На розширеній нараді із керівниками структурних підрозділів та керівниками комунальних підприємств міської ради про екологічну ситуацію в Десні доповів начальник Державної екологічної інспекції у Чернігівській області Сергій Жук.
Забруднена вода в 30 кілометрах від Чернігова: служби закликають не підходити до Десни та готуються до вилову мертвої риби
- В ніч з 25 на 26 серпня забруднена вода зайшла на територію нашої області. Поступово вона рухається в бік Чернігова, ну і далі – в бік Києва.
Станом на сьогодні (ранок 3 вересня – прим.) забруднена вода дійшла до району сіл Авдіївка, Гориця, це приблизно за 30-40 кілометрів до Чернігова по руслу Десни. Прогнозовано, десь доба-дві, і забруднена вода дійде до міста.
Найгірша ситуація в Батурині і річці Сейм. Основні показники там перевищені в багато разів, кисень у воді там майже відсутній. На сьогодні в межах територіальної громади Чернігова кисень у Десні ще в нормі, але ця ситуація буде змінюватися.
Головний еколог області зауважив, що в соцмережах є чимало маніпуляцій та викривленої інформації, тому підкреслив, що на території Чернігівської області вода ані з річки Сейм, ані з Десни не береться для споживання. Поверхневого водозабору для питної потреби немає. А головною проблемою залишається масовий мор риби.
- Найкатастрофічніша ситуація з мором риби була вище по течії річки в районі населених пунктів Макошино, Максаки, Ушня. Там риба не встигала втікати і масово вмирала. Зараз же течія в Десні сповільнилася, і це добре, бо є шанс, що максимальна кількість риби буде потихеньку спускатися вниз по течі, і ми не будемо мати такого масового мору.
Тільки 20-30% мертвої риби вспливає, а її більшість залишається на дні і розкладається. Люди навіть не уявляли, скільки риби є в Десні. Зараз ми готуємо спеціальні комісії, визначаємо місця на річці в районі міста, де буде організований вилов мертвої риби. Але все одно багато її залишиться в річці.
Також в соцмережах є певні заклики від людей рятувати рибу, переміщувати її до якихось інших замкнутих водойм. Цього категорично не можна робити, зауважив Сергій Жук. «Не варто це переносити і на інші водойми і вбивати рибу ще і там».
- Головне, що треба запам’ятати – в річці не купатися, не поїти худобу, не ловити рибу, і взагалі бажано не підходити, бо через масовий мор риби від річки йде великий сморід, – підсумував керівник Держекоінспекції в Чернігівській області.
Виконувач обовʼязків чернігівського міського голови Олександр Ломако зауважив ще один важливий аспект, пов’язаний із цією складною екологічною ситуацією.
- Є певні «дєятєтєлі», які можуть використовувати цю ситуацію, збирати цю рибу і продавати. Тому, контроль над стихійною торгівлею риби зараз надзвичайно важливий. Зараз стихійна торгівлею рибою має бути під суворою забороною. Тому треба регулярно перевіряти і здійснювати фізичний контроль на ринках та в інших місцях.
Нагадаємо, тиждень тому стало відомо про забруднення річки Сейм — найбільшої притоки Десни, яка бере початок у Бєлгородській області Росії. Вода у річці почорніла, також було виявлено масовий мор риби.
Забруднення одразу ж поширилося всією акваторією Сейму в межах Сумщини та дісталося Чернігівщини. Мешканцям одразу заборонили купатися та рибалити.
У Держагентстві України з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм заявили, що масштабне забруднення води почалося ще 14 серпня. За їхньою версією, викиди у Сейм, ймовірно, здійснили росіяни.
По річці Десна забруднена вода із річки Сейм дійшла до Чернігова після обіду 1 вересня.
Вранці 2 вересня результати аналізів відбору проб води у річці Десна показали, що кожного дня збільшується показник ХСК (хімічне споживання кисню), що свідчить про зростання органічного забруднення води в річці. З метою оперативного контролю за якістю води «Чернігівводоканал» збільшив періодичність відбору проб до трьох разів на добу. Отже, проби води братимуться о 06:00, о 13:00 та о 18:00 годинах.
Чернігівська Медіа Група
Сайт 0462.ua