У Чернігівському районі планують змінити геральдичну символіку – герб і прапор

Ще 17 липня 2020 року Верховна рада України ухвалила постанову про ліквідацію старих районів та утворення 136 нових, у тому числі - Чернігівського району у складі 20 територіальних громад. Отже, виникла необхідність створення нового герба та прапору. З такою ініціативою виступила Чернігівська РДА, звернувшись до науковців.

Проект нового герба розробляли члени Чернігівського осередку Українського геральдичного товариства Ігор Ситий і Людмила Посьмашна. В основу проекту покладені вимоги Українського геральдичного товариства та історична спадщина.

За основу розробники взяли знак Мстислава Володимировича Хороброго, першого відомого чернігівського князя (1024–1036). Навколо знаку - семипроменеві срібні зірки, які символізують територіальні громади району. Над щитом – стилізована корона з листків дуба і липи.

Герб Чернігівського району

Таким чином, як нам повідомили у РДА, зазначена символіка віддзеркалює походження адміністративно-територіальних інституцій на теренах Чернігівського району ще з часів Київської Русі. Зелений колір символізує розташування району на Поліссі, корона – районний статус, семипроменеві зірки – козацькі часи, коли існував Чернігівський полк, до якого входили території сучасних громад.

«Дійсно, районна адміністрація звернулася з пропозицією, щоб переосмислити та щось порадити в сенсі розроблення нових геральдичних символів Чернігівського району. Це було ще на початку року. Цим питанням займався співробітник нашого закладу Ігор Ситий, кандидат історичних наук, член Чернігівського осередку Українського геральдичного товариства. Ескіз за його пропозиціями втілила Людмила Посьмашна, художниця, член Чернігівського осередку Українського геральдичного товариства», – в коментарі сайту «Челайн» зазначив Максим Блакитний, в.о. директора Чернігівського історичного музею ім. В.В. Тарновського.

В основі нової геральдики, за його словам, – символ або геральдичний знак чернігівського князя Мстислава Володимировича, який візуально нагадує тризуб і має глибокий сенс. Геральдична підвіска була знайдена під час проведення археологічних розкопок у Чернігові.

«Пропонували цей символ, бо він, по суті, символізує засади державності на території Київської Русі, а також Чернігів і Чернігівщину як складову держави Київської Русі, власне утворення Чернігівського князівства, від часу заснування якого цього року виповнюється 1000 років. Бо наші території в давнину існували не хаотично, а були під князівською владою. А в контексті сучасності ми пропонуємо через зірки позначити або стару кількість районів, які увійшли до нового, або сучасну кількість громад, яку об’єднує район. До слова, сама геральдична підвіска Мстислава Володимировича зберігається в нашому музеї», – розповів Максим Блакитний.

Робота над новими геральдичними символами тривала майже пів року, бо була потреба в різних уточненнях. Треба було отримати схвальні рекомендації та висновок від Українського геральдичного товариства.

Питання щодо заміни геральдичної символіки, якщо вже ця тема виникла, мали би розглянути депутати Чернігівської районної ради під час чергової сесії. Але воно не було навіть внесено до порядку денного пленарного засідання. Напевно, після активного обговорення в соціальних мережах, чи на часі це питання. А що думають з цього приводу наші читачі та дописувачі в соціальних мережах?

Олександр Ларченко

Олександр Ларченко, екс-голова Чернігівської районної ради, нині – військовослужбовець ЗСУ:

- Коли закінчиться війна, кожен має бути готовим відповісти (хоча би собі): а що ти зробив для незалежності України? І тут такі депутати райради: а ми Герб району поміняли… Я не хочу бути серед тих, хто це зробить. І на сесію не йду. Не бачу сенсу згаяти день служби на таке «героїчне» дійство. Якщо це рішення приймуть, серйозно задумаюсь про складання депутатських повноважень.

Шеврон

P.S.: А те, що мій батальйон носить шеврон у вигляді районного Герба - усім пофіґ. Чи не всім? Ось мій шеврон, він же герб району. Поюзаний, правда, трохи, вибачайте...

P.Р. S.: До честі Чернігівської районної ради - це питання не було навіть внесено до порядку денного пленарного засідання! Герб - на місці. Значить, і шеврон нашого батальйону - на місці.

Інна Олешко

Інна Олешко, жителька Чернігова, садівниця:

- Знаєте, я третій рік сама (чоловік пані Інни нині у ЗСУ. – Ред.), усе на одні руки. Зашиваюся. І точно знаю одне: коли роботи багато, треба розділяти справді потрібне від цяцьок. Тобто функціонал від прикрас. Схоже, у нашої влади роботи небагато, якщо вистачає часу й натхнення на все.

Олександр Волощук

Олексадр Волощук, мандрівник, письменник, екс-військовий ЗСУ:

- Геральдика - це наука з певними правилами і законами. Запропонований герб, на мою думку, не відповідає геральдичним канонам і фактично дублює державний герб України. Попередній герб району значно «канонічніший».

Анжеліка Толкач

Анжеліка Толкач, сертифікована гідеса, викладачка університету:

- Я за новий герб Чернігівського району. На мою думку, треба вже відмовлятися від двоголових орлів. Та ідея, в основу якої лягла сама геральдична підвіска Мстислава Володимировича, дуже подобається. По суті вона символізувала створену державність. Лаконічно. По-науковому. З майстерним виконанням художника.

Василь Клюка

Василь Клюка, громадський діяч:

- Ось опис діючого герба Чернігівського району, затвердженого районною радою у 2004 році: «Геральдичний щит має форму прямокутника з пів колом в основі. Поле щита пересічене на срібне і зелене. У срібному полі — герб міста Чернігова. У зеленому — перехрещені прапор і шабля, а над ними шість золотих зірок. Щит обрамлений золотим картушем з орнаментом із колосків.

Значення символіки:

«Срібний колір щита відображає миролюбність, шляхетність та щиросердя жителів району. Зелений колір є символом краси Поліської землі та її природних багатств.

Орел, герб міста Чернігова, символізує вірність давній геральдичній традиції, перерваній у 1917 році, засвідчує столичний статус району. Перехрестя козацького Чернігівського полкового прапора з шаблею є символом мужності та стійкості захисників землі протягом століть, символом прикордонної місцевості. Шість золотих зірок символізують шість містечок — центрів козацьких сотень: Седнівської, Олишівської, Слабинської, Роїщенської, Білоуської».

Тепер давайте подивимось,ЩО змінилося після децентралізації в частині відомостей на Гербі району.

1.Чи змінився Герб центру району м.Чернігова - НІ.

2. Чи змінився статус району "Столичний" - НІ.

3. Чи перестав район бути прикордонним - НІ.

4.Чи збільшилась кількість козацьких сотень у Чернігівському полку - НІ.

5. Чи вже не проявляють жителі району мужності і стійкості при захисті своєї землі - НІ,НІ,НІ!

Тому навіщо вся ця забаганка зі зміною?! Особливо у період війни.

Цікавилася Вікторія Сидорова