Чернігівська районна рада. Гадаємо, пересічний мешканець як обласного центру, так й, в цілому, Чернігівського району, може небагато сказати про цей владний орган. Саме тому ми вирішили розповісти вам цю цікаву історію, яка пов’язана з депутатами районної ради та групою під назвою «Три кроки».
Можливо хтось із наших читачів чув про нещодавню спробу змінити герб району (та замінити орла на тризуб), яку депутати райради успішно провалили. Писали ми і про те, що навіть під час повномасштабного вторгнення, депутати районної ради складають повноваження, та приймають депутатську присягу. Що разюче відрізняється від міської ради Чернігова,куди вже майже півроку не можуть «завести» нових депутатів замість тих, хто склав повноваження.
Але, так як, зазвичай, районну раду оминають своєю увагою і медіа, й виборці, через що мало хто чув про депутатів районної ради та їх діяльність, ми вирішили придивитися до них поближче. Але не до всіх, а до групи з загадковою назвою «Три кроки» та її керівника.
З ОПЗЖ у «кроківців»
На початку повномасштабного вторгнення, в Україні заборонили низку проросійських партій, зокрема, й одну, що була представлена в українському парламенті (Верховній раді) – ту, що зветься ОПЗЖ. Через це у радах всіх рівнів, від Верховної до сільської, зникли фракції ОПЗЖ, але… не зникли обрані від цієї партії депутати.
Тому у Чернігівській районній раді замість фракції ОПЗЖ з’явилася депутатська група «Три кроки». Причому ця група чималенька, адже складається з 5 народних обранців. Більше депутатів мають тільки «Рідний дім» (17) та «Наш край» (6), стільки ж – «Європейська солідарність» та «Слуга народу», менше – «Радикальна партія» (3), «Батьківщина» (3) та «За майбутнє» (2).
Очолює колишніх ОПЖЗшників, а нині «кроківців» у райраді 47-річний Володимир Гайовий, який також є секретарем комісії з питанькомунальної власності, житлово-комунального господарства, транспорту та інфраструктури і навіть входить до президії районної ради.
Цікаво, що на виборах до районної ради-2020 Володимир Гайовий був аутсайдером за кількістю голосів, серед колег по ОПЗЖ. За нього проголосували лише 4 людини.
Про те, як Володимир Гайовий при цьому зміг стати депутатом, ми запитали в експертів:
- Депутат пройшов за партійним списком, не зважаючи на те, що набрав лише 4 голоси. За підсумками місцевих виборів 2020 року близько 500 кандидатів стали депутатами при тому, що них проголосували менше 10 виборців. У 2020 році вперше тестували нові виборчі правила. Люди здебільшого голосували за партію, далеко не кожен обирав кандидата. У виборчому кодексі діє дуже висока виборча квота - 25%. Таким чином кандидату, який навіть набере багато голосів складно «посунутися» вгору по списку. Тому фактично депутатами стають ті, хто у прохідній частині списку,– пояснює координаторка руху «ЧЕСНО» Віта Думанська.
Для порівняння, інших колег по фракції ОПЗЖ (а тепер – по групі «Три кроки») підтримало значно більше виборців: Тетяну Мельничук – 851, Тетяну Колесник – 717. Ще один обранець Андрій Бабич, той самий, якого у 2022-му затримувало СБУ, отримав мандат, як депутат по багатомандатному виборчому округу (простіше кажучи, він був лідером списку), тобто він пройшов у раду виключно через те, що його партія подолала прохідний бар’єр.
Популярний депутат без житла
А ось лідером за кількістю голосів серед членів ОПЗЖ тоді став Сергій Вовк – нині в. о. директора чернігівського лялькового театру. За нього у 2020-му проголосували 2627 мешканців Чернігівського району.
У Сергія Вовка цікава декларація, адже у ній він вказує дружину, двох доньок, свою офіційну зарплату у театрі і… все. Тобто, якщо вірити декларації самого популярного депутата групи «Три кроки», він ніде не живе, адже немає житла навіть у користуванні. Де ж тоді живуть він, його доньки та дружина – здавалося загадкою (як сам депутат пояснює своє місце проживання – ми розповімо згодом). Хоча, маємо зазначити, що ця історія схожа з іншою – про декларацію ще одного представника Чернігівщини – очільника обласного департаменту спорту Андрія Шемця.
До Росії у три кліки
Втім, у цьому матеріалі ми більш детально зупинимося не на Сергієві Вовку, а на лідері його депутатської групи – на Володимирі Гайовому.
У пана Володимира навіть зараз, у 2024-му році напрочуд легко (у прямому сенсі, у три кліки комп’ютерною мишкою) простежується зв’язок з «бізнесом», який, не цурається співпраці з росіянами та білорусами: у закріпленому допису на сторінці депутата у «Фейсбуці» він рекламує проєкт «КЕШФЛОУ»: «Інвестиції в своє майбутнє! Навчу та допоможу створювати грошові потоки!», – пише народний обранець та дає посилання на сайт для реєстрації. Сайт майже порожній – крім кнопки з реєстрацією там є лише посилання на телеграм-канал «Cash Flow Fund». Переходимо на нього, й буквально перший же допис демонструє зв’язок цього «бізнесу» з Росією: «На финансовой платформе CashFlow новый лидер Хованова Анастасия Россия город Саратов», – йдеться у телеграм-каналі організації, яку просуває український депутат.
А що у декларації?
Але давайте трохи зменшимо градус напруження, й подивимося на декларації народного обранця, щоб дізнатися чи навчився заробляти сам депутат. Наразі, за інформацією сайту районної ради, Володимир Гайовий тимчасово безробітний.
Проте у 2020-му році він заявляв про три офіційні джерела доходів: виплати пенсійного фонду (у середньому 2,4 тисячі гривень на місяць), роботу директором (втім, функції директора він виконував лише за сумісництвом) в «Укрмедінвальпром» (у середньому, 1,5 тисячі гривень на місяць) та зарплату за основним місцем роботи у ТОВ «ЕКОЛЛ» (у середньому – 4 тисячі гривень на місяць). Тобто щомісячно пан Гайовий заробляв біля 8 тисяч гривень.
Саме основне місце роботи депутата найбільш цікаве. Чому? Бо відповідно до даних системи «Youcontrol», одним з напрямів роботи цієї ТОВки є «діяльність агентств зі стягування платежів і бюро кредитних історій». Щоб було більш зрозуміло, у 2021-му році портал «finance.ua» називав фірму «Verdict», що входить до групи компаній «eCall», одним з найбільших учасників українського ринку… колекторів.
Тут, втім, варто зробити обмовку, що в «eCall» або «ЕКОЛЛ» є й інші види діяльності, серед яких робота телефонних центрів та неспеціалізована оптова торгівля. Й, можливо, сам депутат Гайовий колектором не працював.
Повертаючись до декларації, за 2020-й депутат, крім зарплати, декларував три об’єкти нерухомості: будинок у Рівнопіллі на 50,8 квадратних метрів, що був придбаний у 2008-му році за 28 тисяч 314 гривень. Та ще два об’єкти: з 2011-го року депутат володіє садовим будиночком на 10 квадратних метрів у тому ж Рівнопіллі, а з 2015-го – квартирою у Чернігові на 65,8 «квадратів».
У 2021-му році депутат, схоже, вже звільнився з ТОВ «ЕКОЛЛ», адже в якості основного місця роботи він декларує вже, власне, регіональну організацію нині забороненої ОПЗЖ: в середньому він отримував там майже 9,5 тисяч на місяць. Ще трохи менше 2 тисяч на місяць депутату виплачували як директору «УКРМЕДІНВАЛЬПРОМУ», збільшилася і пенсія – до, у середньому, 2,7 тисяч гривень на місяць.
У березні 2021-го року Володимир Гайовий набув право власності на дві земельні ділянки у Чернігівському районі – на 5111 квадратних метри (у селі Мохнатин) та 7502 м2 (у селі Хмільниця).
Мохнатин та Хмільниця знаходяться приблизно у 20 кілометрах від Чернігова. Але цікаво тут, що вартість землі у цих селах на дату набуття права власності оцінювалася у…100 гривень кожна.
У 2022-му році офіційні доходи депутата Гайового серйозно впали – від ОПЗЖ він задекларував 29 тисяч 973 гривні (ймовірніше за все, таку суму він отримав до офіційної заборони партії у березні 2022-го, тож ділити цю суму варто не на 12 місяців, а на 3 – в такому випадку, пан Гайовий отримував від партії Медведчука 9,9 тисяч на місяць). Директорство в «УКРМЕДІНВАЛЬПРОМІ» принесло йому, у середньому, 2,2 тисячі на місяць (27 тисяч 90 гривень за рік), зате знову дещо збільшилася пенсія – до 3,1 тисячі в місяць.
Цікаво, що в своїй останній декларації, за 2023-й рік, Володимир Гайовий вказує лише два джерела доходів – від пенсійного фонду (у середньому 3,7 тисячі на місяць) та від вже знайомого вам «УКРМЕДІНВАЛЬПРОМУ» (2,5 тисячі на місяць). Тобто офіційний дохід, який депутат декларував у 2023-му році, складав трохи більше 6 тисяч гривень на місяць. Це, нагадаємо, про людину, яка на своїй сторінці обіцяє: «Навчу та допоможу створювати грошові потоки!».
Участь у фінансовій піраміді?
Напередодні повномасштабного вторгнення росіян, о пів на шосту вечора 23 лютого 2022-го депутат не забув репостнути свій же допис в якому рекламувалася спільнота «CANCRI JEWELRY», яка обіцяла щоденний дохід. [2]«Що воно таке, це «CANCRI JEWELRY»?» – могли б запитати ви.
У 2021-му році «CANCRI JEWELRY» згадували у своєму розслідуванні під назвою «Блискучий лохотрон B2B повернувся! СБУ, ви де? НЕВЕДИСЬ» журналісти «Bihus.Info». У матеріалі журналісти називали «CANCRI JEWELRY» «клоном» «В2В JEWELRY».
«В2ВJEWELRY», або просто «В2В», ви маєте пам’ятати. Адже відділення цієї організації відкривалися у багатьох містах України, зокрема, й у Чернігові. «В2В», яку називали фінансовою пірамідою,СБУ заблокувало ще у 2020-му.Втім, щодо «клона» під назвою «CANCRI JEWELRY» – офіційної інформації про заборону цієї організації нам знайти не вдалося.
Цікаво, що «CANCRI JEWELRY» член президії Чернігівської районної ради активно рекламував у різноманітних Фейсбук-спільнотах, як націлених на українську, так й на російську аудиторію. Наприклад, у групі «Робота в России» у жовтні 2021-го депутат обіцяв бонуси та заманював туризмом та золотими прикрасами:
«Все, кто пройдёт регистрацию по моей ссылке до 07.10.2021 и начнёт сотрудничать с Канкри, получат +20%!!! CANCRI JEWELRY Только в этой компании есть: 1. Шоппинг тур (туризм) 2. Матчинг бонус (дополнительная мотивация) 3. Продукт (золотые украшения) 4. Начисления и вывод каждый день на карточку 5. Объединение ЛИДЕРОВ (вместе мы можем больше) 6. Работа в интернете (COVID не угроза) 7. Мотивационные 20% (не ограниченный рост структур)», – писав депутат.
Кеш, якого немає у декларації
Наразі, схоже, «CANCRI JEWELRY» припинило свою роботу – сайт компанії не відкривається, та й Володимир Гайовий не пише про неї з 2022-го року.
Зусилля народного обранця наразі зосереджені на іншому проєкті – «Кешфлоу». Й цікаво тут те, що за інформацією, яку сам депутат опублікував на своїй «Фейсбук-сторінці», у «Кешфлоу» він «працює» (у лапки це слово ми взяли, бо у декларації депутата ми цього не знайшли) з грудня 2020-го року.
«Кешфлоу» також пропонує схему, дуже схожу на фінансову піраміду.А вкладати свої цілком реальні гроші новим членам потрібно у… внутрішню валюту проєкту «Кешфлоу», що зветься «ECR»:
-В основі лежить унікальні математично-психологічні формули з різночасовими алгоритмами, які примножують ваші фінанси. Дохід у потоках за рахунок внесеної суми ECR – це внутрішня валюта спільноти й без неї неможлива робота жодного потоку, – розповідають про те як діє «Кешфлоу» у російськомовному відео, що закріплено на «Фейсбук»-сторінці Володимира Гайового.
Схоже, що з жовтня 2023-го лідер депутатської групи «Три кроки» почав активно вести «ТікТок» під псевдонімом «spinavv». Втім, самому депутатові там приділено мало часу. Буквально одне відео зі старою світлиною Володимира Володимировича та підписом: «Бляха-муха, молодий та гарний! Давненько було!», – стосується самого народного обранця. Більшість же роликів присвячені просуванню все того ж «Кешфлоу».
Наприклад, буквально у другому відео у цій соцмережі викладено російськомовний ролик зі словами: «Хочу, хочу. Хочу туди, де немає труда й кожного дня зарплата», – та логотипом «Кешфлоу». «Запитуйте, розповім як!», – підписано в коментарях.
Отож, якщо вірити самому депутатові Гайовому, він «без труда» створює грошові потоки. Ось тільки ця, схоже, найбільш цікава частина біографії народного обранця чомусь не знаходить відображення в його декларації.
Слово депутатів
Сергій Вовк
Депутат Вовк (пам’ятаєте, той, який, офіційно ніде не живе) у відповіді на наш інформаційний запит пояснив дивну назву своєї депутатської групи:
-Назва Депутатської групи «Три кроки»: Думай, дій, допомагай (для вирішення будь якого питання, проблеми, треба подумати та окреслити дії, шляхом яких можна допомогти виборцям), – відповів Сергій Вовк.
Що ж до того, чи є в користуванні його родини житло та, якщо є, чому депутат його не декларує, пан Вовк зазначив наступне:
-Моя родина мешкає в квартирі, яка належить моїй матері, – написав депутат Вовк, не уточнивши квадратуру житла (ми про це питали й це не має бути конфіденційною інформацією, адже кількість квадратних метрів квартири має бути вказана у декларації).
Володимир Гайовий
Пан Гайовий надіслав нам одразу дві відповіді. Першу народний обранець відправив через месенджер «Телеграм»:
-По-перше, Я вас не знаю! По друге, коли навчитеся писати правильно ваше ім'я, тоді будемо розмовляти далі! Бо судячи з його написання, можу зробити висновок, що ви небайдужідо «Руського міру!» По-третє, з клоунами я не хочу спілкуватися))) – відповів Володимир Гайовий нашому журналісту.
Згодом на електронну пошту депутат надіслав менш емоційну відповідь. У ній він зазначив, що під час роботи у ТОВ «ЕКОЛЛ» був оператором мобільного зв’язку та допомагав клієнтам «Київстару» та «Vodaphone». Простіше кажучи, як каже сам депутат, він не був колектором.
Щодо того, що проєкт «Кешфлоу» навіть після початку повномасштабного вторгнення, називає своїми «лідерами» росіян та білорусів та щодо співпраці з росіянами депутат районної ради дав таку відповідь:
-Проект КЕШФЛОУ – це соціальна фінансово-економічна гра для дорослих! Придумана українцем Дмитро Васадіним у 2013 році. Міжнароднаспільнота Меркурій об'єднує близько 1 000 000 громадян з більше ніж 55-ти країн світу! Яка наявна кількість у спільноті росіян та білорусів мені невідома! – написав Володимир Гайовий.
При цьому народний обранець проігнорував питання про «CANCRI JEWELRY». А на питання, чому його доходи у «Кешфлоу» та «CANCRI JEWELRY» не знайшли відображення в його ж декларації пан Гайовий написав:
-Всі свої статки Я задекларував згідно чинного законодавства України. Все інше відноситься до персональних даних і в умовах воєнного стану Я (слово «я» депутат писав з великої літери, – прим.) не можу їх розголошувати.
Слово експерта
Щодо того чи мав депутат Вовк задекларувати квартиру, в який живе він та його родина, а також чи мав депутат Гайовий декларувати доходи, які він отримував від «Кешфлоу» та «CANCRI JEWELRY», ми попросили прокоментувати юриста ГО «Центр протидії корупції» Олексія Бойка.
-За даними «YouControl», «CANCRI JEWELRY» не є юридичною особою. Тобто це назва для певних товарів і послуг. Дохід мав би бути від юрособи, однак, не знаючи її і відношення депутата до неї, важко аналізувати декларацію. А проте, депутат мав би вказати усі доходи, які отримав – незалежно від їхнього розміру. Якщо є дохід у крипті (криптовалюті, – прим.), декларант також мав зазначити це в окремому розділі, – розповів Олексій Бойко щодо доходів депутата Гайового.
Що ж до декларації депутата Вовка, у ЦПК говорять, що за відсутність житла у декларації, народному обранцю може загрожувати як адміністративна, так й кримінальна відповідальність (залежно від вартості квартири):
-Повна відсутність обʼєктів нерухомості у третьому та четвертому розділах декларації суперечить, як мінімум, здоровому глузду. Людина не може не жити ніде, – підкреслює юрист ЦПК. – Юридична сторона порушення полягає у тому, що Сергій Вовк живе з родиною у квартирі, яка належить його матері. Тобто користування нерухомістю є, проте незадеклароване. Вартість такого порушення відповідає вартості квартири. Якщо квартира коштує менше ніж 1 514 000 грн, йдеться про адміністративну відповідальність і штраф від 17 000 до 42 500 грн. Якщо помешкання коштує до 6 млн грн – це кримінальна відповідальність без ризику позбавлення волі. Якщо понад 6 млн грн – кримінальна відповідальність з ризиком втрати волі на 2 роки.
Що ж у підсумку? Здається, громадськості та медіа варто уважніше придивитися до Чернігівської районної ради та їх депутатів. Адже ми дослідили лише двох народних обранців, але в обох знайшлися факти, які залишають по собі питання.
Сєргєй Карась
Чернігівська Медіа Група