На Чернігівщині у Козелецькій громаді, неподалік села Єрків 16 квітня очевидці зафіксували на камеру торнадо. Смерч підтверджено в Європейській базі даних про шторми. Що могло спричинити торнадо, та як це явище не сплутати зі звичним пиловим вихором, дізнавалися наші журналісти.
Позривало покрівлю за 10 хвилин
Черговий синоптик Чернігівського обласного центру з гідрометеорології запевнив, що вони не зафіксували торнадо. Проте очевидцям вдалося зафільмувати незвичне явище. Підтвердив торнадо і староста Олексіївщинського старостинського округу Олександр Стельмах, до якого входить село Єрків. Проте він наголосив, що смерч зафіксували в іншому населеному пункті.
- Торнадо було не у Єркові, а у Тополях, – говорить Олександр Стельмах. – Був невеличкий вітер, і цей буревій утворився десь на полі між Єрковом і Тополями, пішов на Гарбузин, а потім повернувся, і пішов на Тополі. Він тривав недовго, буквально 10 хвилин, а потім все затихло.
Хоча смерч тривав лише 10 хвилин, він встиг наробити людям шкоди, але на щастя обійшлося без жертв та поранених. Староста Олексіївщинського старостату розповідає:
- Постраждало декілька господарств. У двох будинків була пошкоджена покрівля, у людей десь до десятка сараїв пошкодило, здебільшого позривало покрівлю. Людям, які найбільше постраждали, а це дві сім'ї з пошкодженими будинками, було виділено кошти з Козелецької селищної ради. А тим, у кого постраждали хліви, ми видали тимчасові брезенти, щоб могли позакривати хоча б наслідки бурі.
Звісно ж не обійшлося без повалених дерев. Більшість повиривало на полі, тому вони нікому не заважали. Проте одне дерево впало на дорогу, та перекрило проїзд, але його швиденько розпиляли та прибрали.
Смерч чи торнадо?
Що саме зняли на відео жителі Чернігівщини – смерч, чи торнадо? Насправді це слова синоніми. Термін «торнадо» вживають в Америці, а слово «смерч» поширене в європейських країнах.
Кандидат географічних наук, синоптик Харківського гідрометцентру Ігор Кібальчич, який досліджував це явище, пояснює:
- Смерчі виникають, коли спостерігається грозова діяльність, коли в атмосфері є так звана нестійкість. Вона якраз породжує ті самі грози, а з грозами пов'язані такі явища як град, шквали, ну і смерчі. Бувають в атмосфері умови, коли висхідний потік повітря під хмарою починає закручуватися, за рахунок того, що на більш верхніх шарах атмосфери ми спостерігаємо так званий зсув вітру. Тобто коли вітер змінює напрям і швидкість, утворюється завихрення великих масштабів. В такому разі ми бачимо, що з нижньої межі хмари, вона часто дощова, починає розвиватися вихор у бік землі.
Смерч утворюється коли вихор торкається до землі. Якщо цього не відбулося, то це явище називають воронкою, або недорозвиненим смерчем.
Торнадо може розвиватися до 300 м в ширину, та кількох км у висоту, а швидкість вітру може сягати 30, або й навіть 50 м/с. Час існування смерчів – від декількох хвилин до декількох годин. Такі потужні показники цього природного явища притаманні переважно Америці. Однак торнадо категорії F3 одного разу зафіксували у сусідній області. Природне явище пошкодило 273 будівлі, травмувало близько 20 осіб, та забрало життя однієї людини.
- Смерч категорії F3 вже здатний зруйнувати будинок, викосити ліс, тобто принести значної шкоди – розповідає Ігор Кібальчич – Такий смерч був у Сумській області у 2022 році. В Україні фіксують смерчі від першої до другої категорії. А взагалі таких категорій п'ять, і четверта та п'ята – це надзвичайно потужні вихори. У нас вони не трапляються, тому що інші фізико-географічні властивості, інша атмосферна циркуляція.
Торнадо розвивається з неба, а пиловий вихор – із землі
Часто українці можуть сплутати смерч із пиловим вихором, який є досить звичним явищем для нашого регіону. Головна відмінність цих явищ в тому, що торнадо розвивається із неба, а пиловий вихор – із землі. Він виникає у сонячну погоду, коли потік повітря, у місцях де прогрілася земля, підіймається вгору, через зниження тиску. Утворюється завихрення, яке вбирає в себе дрібний пил, саме тому це явище можна побачити. Ширина пилового вихру може сягати до кількох метрів, а висота – до кількох десятків метрів. Зазвичай він руйнується протягом кількох секунд, чи хвилин. Пилові вихри можна побачити на відкритих дорогах, чи полях. Іноді навіть одночасно може утворитися не один вихор, за рік їх фіксують декілька десятків, а іноді й сотень.
Для України торнадо – це рідкісне явище, проте не аномальне. Синоптик Харківського гідрометцентру зазначає, що багато випадків залишаються не зафіксованими, адже можуть відбуватися у лісовий зоні, чи малозаселеній місцевості. Про них стає відомо переважно від очевидців, які знімають явище та розповсюджують фото чи відео. Так сталося і з торнадо в Козелецькій громаді Чернігівської області.
Глобальне потепління значно впливає на зміни клімату в Україні. Тож чи почали частіше на території нашої держави фіксувати торнадо?
- Кількість смерчів в Україні за рік коливається в середньому близько 10-12. Можна сказати, що побільшало смерчів за останні роки, але не критично, десь на 10-15%. Це пов'язано безпосередньо зі змінами клімату, з тим, що у нас спостерігається глобальне потепління, і тому у нас конвективні процеси, які сприяють виникненню таких смерчів, стають більш потужними. Наочним прикладом є град. Випадків випадіння граду у нашій країні значно побільшало, а це в свою чергу також є підтвердженням того, що кількість смерчів поступово збільшується, але не дуже швидко. Розширюється сезон виникнення смерчів. Якщо раніше вони фіксувалися лише у літній період, то зараз можуть бути й в другій половині весни, і на початку осені, – говорить синоптик.
Дехто у коментарях під відео смерчу на Чернігівщині зауважив, що причиною виникнення явища стала вирубка дерев. Проте Ігор Кібальчич запевняє, що це не так.
- Ніяким чином розповсюдження лісів, чи полів не впливає. Може впливати лише рельєф. Зазвичай для торнадо більш сприятливими умовами є рівний рельєф, відсутність пагорбів та ярів. При цих умовах він розвивається більш активно, саме тому у Сполучених Штатах повторюваність смерчів найвища. Він уникає щільної забудови, великих міст, зазвичай зустрічається саме на відкритій місцевості, – пояснює Ігор Кібальчич.
Експерт зазначає, що з рідкісних явищ не лише смерчі стали частішими. У літній період спостерігаються сильні шквали, посилення вітру, при грозах інколи сягає навіть 40-45 м/с. Також частіше почав випадати великий град. Проте ці незвичні випадки, на щастя, трапляються не так вже й часто у нашому регіоні.
Валентина Гавриленко
Чернігівська Медіа Група