У неділю, 16 червня, у Спасо-Преображенському соборі Чернігові відбулося підписання договору про співпрацю між «Музеєм Шереметьєвих» та національним заповідником «Чернігів стародавній». Але головною подією цього дня стала… печатка. Печатка чернігівського князя, який добудовував Спасо-Преображенський собор.
«Звільненому» Спасо-Преображенському собору подарували печатку чернігівського князя
-Специфіка печаток, печаткових відтисків, у тому, що це завжди унікальні пам’ятки – вони можуть бути тільки в одному примірнику. Артефакт, якому вже майже 1000 років – це свідчення давності Чернігова, його історії. Цей храм (Спасо-Преображенський собор, - прим.) він з того ж самого періоду – XIстоліття, як і печатка. Печатка належала людині, яка, фактично, завершила будівництво собору – князю Святославу Ярославовичу, – розповідає старший науковий співробітник Інституту української археографії та джерелознавства НАН України Олег Однороженко, який співпрацює з «Музеєм Шереметьєвих».
Як розповідає фахівець, печатка цікава тим, що у ній подана традиційна для Русі іконографія візантійської традиції – тобто зображений небесний покровитель князя – святий Миколай (адже хрестили Святослава саме як Миколая). Також на печатці зображений сам князь:
-Причому він зображений з довгих хрестом та державою. Тобто князя показували як самостійного володаря. Це достатньо незвична іконографія. Пам’ятка, насправді, унікальна, – каже Олег Однороженко.
Як розповіли під час заходу, «Чернігів стародавній» просив про дозвіл експонувати цю печатку хоча б один день. Але «Музей Шереметьєвих» вирішив передати її чернігівському заповіднику назавжди. Як зазначив Олег Однороженко, достатньо рідко подібні артефакти передаються у державні музеї.
Унікальність цієї події підкреслила й гендиректорка заповідника:
-Ми не можемо переоцінити сьогодняшній день. Ми хотіли знайти у найближчій історії українських музеїв або заповідників подібну подію. Але ми її не знайшли. Тому з впевненістю кажемо, що це – одна з топових подій за останні роки в історії музейного фонду України. Подія, коли Олексій Шереметьєв (засновник «музею Шереметьєвих», - прим.) передає для «Чернігова стародавнього» печатку Святослава Ярославовича, – зазначила гендиректорка «Чернігова стародавнього» Наталія Реброва.
Нагадаємо, очікується, що Спасо-Преображеньский собор має відкритися для відвідувачів 28 червня. Квиток на відвідування собору буде платний (ціну наразі публічно не оголошували).
До осені минулого року собором безоплатно користувалися представники УПЦ МП. Як зазначила Наталія Реброва, після попередніх користувачів у соборі, що є пам’яткою архітектури, лишилося не менше 7 тракторних причепів зі сміттям. Очищення собор собору директорка порівняла з прибиранням Авгієвих стаєнь.
Інтерв’ю з Наталією Ребровою про Спасо-Преображенський собор, Троїцький та Єлецький монастирі і перші кроки на посаді гендиректорки «Чернігова стародавнього» можна прочитати на нашому сайті.