Найнебезпечніше захворювання для теплокровних тварин – це сказ. Ця хвороба несе загрозу як для життя чотирилапого, так і для людини. Яка наразі ситуація зі сказом на Чернігівщині, і чи вакцинують люди своїх улюбленців, дізнавалися наші журналісти.
За останні роки в області спостерігається зростання кількості зафіксованих випадків інфікування сказом. У 2022 році офіційно зареєстрували лише одну таку подію, а саме зараження кота в Олишівській громаді. Наступного року кількість зафіксованих випадків була значно вищою. У п’яти громадах Чернігівського району захворіло 9 тварин: 4 собаки, 2 лисиці, кіт, єнот і лось. Варто зазначити, що один з випадків зафіксували у Чернігові.
Як повідомляє Головне управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області, за 5 місяців 2024 року у нашому регіоні вже встигли зареєструвати 7 випадків інфікування сказом. З них один кіт захворів у Прилуцькому районі, а троє котів, собака, лисиця та єнот – у Чернігівському.
Аби вберегти домашнього улюбленця від цього смертельного захворювання, його необхідно вакцинувати. Щеплення – це єдиний спосіб уникнути зараження. До того ж вакцинація чотирилапого рятує не лише його, а й інших тварин та людей, яким він може завдати шкоди. Начальниця Ветеринарно-стерилізаційного центру «Крок до тварин» Тетяна Діденко говорить:
Домашній улюбленець може заразитися сказом при найменшому контакті з дикою твариною. Не варто вважати, що у зоні ризику лише сільські чотирилапі, адже це може статися і на відпочинку, і на дачі, і у приватних секторах, і у місті, куди так зачастили звірі. Навіть пацюки та миші можуть переносити цю інфекцію. Тож щеплення від сказу є життєво необхідним усім пухнастим друзям.
У Чернігівській області кожного року проводиться масова безкоштовна вакцинація домашніх тварин від сказу. Головне управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області повідомляє:
Чернігівцям не варто побоюватися безпритульних тварин міста. Тетяна Діденка наголошує, що кожен вуличний чотирилапий обов’язково отримує вакцину від сказу. Але начальниця Ветеринарно-стерилізаційного центру зазначає, що проводити повторне щеплення не легко.
Диких звірів області також не покидають напризволяще. Одним із заходів профілактики сказу у природі є проведення пероральної імунізації. У 2022 році не вдалося провести ці заходи, проте у 2023-му на території Прилуцького району на 2800 км² було розповсюджено 70 тисяч доз вакцин. Подібні заходи планують провести й цієї осені. Як повідомляє Держпродспоживслужба, на території всієї області, окрім прикордонних громад, планується масове розповсюдження вакцин.
Однак такі заходи не можуть захистити кожну дику тваринку. Тож варто з обережністю ставитися до цих звірів. Тетяна Діденко розповідає:
Вакцинація – це єдиний варіант уберегти свого пухнастого друга від сказу. Вартість щеплення не велика, у Ветеринарно-стерилізаційному центрі це можна зробити всього за 45-170 грн, залежно від вакцини. Також людина може провести профілактичний захід вдома, але, у разі неприємних ситуацій, підтвердити факт вакцинації буде неможливо. Дбайте про своїх улюбленців, і бережіть їх від захворювань.
Валентина Гавриленко
Чернігівська Медіа Група