Чи обмежені військові в доступі до вищої освіти?

На своїй сторінці у фейсбуці співробітниця національного університету «Чернігівська політехніка» Олена Сизоненко розмістила та прокоментувала чергове роз’яснення (від 26 липня цього року) Міністерства освіти та науки України для закладів вищої освіти (ЗВО) щодо правил прийому військовослужбовців на навчання. На її думку, з цього документа випливає, що мобілізовані військові (котрі не підписували контракт) не мають право на навчання за будь-якою формою, в тому числі і за заочною. Жінка вважає це порушенням конституційних прав громадян України. Далі – її пряма мова.


«Мобілізовані позбавлені права вступати на бакалаврат»

Олена Сизоненко

- Чергове роз'яснення від МОН отримали заклади вищої освіти в п'ятницю 26.07 (за 5 днів до кінця прийому документів на бакалаврат) щодо вступу військових!!!!

Якщо коротко, то військові-контрактники мають право навчатися в ЗВО без відриву від своєї служби, тобто на заочній формі навчання, але при цьому на момент вступу вони мають відслужити в армії за контрактом мінімум чотири роки, якщо планують вступати на бакалавра і півтора роки, якщо на магістра.

Військові, які мобілізовані (не підписували контракт) НЕ МАЮТЬ право на навчання за будь-якою формою, в тому числі і за заочною.

Мобілізовані мають право підписати контракт і є багато таких, які готові це зробити, але підписати контракт, отримати документи від командира і надати ці документи до 31 серпня (можливо, авторка помилилася з датою і йдеться не про 31 серпня, а про 31 липня. – Ред.) у приймальні комісії закладів вищої освіти України - це просто із серії фантастики.

Своїм листом роз'ясненням МОН обмежує мобілізованих військових щодо отримання освіти - це, якщо не помиляюся, порушення Конституції.

ВЖЕ МАЄМО ДЕКІЛЬКА ПРИКЛАДІВ, коли командир військової частини підтримує бажання своїх військових підлеглих на навчання. А заклади вищої освіти не можуть їх прийняти на це навчання, бо ця людина мобілізована, а не контрактник.

Я не військова і не є фахівцем у цій сфері. Але позбавити права мобілізованих військових вступити на бакалаврат - це просто черговий треш від Міністерства освіти і науки України

На мою думку, суспільство, громадяни України мають підняти це питання і змусити МОН знайти вихід вже в цьому році, в цій вступній кампанії, який сприятиме тому, що мобілізовані військові матимуть можливість вступити на бакалавра або магістра!!!

Шляхом або продовження для мобілізованих військових строків подачі документа на бакалавра або в якийсь інший спосіб. Бо сидіти в тепленькому міністерстві всі ці зами і сам міністр мають можливість лише завдяки тому, що військові контрактники та мобілізовані захищають їх теплі крісла, ризикуючи щосекунди своїм життям.

Шановні друзі, прошу поширення цієї інформації!!! Прошу тегати (відмічати в коментарях і репостах. – Ред.) всіх знайомих військових і звичайних громадян, які можуть допомогти в розголосі цієї інформації і хоч якось вплинути на дії МОН!!!!

Я знаю, що листи МОН мають рекомендаційний характер, але ми всі чудово знаємо, що навіть рекомендацію можна прийти та перевірити, і які будуть наслідки такої перевірки, ЗВО не знають, і тому не будуть ризикувати приймати документів від мобілізованих військових.


Обмежений набір на платну аспірантуру

Водночас нагадуємо читачам, що в Україні призупинений набір і на платну аспірантуру. В Міністерстві освіти України запровадили це обмеження до 1 січня наступного року. Про це рішення йдеться в наказі Міносвіти та науки від 24 червня № 910, що зареєстрований Міністерством юстиції.

«Тимчасово до 01 січня 2025 року призупинити: прийом заяв, проведення конкурсного відбору, укладання договорів про навчання між закладом вищої освіти та вступником, та зарахування на навчання для здобуття третього (освітньо-наукового, освітньо-творчого) рівня вищої освіти та в асистентуру-стажування на денну або дуальну форми здобуття освіти за кошти фізичних та юридичних осіб», - йдеться у наказі за підписом міністра освіти та науки Оксена Лісового.

Крім того, на паузу стає і поновлення на денну або дуальну форми здобуття освіти - включаючи допуск до освітнього процесу після завершення строку переривання навчання. Окрім цього буде недоступним переведення з інших форм навчання на денну форму.

Проте ця норма не буде стосуватися здобувачів вищої освіти, які мали перерву у навчанні у зв'язку з вагітністю та пологами або доглядом за дитиною, осіб, звільнених з військової служби після 24 лютого 2022 року.

Продовжувати навчання також зможуть студенти, які поновлюються для здобуття освіти за медичними або фармацевтичними спеціальностями; особи, яким було надано академічну відпустку тривалістю не більше одного року; особи, які поновлюються до складу курсантів вищих військових навчальних закладів, закладів вищої освіти зі специфічними умовами навчання, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти.

Олена Козинець

Поділилася своєю думкою стосовно цього і Олена Козинець, доцентка кафедри правоохоронної діяльності та загальноправових дисциплін НУ "Чернігівська політехніка":

- Сьогодні дійсно, всіх, хто мобілізований до ЗСУ (не контракт), після того, як пройшли співбесіду і, напевно, в особистому кабінеті з'явилось "до зарахування" (цього достеменно не знаю), повідомили, що вони не можуть бути зараховані на навчання. Коментар військового, який мобілізований, в якого прийняли документи, який отримав дозвіл командира в установленій законом формі, який пройшов співбесіду: вмирати можна, навчатись ні, якщо ти не служиш по контракту. Чи є це порушенням права на освіту? Так. Але ця норма прописана в законі, що контрактники мають право, а мобілізовані - ні. Питання постає наступне, чи є цей закон правовий? Відповідає праву? Зокрема, на освіту громадянина України. Ні.

- Питання риторичне. Але...в країні воєнний стан, права можуть бути обмежені. Знову постає питання: чому в мобілізованих воно обмежене, а в контрактників - ні? І так може бути до безкінечності питання, і відповідь, яка породжує ще декілька питань. З моральної точки зору, це несправедливо.

Від редакції звертаємося до юристів і правозахисників з проханням надати свою оцінку таким рішенням МОН.

Вероніка Приходько