, – говорить менеджера команди. – Це сталося на ранок після дощу, дорога була жахливою, суцільна багнюка, і доїхати до тих людей було неможливо. Джип знайомих на тій дорозі застрягав. Ми забрали людей, вони нас звинувачували, але ж ми пояснили куди пливти і що робити. Тому дуже важливо слухати інструктаж.

Минулий сезон запам’ятався чернігівцям не тільки сплавами на SUP-дошках, а й фестами. Починалося все з маленької компанії, але згодом все більше людей приєднувалося до відпочинку. Анастасія згадує:

- Ми виїжджаємо з палатками на 1-2 дні, вечором у нас завжди вогнище і гітара. Ми проводили пару фестів неподалік Золотого, переправляли людей до одного цікавого берега, дехто залишався з палатками, а дехто повертався додому на САПі. Люди з командою їдуть вдень у п’ятницю, і повертаються в неділю, проводять вихідні на природі. У нас є спеціальне місце, там гарно, комфортно і тихо.

Влітку команда переправляла людей на одному великому сапі до «таємного» берега. Це наче маршрутка через Десну, яка перевозила 13 осіб. Цього року велику SUP-дошку не використовуватимуть, але варто зазначити, що минулого літа вона стала корисною у благодійних цілях.

У Херсоні на чернігівському САПі

- Наші люди їздили з допомогою на Херсон, коли був підрив дамби. Вони плавали на САПі, і член команди зняв відео, там питають у людей «Воду треба?», вони відповідають «Так», запитують «Їжу треба?», кажуть «Так», а коли питають «Евакуювати вас?», херсонці відповідають «Ні, не треба». Допомагали чим могли, – розповідає Анастасія.

У Чернігові у 2024 році вже встигли відкрити сезон сплавів. Поки що групи не набирали, оскільки на вулиці досі прохолодно, а плавати у верхньому одязі не зовсім зручно. Сплави проводили лише члени команди, місцем для єднання з природою обрали чернігівський пляж. Менеджерка Анастасія одна з небагатьох, кому пощастило побувати на затопленому Золотому березі.

Сплав на затопленому пляжі

- Там є місця, куди SUP близько не підпливає, бо занадто мілко, і плавець, який фіксується ззаду, не дає це зробити. Але загалом доволі цікаво там зараз поплавати. Навіть якщо ви не плавали з нами до цього, дуже цікаво побувати на затопленому Золотому. Ходити там зараз не зовсім можливо, тому відчуття, наче у Венеції побували. І баня затоплена, і трохи лісу, навіть на паркові цікаво поплавати, – ділиться дівчина.

Анастасія зазначає, що зараз українцям дуже важливо отримувати позитивні емоції, відволікатися, побути наодинці із природою, і сплави на SUP-дошках, особливо на світанку, чи під час заходу сонця, можуть допомогти.

Валентина Гавриленко
Чернігівська Медіа Група