«Алергії на тополиний пух не існує» - інтервʼю з алергологом Тетяною Цісельською

Квітень-травень в Україні – це час пробудження природи, час цвітіння і час… алергій. Так-так, саме весна вважається активним сезоном алергічних проявів у людей, схильних до цього. У повітрі з’являється багато пилку – продуктів цвітіння дерев, трав, квітів. І людей, які потерпають від цього та відчувають відповідні симптоми (сльози, чхання, свербіж, підвищення температури ті інші), все більшає. Більшає і відповідних скарг і звернень до лікарів-алергологів.

Питань у людей багато, тож журналісти Чернігівської Медіа Групи вирішили звернутися до фахівця, щоб змістовно обговорити цю тему. Що таке алергія та які її симптоми? Які найчастіші алергени навесні? Чи у всіх живуть кліщі побутового пилу? Чи є гіпоалергенні тварини? Розвінчуємо міфи та відповідаємо на ваші питання з чернігівською лікаркою-алергологом Тетяною Цісельською у нашій рубриці «Велика розмова».

«БЕРЕЗА – КОРОЛЕВА АЛЕРГІЇ»


- Вітаю вас, Тетяно! Як розпізнати, що у тебе алергія, по яким симптомам?

- Я думаю, що у принципі ці симптоми всім знайомі. Алергія – це чхання, закладеність носу, свербіж носу, очей, сльозотеча, в основному це симптоми сезонні. Люди це відмічають в собі або відмічають у дитини. Це може бути кашель, якесь першіння в горлі незрозуміле, яке не пов'язане з ГРВІ, температурою і так далі. Це може бути тривалий кашель сухий, який нічим не лікується, в тому числі знову ж таки без температури. Симптомів, насправді, дуже багато може бути, але основні вони досить неприємні і турбують людей.

- Зараз наближається весна, сезон цвітіння. Чи є якісь цвітіння, які вірогідніше будуть викликати алергію? Чи це все суто індивідуально?

- Ну, це в будь-якому випадку індивідуально, але зараз у нас королева весни, це береза. З неї все починається, ще кінець лютого, вона вже починає виділяти пилок. І з неї все починається. Береза взагалі дуже такий підступний алерген. І від неї дуже багато проблем може бути, від неї може бути в тому числі астма. Вона дає дуже багато перехресних алергенів, тобто з харчовими дає перехрест з морквою, з яблуком. Тому ці продукти викликають вже нудоту в людини чи дитини.

- Що ви маєте на увазі перехрест? Це, наприклад, біля мого вікна береза.І якщо я відкрию вікно, буду їсти яблуко чи моркву, то у мене вірогідніше щось станеться, якщо я схильна до цього подразника?

Тетяна Цісельська

- Якщо у вас є в організмі є алергія на березу, то певно у вас, так, будуть неприємності від вживання цих продуктів. Тобто не обов'язково, що це буде прямо нудота чи там біль в животі, але це може бути свербіж язика, губ, наприклад, чи той самий свербіж в горлі від вживання цих продуктів. Але в дітей частіше це більше якісь незрозумілі болі в животі, нудота, може навіть бути кров у калі, тому це неприємний алерген.

- Щоб закрити питання з березою, тільки її пилок чи березовий сік також може викликати алергію?

- В тому числі продукти, березовий сік теж може викликати доволі неприємні симптоми.

- Як швидко треба звертатися до лікаря чи, наприклад, можна купити щось антигістамінне в аптеці і самостійно щось пропити?

- Звичайно, у нас так всі люди напевно роблять, в першу чергу щось п'ють антигістамінне, а якщо вже ці симптоми не контролюються, то вони звертаються до лікаря. Але якщо ви відчуваєте такі симптоми неприємні, то в першу чергу треба звернутися до алерголога. Ті ліки, що зазвичай просто рекомендує фармацевт, то вони не допоможуть. На якийсь час зменшує симптоми, але загально це лише тимчасово.

- На першому місті в нас береза, а далі, що в нас? Що треба обходити стороною?

- Ліщина також зараз виділяє пилок. Це вже менш вірогідне джерело алергії, порівняно з березою в принципі вже менше людей страждають на алергії від пилок ліщини. Далі вже йде, як би казали, тополиний пух. Тополиний пух часто плутають з алергією на злакові трави, бо теж співпадає період пилкування. Далі вже починається літо, і починається тимофіївка.

- А що це таке?

- Трава така, яка квітне майже все літо. Ну а далі у нас королева осені – Амброзія. Завершає все грибок у дощовий період. Осіння та дощова погода вона сприяє розвитку, утворенню спор грибів, плісняви, В тому числі, на городах, прибирають все, складають в купки, і воно все прекрасно гниє. В тому числі там також утворюється велика кількість цього алергену.

- А якщо все ж таки це алергія на тополиний пух, як її ми лікуємо?

- На сам тополиний пух алергії бути не може, це міф. Алергії на тополиний пух не існує, не може бути. Алергія може бути на тополю, на пилок тополі, верби, вони дуже схожі по структурі. Тополиний пух — це вже зародок, чим розмножується тополя. Тобто вона за допомогою цього пуху, переносить своє сім'я, щоб вона розмножувалась, щоб вона розсіювалась. Тобто вона вже відквітла в цей момент, вже є зерно. Квітне вона набагато раніше, десь березень, а тополиний пух вже пізніше починає. Тому, як нам кажуть, у страху очі великі, звичайний пилок ніколи не побачиш оком, а тополиний пух ми бачимо. І нам здається, що це алергія на тополиний пух.

«АЛЕРГІЯ, ЯКУ НЕ ЛІКУВАТИ, ЗГОДОМ МОЖЕ ПРИЗВЕСТИ ДО УСКЛАДНЕНЬ: КРОПИВ'ЯНКИ, НАБРЯКУ КВІНКЕ, АНАФІЛАКТИЧНОГО ШОКУ»


- Відносно визначення тестів на алергію. Ось, наприклад, ми йдемо до лікаря, моделюємо ситуацію, кажемо, що нас турбує алергія, і призначають тести. Наскільки вони точні, і скільки треба зробити цих тестів і витратити коштів для того, щоб зрозуміти, на що в тебе алергія?

- Я би сказала, що це все дуже індивідуально. В залежності від того, на що саме алергія. Від цього відштовхуємся, від самих симптомів у людини. Тобто, в першу чергу треба звернутися до алерголога і розказати все, що турбує. Дійсно, згадати можливо, коли у вас там починаються ці симптоми, що їх провокує, коли закінчуються у вас ці симптоми, там, цей період. Від цього вже відштовхуємося, і призначаємо, бо цих аналізів дуже-дуже багато. Є, звичайно, таке, як молекулярна діагностика, такий, калікстест, фокстест і так далі, дуже багато алергенів туди входять, і перехресні, і так далі, там дуже класний аналіз.

- Скільки це приблизно коштів, де можна зробити такі тести?

- Від чотирьох тисяч гривень, і, в принципі, теж такі лабораторії, як Сінево, Діла. Це по аналізу крові перевіряють.

- Чим може бути шкідлива алергія, яку не лікувати? Тобто, зовсім ніяк. Наприклад, приходить сезон, щось квітне, людина там чхає, в неї сльозяться очі, вона каже, я знаю це з алергії, вона нічого не робить, і так роками. Чи може це призвести до ускладнень?

- Звичайно, це згодом призводить до ускладнень, бо якщо із року в рік, з цим нічого не робити, стан буде тільки погіршуватися, і може призводити до кропив'янки, набряку Квінке, анафілактичного шоку. Це все доволі невідкладні стани, і це дуже небезпечно. Є зараз багато варіантів лікування алергії, я думаю, що зараз дуже багато людей про це знають. В принципі, пацієнти, які приходять до мене, у більшості вони вже знають, що є якесь лікування від алергії, і вони хочуть лікуватися, хочуть знати на що саме, у них алергія.

- Чи правильно я розумію, що алергія може виникнути на будь-які цвітіння, на будь-який продукт, на будь-які побутові речі, на кшталт, миючі засоби, парфуми, тобто на все, що нас уточує, у нас може бути алергія?

- Алергія побутова, це взагалі найгірша алергія. Якщо це алергія є у дитини, то з найбільшою вірогідністю, що це призведе до астми у дитини. Тобто якщо це побутова алергія, і вона починається у дитини з респіраторних симптомів, типу чхання, закладеність носу, одразу треба звертатися в такому випадку і починати з’ясовувати, прибирати цей алерген і лікуватися. Якщо є змога, якщо у дитини одразу йде на кашель, на бронхіти і так далі, це просто треба летіти одразу до алерголога і швиденько з’ясовувати причину та починати лікуватися, бо це вже ознака того, що у дитини йде схильність до астми. Тобто так не має бути, якщо це вже пішло на кашель, то це вже треба лікувати.

- Давайте нагадаємо нашим глядачам, що таке астма.

- Астма – це системне захворювання. В принципі, є діти, які дійсно схильні до астми, у кого батьки, наприклад, мають астму, то вони найбільше схильні до цієї хвороби, і за цими дітьми треба дуже-дуже пильнувати. Навіть це бабуся чи дідусь, також треба за цим пильнувати у дитини за частотою ГРВІ, частотою бронхітів, затяжних ренітів і так далі.

- Тобто ми можемо так казати, що якщо у дитини там часто трапляється бронхіт, то це може призвести до такого захворювання як астма?

Так, може бути. Просто бронхітів також видів буває багато. Просто слово бронхіт — це трошки розтягнуте поняття, і тут треба також дивитися, що це за бронхіт і приходити в тому числі до алерголога не тоді коли вже дитина одужала від цього бронхіту і казати, що ми вже поправилися, але в нас там часті бронхіти і так далі, а приходити до лікаря алерголога в період, коли у дитини цей бронхіт чи візинг і показувати, що там в легенях у дитини в момент, коли вона хворіє. Тоді лікарю буде простіше оцінити стан дитини і призначити якесь обстеження чи лікування.

«В ІДЕАЛЬНОМУ СВІТІ У КОЖНОГО АЛЕРГИКА МАЄ БУТИ ШПРИЦ-РУЧКА З АДРЕНАЛІНОМ»


- Відносно таких критичних кризових алергічних станів, як набряк Квінке та анафілактичний шок — вони можуть трапитись випадково у людини, яка ніколи не страждала на алергію? Чи все-таки вони трапляються у тих, хто більш схильний або страждав на алергію раніше?

- Може бути і в тих, хто ніколи не підозрював, що в нього є якась алергія, може бути і в таких людей. Це також дуже індивідуально, просто вони або не з’ясовували, або не знали, може в них є схильність, але вони не підозрювали про це, якось не вживали тих продуктів, які провокували, а тут в один день, наприклад, і багато цього продукту, і може бути.

- Давайте так коротко пояснимо про анафілактичний шок, набряк Квінке, які симптоми, і чи може не медик надати першу домедичну допомогу в таких станах?

- Це дуже гострий стан, стан відчуття затримки дихання, відчуття того, що ти не можеш вдихнути. Описати цей стан дуже важко, якщо ви ніколи не відчували цього, і надати допомогу просто пересічна людина не може. По-перше, вона не може одразу оцінити, що це таке, по-друге, єдина допомога, яку можна надати в такому випадку, це викликати «швидку».

- А у нас є там обмеженість в часі, що треба надати допомогу там в три хвилини чи в п'ять?

- Треба якомога швидше, немає якогось чіткого проміжку, просто у кожного цей період буде різний. Все залежить від алергену в тому числі. В ідеальному світі у кожного має бути шприц-ручка з адреналіном, це в ідеальному світі.

- А якщо людина хворіє на алергію та астму, то їй прям необхідно носити цей шприц із собою?

- Так, необхідно. І при якомусь кризовому стані їй треба це собі вколювати. Вони, в принципі, що астматики, що алергіки, якщо вони тривало страждають на алергію, і вони вже бували в різних станах, вони вже по собі навіть діти ближче до 10-11 років, якщо вони досить довго страждають на алергію, вони вже знають, коли їм погано, і коли їм треба прийняти або антигістамінне, або, в кого астма, треба більше вдихнути спрею, ніж зазвичай. На жаль, діти також дуже сильно, буває, страждають.

- Тобто, резюмуючи, надати домедичну допомогу постраждалому з набряком Квінке, або з анафілактичним шоком, просто нереально?

- Це має тільки медик робити.

«КЛІЩІ ДОМАШНЬОГО ПИЛУ Є У КОЖНОГО, І ЦЕ НАЙРОЗПОВСЮДЖЕНІШИЙ АЛЕРГЕН»


- Що, якщо така ситуація — людина страждає на алергію на шерсть, і хоче завести собі якогось пухнастика, там котика, собачку, чи шиншилку, чи хом'ячка, є якісь тваринки, які можна заводити?

- Якщо ми говоримо про алергію на кота чи собаку, саме таке розповсюджене візьмемо, це також побутовий алерген. В основному викликає дуже неприємні симптоми. В тому числі може викликати в майбутньому астму при регулярній сенсабілізації. Якщо в людини є алергія, то не котиків, не собачок, не хом'ячків, не існує, бо гіпоалергенних їх не буває. По-перше, шерсть – це не основний алерген, просто з шерстю котик чи собачка, вони розповсюджують цей алерген. Алерген в сечі і слині, тобто, просто там собачка чи котик, вони облизують себе, і таким чином вони розповсюджують цей алерген. Але сам алерген не тільки на шерсті. Тобто гіпоалергенні тварини – це чисто маркетинговий хід.

Тварини, які виділяють менше алергену, дійсно є, але це не значить, що вони гіпоалергенні. Тобто, якщо, наприклад, у дитини виявили алергію на котика чи собачку, але батьки поговорили, сім'я – це сім'я, і котик чи собачка – член родини, вони звикли до нього і не хочуть його позбавлятися,. Але симптоми такі, що дитині важко жити вдома, то в такому випадку можна спробувати такий корм, який змушує, тваринку якби виділяти менше алергену, плюс адекватне лікування дитини. Тоді в принципі, можна залишити тварину. Собаки самі по собі мало виділяють алерген. Дуже-дуже рідко, коли от прям така, дуже велика сенсабілізація, і прям неможливо знаходиться біля собаки. Це дуже велика рідкість, більше кіт, кіт найбільше виділяє.

- І якщо це, наприклад, лисий кіт, без шерсті, то він також буде виділяти багато?

- Він же ж облизує себе, він пісяє, за ним хтось прибирає, розносить цей алерген.

- А папуга, те ж саме, так?

- Папуга, так. Він також з алергеном, авжеж. Найбільший і найагресивніший побутовий алерген – це кліщі домашнього пилу. І зазвичай, якщо є алергія на побутовий алерген, то сумісно з усім, тобто і на якусь тваринку, яка вдома знаходиться, теж.

- Давайте про кліщів домашнього пилу більш детально поговоримо.

- Ну, по-перше, це найрозповсюдженіший алерген. Тобто, якщо котик і собачка є не в кожного, то кліщі домашнього пилу є у кожного. Ну, хіба в кого, хто може проживає такій квартирі, яку зробив, типу, як операційну, де немає там взагалі нічого, і як постійно там прибирається, хоча це нереально все одно. Тому є у будь-кого. Просто у когось більше, у когось менше. Зазвичай, у нас у всіх вдома є м'які іграшки, є подушки, є матраци, книги на полицях стоять. Хоч і один маленький, але він також буде давати неприємні симптоми у дитини, у людини з алергією на кліщі домашнього пилу. Вони найбільше розмножуються в матрацах, в подушках, в старих меблях м'яких, з м'якою оббивкою, в килимах, де найбільше пилу збирається.

- А чим небезпечні кліщі домашнього пилу?

- Це також такий алерген, що викликає астму найбільше, бо він є протягом всього року. Тобто, вам може повезти так, що будуть дощі і пилок весь буде осідати, не буде вітру, він не буде розвіюватися, і вам так повезе, що у вас там, якийсь рік не буде загострення, наприклад. Тобто вони живуть завжди.

- Чому найбільше на кліщів домашнього пилу буває загострення взимку?

- Взимку ми більше часу проводимо вдома. Тому вони найбільше розмножуються. Вони харчуються нашими відмерлими тканинами, тобто сухою шкірою, яка ороговіла.

- Як можна зробити своє життя більш комфортним, якщо в тебе алергія?

- Найперше, коли ми говоримо про алергію, будь-який алерголог скаже — це мінімізувати контакт з алергеном. Як можна мінімізувати контакт за алергеном, коли це побутовий алерген і коли це кліщі домашнього пилу? Треба позбуватися цих місць, де він розмножується найбільше. Це одразу до побачення килими, скрізь, а не тільки в спальні, м’які іграшки, якісь там масивні пледи, кроваті чи дивани і так далі, на полицях книги. Якщо їх багато, якщо у вас там, якась бібліотека і так далі, то її потрібно або прибрати кудись, або часто прибрати, я думаю, що це дуже-дуже тяжко буде. Це можуть бути якісь масивні штори, з такої тканини, яка поглинає на себе пил. Це може бути якийсь старий матрац, наприклад, на дивані чи на кроваті, який там не бачив ні хімчистки, нічого. Також там його треба або замінити, або хімчистка і так далі.

Загалом, рекомендовано часто змінювати постільну білизну, прати її або на високих температурах, або прасувати. Тобто від чого вони гинуть, або від високих температур, або від низьких температур. Зараз вже придумали багато спреїв від клішів домашнього пилу, яким ми можемо обробляти поверхні.

- А що буде більше алергеном? Сам цей кліщ чи спрей, який вбиває кліщя? Коли пирскаємо, ми ж теж вдихаємо?

- Вдихаємо, в принципі цей спрей потрібно обробити, там людині бажано, яка немає, якось алергії, і вийти з квартири на деякий час, провітрити, тільки тоді дитині можна заходити назад.

«ЗДОРОВИЙ СПОСІБ ЖИТТЯ — ЦЕ ТУРБОТА ПРО СЕБЕ, ПРО РІДНИХ, ОТРИМАННЯ КОНСУЛЬТАЦІЇ ЛІКАРІВ, ЦЕ ЗДОРОВЕ ХАРЧУВАННЯ І ЦЕ СПОРТ»


- Ми поговорили про побутову алергії, алергія на цвітіння, на що ще може бути алергія?

- Багато на що може бути алергія. Тобто на все. Якщо це людина схильна, в принципі до алергії, то вона за рахунок реактивності дихальних шляхів може реагувати на різкі запахи, на парфуми, на сильну агресивну хімію. Але це не є саме алергією на цю хімію. Тобто це через те, що у людини є системна сенсибілізація вже до якогось алергену, і за рахунок цього вона вже реагує на якісь там різкі запахи і так далі. Але це не є основною причиною. Треба шукати, чому так відбувається. Тобто це таке певне розслідування. Лікар-алерголог – це як розслідувач, який шукає причинно-наслідкові зв'язки. Розпитує все, де у вас що стоїть, який у вас диван, чи з пера подушка. Тобто дуже-дуже багато питань і дуже-дуже багато рекомендацій. Тому я кажу, що не бійтеся, якщо є симптоми, ну чого не прийти до алерголога тим більше, що не треба чекати там по півроку прийому і можна звернутися і отримати допомогу вже.

- А що відносно таких зволожувачів повітря, у які ми можемо додавати там різноманітні масла? Вони не будуть робити гірше?

- Я не раджу цього робити. Якщо це просто зволожувач, то він зволожувач. Додавати туди нічого не треба. Тим більше людям, у яких є схильність до алергії. Для здорових людей, в принципі, це ок. Але не на непостійній основі, можна там раз на тиждень.

- Чим небезпечне приймання пігулки без дозволу лікаря? Якщо так, прийшла в аптеку там, почитала в гуглі, що в тебе алергія і купила собі і пігулок, і крапельок… Чим це це небезпечно?

- Якщо це стосується дорослої людини, в принципі, воно не є небезпечним. Якщо ви точно знаєте, що у вас симптоми алергії, то плюс-мінус, якщо ви читаєте інструкцію, використовуєте цей препарат по інструкції і він вам допомагає, то на деякий час можна. Але не тривалий час.

- Чи зросла за останній час кількість пацієнтів, які звертаються до алерголога за різноманітними запитами, і скільком вдається встановити прямо точний діагноз, що саме цей алерген викликає у них реакцію?

- Кількість пацієнтів дійсно зросла, і вона зростає далі. Я думаю, це не стільки причина урбанізації, погіршення повітря і так далі, але це теж має місце бути. Я думаю, це більше свідомість людей, робота зі своїм здоров'ям. Зараз якось більше людей стараються собі допомогти, полегшити якісь там скарги, полегшити собі якісь симптоми, і багато людей звертаються. У мене специфіка така, що з дітьми часто звертаються. У цей же час батьки, які ніколи ні до кого не зверталися, вони в мене питають, а чи можемо ми собі те саме там обстеження зробити, бо в нас теж такі самі симптоми, але ми ніколи не обстежувалися. Вони теж хочуть позбавитися неприємних симптомів, хоча вони вже там певний період свого життя їх мають.

- А загалом зараз дозволяє медицина та можливості прямо точно встановити якій алерген?

- Так. Золотий стандарт іноді навіть прік тестування. Я роблю прямо на місці по симптомам, по скаргам. Це коли на тіло крапаємо алерген, робиться таке мікропошкодження, і через 15 хвилин бачимо на що алергія.

- Останнім часом в Україну все більше і більше стало заїжджати рівних фруктів незвичайних, ну там з різноманітних азіатських країн, чи часто вони викликають ці фруктоалергії?

- Так, буває, що викликають, але не у всіх.

- А яка ваша буде порада якось правильно куштувати чи екзотичний фрукт, чи спецію, чи якийсь інший продукт, який ви ніколи не коштували, але хочеться спробувати?

- По-перше, це має бути не вихідний день, і не вечір. Тобто, по суті, якщо ви ніколи не коштували, це як прикорм маленькій дитині, коли ми щось вводимо вперше. Тобто, бажано, щоб це була перша половина дня, щоб ми могли, наприклад, пів дня відслідкувати реакцію й більше нічого нового не їсти, щоб ми точно могли знати, що це у нас на цей фрукт. Ну, а чому не у вихідний день, бо лікарні, щоб потрапити і не шукати там когось, не стояти біля приймальних відділень, а собі спокійно поїхати, отримати допомогу.

- Які три поради можете дати нашим глядачам відносно здорового способу життя за вашим досвідом?

- Я вважаю, що здоровий спосіб життя — це загалом турбота про себе, про рідних, це в тому числі і отримання консультації лікарів, це здорове харчування і це спорт. Можливо ще зараз це допоміжна консультація з психологом. Тобто це все в купі, буде суперкласний результат на майбутнє і довготривале життя здорове, хороше, корисне, довготривале життя.


Зачіска, макіяж салон Baccara

+380 (93) 099 00 79
+380 (99) 099 00 79
@salon.baccara


Спілкувалася: Катерина Агієнко
Відео: Павло Мельник