Жіночі організації не лише допомагають відстоювати і захищати права жінок, робити їх більш помітними й активними в різних сферах життя, але є і драйверами змін у громадах.
В умовах повномасштабної війни жіночі ГО змінили характер своєї діяльності та переорієнтувалися на гуманітарне реагування, забезпечення потреб і всебічну підтримку найбільш вразливих жителів громади. Саме такий шлях пройшла громадська організація в Куликівській громаді «Жінки. Громада. Зміни».
Жіноче лідерство в громаді
ГО «Жінки. Громада. Зміни» створена на основі організації Спілка жінок Куликівщини, розповідає представниця ГО Світлана Масльонка.
«У певний момент ми зрозуміли, що наша громадська організація має віддзеркалювати зміни, які ми маємо в Куликівській громаді і яких ми прагнемо досягти. Так і виникла ідея «Жінки. Громада. Зміни». Це означає, що громадська організація жінок і для жінок, які працюють у громаді та постійно рухаються вперед», - пояснює вона.
До великої війни діяльність громадської організації стосувалася здебільшого просвітницької роботи, співпраці щодо проведення різноманітних заходів і свят.
«Провідною темою, з якою ми працювали, була гендерна рівність, підтримка жінок, відстоювання їхніх прав, протидія поширеним стереотипам», - ділиться громадська активістка.
Зокрема, в Куликівці провели серію тренінгів на цю тему. Порушували питання гендерно зумовленого і домашнього насильства.
Ці аспекти були важливими до війни. Але повномасштабне вторгнення Росії кардинально змінило сферу діяльності активісток.
Потужний волонтерський хаб у Куликівці
У перші тижні великої війни несподівано для всіх Куликівка, що розташована обабіч Київської траси, стала рятівним населеним пунктом, через який виїжджали тисячі чернігівців під час облоги міста в 2022 році.
«Я іноді розмірковую, якби склалася ситуація в нашій громаді, якби ми теж виїхали? Але ні, ми залишилися, і повністю занурилися у волонтерську роботу, бо просто не могли сидіти вдома, склавши руки. А роботи було так багато, що ми навіть не встигали їсти», - розповідає про тривожний березень 2022 року громадська активістка Інна Янголь.
Волонтерська діяльність включала різні напрямки. Насамперед, прийом, розподіл і видача гуманітарної допомоги. Бо люди залишали Чернігів за різних обставинах і мали різні потреби. Комусь потрібний був чай і бутерброди, а хтось потребував одягу. Гуманітарну допомогу доставляли різні фонди, партнерські організації.
Крім цього, потрібно було регулювати потік людей, що рухався через Куликівку, підтримуючи контакти з волонтерами, які допомагали рятуватися чернігівцям.
«Ми реєстрували біженців з Чернігова. Уточнювали, хто зупиняється на ніч, хто далі їде. До Куликівки приїздили багато волонтерів, які вивозили людей на захід України чи за кордон, ми намагалися координувати цей рух, наскільки можливо, організовуючи його», - зазначає Інна Янголь.
Світлана Масльонка уточнює, що координаційний центр розташовувався в місцевій раді. І в той час була активна взаємодія та допомога громадських організацій. У селищі працювали три волонтерські центри, в діяльності двох брали активну участь активістки організації «Жінки. Громада. Зміни». В дитсадку був створений шелтер, де люди могли зупинитися на 1-2 ночі. У їдальні ліцею готували безкоштовні обіди.
«Це був час мобілізації громади. Коли всі були одним цілим і готові були допомагати 24/7», - говорить представниця ГО.
Ще важливою діяльністю було забезпечення громади хлібом. Важливу роль у цьому процесі мав місцевий підприємець. Окрім нього, хліб випікали в садку і школі, окремі жінки готували вдома. За словами Світлани Масльонки, в першу чергу, прагнули, аби були з хлібом діти, літні люди - підопічні територіального центру, поранені, яких лікували в місцевій лікарні.
Позитивно громадські активістки оцінюють і співпрацю з місцевою владою.
«У період війни ця співпраця була надзвичайно тісною. Завдяки взаємодії всі питання вирішуються швидше та краще», - підкреслює активістка.
Берегти памʼять про героїв і підтримувати жінок
Керівниця ГО «Жінки. Громада. Зміни» Марина Андрушко переконана, що за багатьма змінами на місцевому рівні стоять саме жінки.
«Активність і лідерство жінок є рушійною силою змін і прогресу», - говорить вона.
Воєнний час ставить нові завдання та виклики не лише перед місцевою владою, а й громадським сектором. Зʼявляються нові напрямки діяльності, що потребують уваги. Над ними і працює зараз Куликівська організація «Жінки. Громада. Зміни».
Її представниці нині упевнені, що кожна громада, а тим паче в прикордонній області повинна мати хоча б одну жіночу громадську організацію, адже потреби жінок змінилися, у багатьох і з них чоловіки воюють. Дехто втратив найрідніших, хтось вимушений був евакуюватися і пристосовується до життя в нових умовах. А відтак, чи не кожна жінка в громаді потребує допомоги.
Разом із Спілкою жінок Чернігівщини громадська організація «Жінки. Громада. Зміни» провели тренінги з підтримки ментального здоровʼя місцевих жительок. Адже емоційний стан багатьох жінок потребує покращення. Корисною є обізнаність, як допомогти собі і близьким під час емоційних гойдалок - підвищеної тривожності чи апатії.
Ще одним спільним проєктом став збір свідчень про хроніки війни, перебіг активних бойових дій у громаді.
«Ми зібрали детальні свідчення, які саме події розгорталися в різних населених пунктах Куликівської громади, адже це свідчення в тому числі і про військові злочини, адже внаслідок російських обстрілів постійно страждали цивільні. Серед дуже постраждалих населених пунктів - Бакланова Муравійка», - зауважує Марина Андрушко.
Вона має надію, що із зібраного архіву відео в майбутньому вийде створити документальний фільм. Такий проєкт, на її думку, важливий для збереження памʼяті про воєнні події, свідками яких стали жителі Куликівської громади.
Також у нинішніх умовах представниці ГО підтримують родини внутрішньо переміщених осіб, сімʼї, що втратили на війні своїх близьких.
Сила - у співпраці
Громадська організація «Жінки. Громада. Зміни» також входить до складу коаліції «Чернігівщина 1325», яка працює над втіленням Резолюції Ради Безпеки ООН 1325 «Жінки. Мир. Безпека». Коаліція створена влітку минулого року і нині обʼєднує понад 20 громадських організацій та державних установ Чернігівської області.
Серед основних питань, над якими працює коаліція, - залученість жінок до вирішення різних питань, у тому числі і безпекових. Актуальними залишаються зусилля з протидії насильству під час війни, якого часто зазнають саме жінки.
«Для нас важлива діяльність у межах Коаліції. Якщо навіть ми не залучені в окремих проєктах активно, однаково ми залишаємося обізнаними в актуальних темах. Наші колежанки відвідують різноманітні тренінги та навчання», - зазначає Світлана Масльонка.
Крім цього, участь в Коаліції, за її словами, це мережування і співпраця між організаціями з різних громад.
«Ми обмінюємося досвідом, консультуємося, плануємо спільні проєкти», - зауважує вона.
Світлана Масльонка уточнює, що нещодавно спілкувалися з громадською організацією з Понорницької громади, мають цікаві ідеї для втілення.
Зараз чимало громад працюють над створенням гендерного портрету громади, який всебічно описує місцевих жителів, у тому числі наявні і потенційні проблеми та виклики, рекомендує окремі рішення. Куликівська громада такий портрет розробила ще в період свого створення і нині розглядають можливості його оновлення.
«Гендерний портрет допомагає кожній громаді зрозуміти, в якому напрямку краще рухатися», - запевняє Світлана Масльонка.
Щодо гендерної рівності, то вона зауважує, що нині громада потребує чоловіків.
«У нас жінки потужно представлені в керівництві, для балансу маємо дбати і про участь чоловіків», - говорить активістка.
Представниці організації, що майже два десятиліття працює спочатку в Куликівському районі, а потім громаді, свої перспективи бачить у нових проєктах, співпраці з колегами та в розвитку Куликівщини.
Ярина Мирославська
Чернігівська Медіа Група
Журналістський матеріал підготовлено у співпраці з ГО «Асоціація демократичного розвитку» в межах реалізації проєкту «Активні й спроможні: діяльність жіночих громадських організацій Чернігівщини як реагування на вимоги часу», що підтриманий Українським Жіночим Фондом.
Відповідальність за зміст інформації несе ГО «Асоціація демократичного розвитку». Представлена інформація не завжди відображає погляди УЖФ.