Пам’ятаєте, як на Чернігівщині у 2023 році вперше за понад 90 років зафіксували ведмедя? Зробити рідкісний кадр вдалося завдяки фотопастці чернігівця Олександра Михайлова. Ми поспілкувалися із чоловіком та дізналися, яких ще тварин вдавалося «вполювати», та як працюють фотопастки.
«Перше фотоздобич – лисиця, а частіше за все трапляються лосі»
Олександр Михайлов завжди цікавився природою рідного краю. Ще у юному віці чоловік почав займатися туризмом, активними видами відпочину на природі, приєднувався до екологічних акцій, суботників, вішав шпаківні, а три роки тому поставив свою першу фотопастку.
Олександру так сподобалося спостерігати за тваринами, що згодом він придбав якіснішу фотопастку та поставив її на звірячій стежці. Олександр зазначає, що якщо на місцині не ходять люди, але є стежка – її протоптали тварини. З появою нового пристрою, почали з’являтися і якісні кадри косуль, лосів, зайчиків, та інших звірів. Наразі у Олександра Михайлова чотири фотопастки, на які за три роки вдалося зафіксувати багато тварин. Чоловік розповідає:
- Максимально часто трапляються лосі, бо я ставлю фотопастки біля солонців. Другі, за кількістю фото та відео – це сарна європейська, яку в нас називають косуля. Часто лисиця трапляється, бувають вовки, єнотовидні собаки, один раз були борсуки. Навіть три рисі за раз вдалося зафіксувати. Це було взимку, у кадр попала сім’я, але це було вночі, в погану погоду, тому дуже погана якість. Ну а вишенька на торті – це ведмідь. Ще птахи потрапляли, був журавель сірий, тетеруки, ворони, сороки, сойки. І ще, з цікавого, одного разу фотопастка зафіксувала, як вовк ніс голову сарни європейської.
«Як хтось любить збирати гриби, так мені подобається збирати роги»
Своїми впольованими на фотопастку трофеями Олександр Михайлов ділиться у соцмережах. Говорить, що треба людям показувати, що цікаві звірі є не тільки в зоопарках, а й у лісах Чернігівщини. Найбільше чоловік прагне зафіксувати червонокнижну рись у нормальній якості, щоб вона сиділа і вилизувала лапку, або чухалася.
Також у Олександра є додаткове захоплення – любить збирати на роги лосів, які ті скидають у певний час року.
Нові фотопастки Олександра Михайлова знімають не лише фото, а й відео. На пристрої є датчик руху, і коли тварина проходить повз, він спрацьовує, робить 3 фото, а потім знімає 10-секундне відео. Якщо фотопастка знімає тваринку вночі, то вмикається інфрачервона підсвітка. Пристрій на батарейках може працювати 2-3 тижні, залежно від інтенсивності роботи. Також у нього можна вставити sim-карту, і якщо на місці, де стоїть фотопастка, буде хороший зв’язок, світлини одразу ж прийдуть на телефон. Олександр Михайлов пояснює:
«Коли були на завданні і сиділи в машині, біля нас ходила косуля, вони людей лякаються, а машин не дуже»
У день повномасштабного вторгнення в лісі також стояла одна фотопастка. Олександр Михайлов говорить, що це був саме той пристрій, який робить неякісні зображення. Свої фотопастки чоловік ставить у такі хащі, куди навіть місцеві не ходять, тож окупантів тим паче не вдалося зафіксувати. Проте, в перші дні вторгнення пристрій зробив кадри кількох косуль.
Наразі Олександр Михайлов стоїть на захисті країни, тому поки що фотопастки чекають на свого господаря. Минулого року чоловік отримав поранення, і п’ять місяців пробув на лікарняному. За цей час пан Олександр неодноразово ставив фотопастки у лісах Чернігівщини. Чоловіку вдалося назбирати так багато світлин, що він ще декілька місяців буде ділитися на своїй сторінці у соцмережах лісовими тваринами нашої області. До речі, Олександр Михайлов зазначив, що кількість тварин у лісах значно зросла, завдяки забороні на полювання.
Зараз у чоловіка немає можливості ставити фотопастки, але попри це, йому вдається стежити за дикою природою поза межами області, та робити цікаві фото або відео.
- Коли був на навчаннях, дві змії мідянки, які належать до Червоної книги, вдалося сфотографувати, – розповідає пан Олександр. – У нас в області я їх не бачив. Нещодавно, коли літали на дроні, побачили систему нір, думаю, чи борсучих, чи лисячих. Сліди поруч лисячі, проте викопати міг борсук, але лиси дуже часто займають чужі нори, і починають там жити. Також, коли були на завданні і сиділи в машині, біля нас ходила косуля. Вони людей лякаються, а машин не дуже, і ми змогли їх нормально познімати.
Олександр Михайлов з рогами лося
Навіть у тяжких умовах, захищаючи Україну, чернігівець Олександр Михайлов продовжує займатися улюбленою справою. Чоловік спостерігає за дикою природою і з радістю ділиться кадрами різних тварин. До того ж, навіть на фронті йому вдається знайти лосячі роги.
Валентина Гавриленко
Чернігівська Медіа Група