Сучасна Білорусь є співагресором та союзником Росії у війні проти України. В тому числі з Білорусі у лютому-квітні 2022-го року на Чернігів йшли війська та летіли ракети.
Тому логічним кроком виглядало те, що у 2022-му році у рамках дерусифікації, провулок Білоруський у Чернігові перейменували на провулок Стародубського полку.
А ось коли у рамках тієї ж дерусифікації, але вже у 2024-му році, чернігівські депутати змінили назву вулиці та провулку Смірнова на вулицю та провулок Кастуся Калиновського – це викликало питання. Адже, хоча у складі ЗСУ воює полк імені Кастуся Калиновського, складений з етнічних білорусів, сам Калиновський, один з керівників Січневого повстання у Польщі у 60-х роках XIX сторіччя, є білоруським героєм та не має жодного стосунку ані до України, ані до Чернігова.
Щоб дізнатися як ставляться чернігівці, що живуть у колишньому провулку Білоруському та нинішніх вулиці та провулку Калиновського до білорусів, що думають про перейменування, та чи змінило їх життя повномасштабне вторгнення, ми пройшлися маршрутом від Подусівки до Котів.
(Це друга частина цього репортажу. Першу – про біль мешканців колишнього Білоруського провулку читайте за посиланням)
Під Смірновим висить Кастусь
Вулиця Смірнова та прилеглий провулок (наразі обидва носять ім’я Кастуся Калиновського) – набагато більша за провулок Стародубського полку. Починається вулиця неподалік від зупинки «Обласна лікарня», а закінчується трохи не доходячи до вулиці Дрозда. Більша частина вулиці – це приватні будинки, вздовж яких росте трава та дерева (зараз найбільш помітна шовковиця, що вже дозріла).
Приблизно у центрі вулиці, там де дорога йде спочатку до низу, а потім угору, можна знайти струмочок, що перетинає вулицю (вочевидь, під асфальтом прокладена труба), а біля нього – кілька двоповерхівок.
Слідів війни тут значно менше, ніж у колишньому Білоруському провулку. Але війна пройшла і тут…
Пані Олександра:
«МОЖНА СКАЗАТИ, ЩО ВОНИ ОДНАКОВІ З РОСІЯНАМИ, ЯКЩО ДОЗВОЛИЛИ СТАВИТИ ВІЙСЬКА»
Пані Олександру зустрічаємо на початку вулиці. Вона вийшла з дому когось проводжати (чоловік, сідаючи у машину, напучує жінку як спілкуватися з журналістами: «Кажи ото йому – нема часу. Хай локшину не вішають з вулицями – кому воно треба?!»)