На облаштування меморіального військового кладовища на Яцево у Чернігові можуть витратити понад 18 мільйонів

Приклад меморіального поховання, світлина порталу «novynarnia.com», ілюстративна

У середу, 27 березня, виконком чернігівської міськради прийняв рішення «Про погодження внесення змін та доповнень до Комплексної цільової Програми розвитку житлово-комунального господарства міста Чернігова на 2021-2025 роки».

Головною зміною у програмі стали передбачені у 2024-му році 18 мільйонів 382 тисячі 500 гривень, які мають бути витрачені на виготовлення та встановлення стилізованих надмогильних меморіальних пам’ятників на секторах військових поховань для поховання загиблих захисників України:

-Це Яцево, в секторі, якій ми виділили окремо для поховання військовослужбовців: якщо рідні загиблих захисників хочуть (щоб їх близьких, - прим.) поховали у секторі, де будуть типові пам’ятники – ми це робимо за кошти громади й закладаємо гроші на перші 100 пам’ятників. Хотілося б, щоб не використали всі ці кошти… - розповів в.о. мера Чернігова Олександр Ломако. – А якщо людина хоче встановити будь-який пам’ятник – то компенсація від міста – 20 тисяч гривень.

Простіше кажучи, якщо близькі загиблого захисника захочуть встановити пам’ятник за власним проектом – в такому випадку, вони можуть розраховувати на 20 тисяч від міста на встановлення пам’ятника (ця програма вже діє та була прийнята ще наприкінці 2022-го року), але в такому випадку займатися вибором та встановленням пам’ятника доведеться самостійно, й загиблий захисник не зможе бути похованим у виділеному для цих цілей у 2023-му році секторі для меморіальних поховань. Цей варіант підходить, зокрема, для тих, хто хоче «забронювати» місце поруч з похованим захисником для іншого поховання.

А ось якщо рідні загиблого захисника згодні на встановлення стандартного пам’ятника та поховання їхнього близького у секторі для військових поховань (спеціальний сектор для цієї мети виконком відвів ще у вересні 2023-го року), то пам’ятник буде уніфікованим, але всі витрати, пов’язані зі встановленням візьме на себе місто. Однак у цьому секторі будуть поховані тільки загиблі військові. Отже «забронювати» місце поруч для когось з членів родини не вийде.

Втім, варто оговоритися, що для того, щоб вони набрали законної сили, зміни до програми, крім виконкому, мають затвердити депутати міської ради. До того ж, передбачення грошей у тій чи іншій міській програмі не завжди означає реальне виділення їх з бюджету. Наприклад,у минулому році так й не були виділеніпередбачені програмою з охорони та збереження пам`яток культурної спадщини м. Чернігова на 2022-2026 роки 504 тисячі гривень, за рахунок яких планувалося почати демонтаж пам’яток, що підпадають під дерусифікацію.

Сєргєй Карась

Чернігівська Медіа Група