У Чернігові відбувся конкурс на посаду гендиректора міської стоматології

У Чернігові відбувся конкурс на посаду гендиректора стоматполіклініки, світлина порталу «zub.ch.ua»

У понеділок, 6 травня, у чернігівській міській раді відбулося засідання конкурсної комісії, яка розглядала кандидатів на посаду генерального директора КНП «Міська стоматологічна поліклініка» Чернігівської міської ради.

Наш журналіст був єдиним представником медіа, присутнім на цьому засіданні. А тому, спеціально для Вас, наші читачі, ми підготували спеціальний матеріал про цей захід.


Один кандидат

Спочатку невеличкий «лікнеп»: як знають наші постійні читачі, у 2021-му році «Чернігівський міський стоматологічний центр» (простіше кажучи, стоматполіклініку на проспекті Перемоги) приєднали до «Дитячої стоматологічної поліклініки» (тієї, що працювала на вулиці Княжій, біля міської ради) – так і з’явилася «Міська стоматологічна поліклініка». Причому об’єднання відбулося саме на базі дитячої поліклініки. Її з грудня 2005-го року очолював Віктор Струц, який і став головою об’єднаного підприємства.

Діючий контракт Віктора Струца закінчився 29 лютого 2024-го року, тож наразі в.о. гендиректорки поліклініки є Людмила Трохименко (до 2021-го вона керувала «дорослою» стоматологією).

Але саме Віктор Струц у травні 2024-го став єдиним кандидатомна посаду генерального директора міської стоматології. Тому 6 травня він, як кандидат, представив своє бачення минулого, майбутнього й сьогодення стоматполіклініки.

-Мене не здивувало, – так оцінив Віктор Струц те, що він став єдиним кандидатом на посаду гендиректора поліклініки. – Це дуже непроста робота. І не кожен піде туди працювати. Тільки тому, що я настільки багато років віддав цій роботі, цій стоматології – мені шкода це кинути. Тим більше, що і бажаючих немає.


Стоматполіклініка

Як розповідав (та показував у презентації) Віктор Струц, наразі у поліклініці є 44 стоматологічні установки, причому всі вони молодші за 10 років. У дві зміни у лікарні працюють 69 лікарів, 78 представників середнього медперсоналу (це медтехніки та медсестри) та 32 молодшого персоналу (це молодші медичні сестри, які раніше звалися санітарками).

Після руйнування будівлі дитячої стоматології (про це мова піде нижче) й початку повномасштабного вторгнення поліклініка втратила лише двох лікарів (з ними все у порядку, просто вони вирішили жити у місцях, які вважають більш безпечними).

-Наразі нестачі лікарів немає. Але ж фахівці повинні проходити постійне оновлення: хтось працює на пенсії, хтось передпенсійного віку. Тож ми прекрасно розуміємо, що рано чи пізно людина піде на пенсію, або може виїхати в інше місце. Ротація кадрів іде постійно. Тому ми ніколи не відмовляємося від людей, які приходять до нас з бажанням працювати. Вони нам потрібні завжди. Якщо людина показує відповідні навички, знання, вміння – ми з задоволенням беремо, – говорить про укомплектованість поліклініки кадрами Віктор Струц.

Середня заробітна плата лікарів поліклініки, як каже пан Струц, складає не нижче 20 тисяч гривень на місяць. Середні медпрацівники заробляють 13,5 тисяч гривень.

У середньому за рік до поліклініки звертаються 40-50 тисяч пацієнтів, а кількість відвідувань за 12 місяців – 120 тисяч (адже іноді до лікарів треба ходити не один раз).

За минулий рік поліклініка мала дохід майже 60 мільйонів гривень:

-Якщо взяти, подивитися по поліклінікам України – в нас один з найбільших показників, – розповів Віктор Струц.


Бачення та пропозиції

У своїй презентації кандидат на посаду гендиректора відзначив 6 сильних та дві слабкі сторони стоматполіклініки:

До сильних він відніс висококваліфікованих медпрацівників; досвід організації стоматслужби; ефективну матеріально-технічну базу; знання потреб пацієнтів; високу якість й широкий спектр послуг; наявність затверджених тарифів на стоматологічні послуги.

До слабких – постійне здорожчання витратних стоматологічних матеріалів, ціна на які залежить від коливання курсу гривні і неможливість при цьому змінювати тарифи; а також розміщення поліклініки у будівлі, яка не повністю відповідає потребам маломобільних верств населення (про останнє мова піде нижче).

Щодо сприятливих можливостей поліклініки, то їх Віктор Струц бачить три: впровадження нових сучасних методик діагностики та лікування, нових економічних механізмів та вдосконалення нормативно-правової бази; введення додаткових медичних послуг і укладання договорів на стоматпослуги зі страховими компаніями; залучення інвестицій для зміцнення матеріально-технічної бази.

Також Віктор Струц бачить три загрози: звільнення кваліфікованого персоналу; незадовільну санітарну культуру населення; низький рівень доходів та платоспроможності пацієнтів.

Ту саму кількість з трьох пунктів Віктор Струц пропонує в якості плану реформування на найближчий рік: продовжити впровадження систем комп’ютерного проектування та виробництва CAD/CAM(ця система допомагає моделювати і створювати вставні зуби, прим.); продовження удосконалення тарифів на всі види стоматологічних послуг, що надаються; оптимізація закладу, відповідно до реальних потреб населення, раціональне використання ресурсів.

В якості заходів з підвищення ефективності стоматології Віктор Струцпропонує: продовження автоматизації і комп’ютеризації; удосконалення та розвиток системи управління якістю; підвищення профмайстерності та вдосконалення спеціалізації медперсоналу; створення умов для забезпечення доступної та якісної допомоги населенню і ефективне використання майна та ресурсів; поліпшення якості медичної допомоги; отримання ліцензії для застосування наркозу; надання фіз- та юрособам стоматпослуг на платній основі; впровадження сучасних методів профілактики, діагностикита лікування; удосконалення системи документообігу; розширення комунікацій з громадськістю; створення комфортних та безпечних умов праці.

Для поліпшення економічних та фінансових показників пан Струц бачить три шляхи: розширення спектру медичних послуг; зниження собівартості послуг (завдяки закупівлям у системі «Prozorro»); зростання оплати праці, як мотивації для підвищення продуктивності.


Дитяча стоматологія

Багато чернігівців знають про незавидне сьогодення пам’ятки історії на вулиці Княжій, яка більш відома як дитяча стоматологія. Будинок був пошкоджений під час облоги нашого міста російсько-білоруськими окупантами. Напочатку цього року широкого обговорення набуло питання збереження будівлі, при цьому влада заявляла про те, що не має коштів на знесення будинку, при цьому оминаючи питання консервації приміщення.

-Там є пошкодження фундаменту, які вимагають спеціальних робіт з укріплення фундаменту, якщо зберігати цю будівлю. Ці роботи дуже дороговартісні. Я можу помилятися, але, відповідно до звітів, першочергові заходи прораховані на 18 мільйонів гривень по цінам 2022-го року. І потім на відновлення ще необхідний 21 мільйон (не враховуючи втрат майна). Й це при тому, що у відбудову не входить приведення будівлі до державних будівельних норм щодо доступності (а будівля там стара і добитися доступності – це теж значні кошти). Тож, якщо її відновлювати як медичний заклад, там ще треба робити доступність – це теж кошти, – говорить про стан будівлі дитячої стоматполіклініки Віктор Струц.

Після руйнування дитячої стоматології, діти, як й дорослі, лікуються в одній будівлі (стоматології на проспекті Перемоги). І, за оцінкою Віктора Струца, наразі потреби у будівлі на Княжій для стоматологів немає – будинку на проспекті Перемоги вистачає і для потреб дітей, й для лікування дорослих.


Єдине питання

Члени конкурсної комісії були не надто активні щодо кандидата. Єдине питання пану Струцу задала головуюча – заступниця міського голови Вікторія Пекур. Стосувалося це питання перспектив підписання поліклінікою договору з Національною службою здоров’я України на появу у стоматології «пакету», який би дозволив в рамках державних гарантій протезувати (робити вставні зуби) для захисників України.

-Є об’єктивні причини, через які блокується підписання цього пакету – це невідповідність будівлі будівельним нормам. Це питання кудись рухається? – запитала Вікторія Пекур.

За словами пана Струца, головна проблема з підписанням пакету з НСЗУ – у ширині ліфтів, які вужчі за сучасні норми, що, у свою чергу, не дозволяє в’їхати у ліфт людині на візку:

-Те, на що підписується пакет, це відділення, воно знаходиться на четвертому поверсі. У радянські часи була така норма, що все пов’язане зі шкідливим виробництвом(а зуботехнічне виробництво – шкідливе) розташовувалося на верхньому поверсі. Змінити зараз розташування – це значні кошти, – пояснив Віктор Струц. – До нас і зараз приходять люди на візочках – за допомогою. Людина на візку під’їжджає до ліфту, там перебирається на стільчик (їй допомагає наш технічний персонал), підіймається на поверх, ті (працівники лікарні, – прим.) підіймають візочок, людина знову пересідає на візок. Не замінимо ми з вами (ліфти, – прим.). Тому я планую запропонувати НСЗУ наші умови. Якщо вони погодяться – ми з задоволенням підпишемо договір. Від того, що людина заїде у ліфт, чи вона пересяде на стільчик й підійметься на поверх – якість допомоги не погіршиться.

За його словами, в інших стоматологіях області ситуація з доступністю маломобільного населення ще гірша.

-Для нас головне – віддати все належне людям, які віддали своє здоров’я, й хоча б чимось допомогти в тих умовах, в яких ми можемо, а не відмовляти тільки тому, що в нас немає ліфту. Щось перенести – це дороговартісно, але і внести зміни у саму будівлю – теж неможливо, – підсумувала це питання пані Пекур.


Що далі?

Члени комісії одноголосно рекомендували Віктора Струца на посаду гендиректора стоматполіклініки.

Далі схвалити цю рекомендацію (або ж відхилити її) має в.о. міського голови Олександр Ломако. Також саме він має визначити термін контракту очільника поліклініки – його тривалість може коливатися у межах 3-5 років (тобто, заключити контракт можуть наприклад, на 3, 3,5, 4 або 5 років).

Також цього дня комісія розглянула кандидатів на посаду очільника другої міської лікарні. Але про це ми розповімо у наших наступних матеріалах.

Сєргєй Карась

Чернігівська Медіа Група