Туберкульоз на Чернігівщині: частіше хворіють жителі сільської місцевості

За даними Центру громадського здоров’я МОЗ України, у лютому 2024 року в Україні зареєстровано 1 747 випадків туберкульозу, з них 1313 – це нові випадки захворювання; 356 пацієнтів із рецидивом; 30 пацієнтів відновили лікування після перерви; 33 пацієнти розпочали повторне лікування після невдалого тощо.

За рівнем захворюваності Чернігівщина посідає 16 місце серед інших регіонів України. За підсумками 2023 року на туберкульоз захворіли 432 жителів області, 70% з яких є бактеріовиділювачами. Серед дітей віком від 0 до 17 років зареєстровано 15 випадків туберкульозу (у 2022 році захворіло 25 дітей). Захворюваність на туберкульоз сільських жителів за минулий рік на 56% перевищує рівень захворюваності містян. Про це повідомляють у Чернігівському обласному центрі контролю та профілактики хвороб МОЗ України.

Детальніше про особливості цієї хвороби нашим читачам розповідає завідувачка відділення епідеміологічного нагляду (спостереження) та профілактики інфекційних захворювань Чернігівського міськрайонного відділу ДУ « Чернігівський ОЦКПХ МОЗ» Світлана Аландаренко.

Що таке туберкульоз?

Туберкульоз викликає бактерія Mycobacterium tuberculosis (мікобактерія туберкульозу, інакше – туберкульозна паличка або паличка Коха, названа так на честь її першовідкривача).Туберкульоз вражає переважно легені, але можливе також ураження всіх інших органів людини.

Які шляхи передачі туберкульозу?

На туберкульоз можна заразитися при контакті з людиною, яка хворіє на туберкульоз легень, вдихнувши повітря, що містить мікобактерії (повітряно-крапельний шлях). Під час кашлю, сміху та розмови, при чханні людина виділяє дрібні краплини слизу, які можуть містити бактерії туберкульозу. Ці дрібні краплини слизу у повітрі формують невидимий аерозоль, який дуже повільно осідає. Ризик інфікування залежить від тривалості та інтенсивності контакту та від кількості бактерій, які вдихає здорова людина.

Хто знаходиться в групі підвищеного ризику захворіти на туберкульоз?

На туберкульоз може захворіти кожен, проте деякі мають більший ризик виникнення захворювання, як-от: люди, які мають прямий контакт з хворим на туберкульоз; особи з послабленим імунітетом внаслідок неправильного харчування, поганих умов життя або хронічних хвороб (цукровий діабет, онкозахворювання); ВІЛ-інфіковані і хворі на СНІД; діти, оскільки їх імунна система не сформована; літні люди через послаблення їх імунної системи; люди, які зловживають алкоголем, палять, вживають наркотики.

Як дізнатися, що людина захворіла на туберкульоз?

Про початок захворювання свідчать такі симптоми: кашель, який триває щонайменше 2 тижні без покращення, лихоманка (частіше з невисокими показниками температури тіла - 37,0-37,5°), пітливість (переважно вночі), слабкість і швидка стомлюваність, відсутність апетиту та зниження маси тіла, біль у грудях та задишка.

Як зменшити ризик зараження туберкульозом?

Профілактика цього захворювання спрямована на попередження інфікування мікобактеріями туберкульозу здорових осіб. До специфічних заходів профілактики у дітей відноситься вакцинація БЦЖ в пологовому будинку здоровим доношеним новонародженим дітям на 3-5 добу життя. Для своєчасного виявлення туберкульозу також проводять флюорографічне обстеження з 15- річного віку.

Щоб не захворіти на туберкульоз, необхідно:

  • дотримуватись повноцінно збалансованого харчування і режиму сну;
  • відмовитись від шкідливих звичок, особливо тютюнопаління;
  • дбати про психоемоційний стан;
  • дотримуватись правил особистої гігієни;
  • мати достатню рухову активність, проводити більше часу на свіжому повітрі;
  • утримувати житлові приміщення в чистоті та часто їх провітрювати.

«Подолання епідемії туберкульозу в Україні є дуже серйозною проблемою, якою опікуються Президент України, Міністерство охорони здоров’я та всі медики нашої держави», – коментує ситуацію генеральний директор Чернігівської обласної лікарні, заслужений лікар України Андрій Жиденко.

Довідково

З нагоди Всесвітнього дня боротьби з туберкульозом (24 березня) та задля збереження здоров’я містян і жителів області в умовах загрози поширення соціально значущих та небезпечних захворювань, у нашому регіоні триває місячник боротьби з туберкульозом.

В цей період бажаючі можуть безкоштовно пройти скринінгове обстеження на туберкульоз без направлення сімейного лікаря, звернувшись до лікаря-фтизіатра амбулаторно-поліклінічного відділення відокремленого структурного підрозділу «Центр фтизіатрії» КНП «Чернігівська обласна лікарня» ЧОР за адресою: м. Чернігів, вул. Івана Мазепи, 3А.

Пам’ятайте! Туберкульоз виліковний, діагностика та лікування туберкульозу безкоштовні! Будьте здорові, бережіть себе та ваших близьких!

Вероніка Приходько


Хочете швидше дізнаватися про найцікавіші і найважливіші новини?
Приєднуйтесь до наших каналів:
- в TELEGRAM
- у VIBER
- в 
INSTAGRAM
Тут тільки найактульніші відео, новини та історії Чернігова!