Перші достовірні письмові згадки про П’ятницьку церкву датуються XVII століттям. У збережених літописах згадок про неї немає, що породило безліч гіпотез щодо часу її будівництва.
Від руїн до відновлення: історія П’ятницької церкви у Чернігові
Лише наприкінці XIX століття історик П. О. Лашкарьов довів, що під пізніми надбудовами XVII та XIX століть збереглося більш давнє ядро, яке відноситься до часів Київської Русі. Проте, ця версія не отримала широкого визнання.
Після руйнування церкви під час Другої світової війни, саме доведення реставратором Барановським її давньоруського походження, врятувало споруду від повного знищення.
У 1945-1947 роках було документально встановлено основні структурні та композиційні характеристики, а також елементи фасадного декору. Основний обсяг робіт проводився до 1959 року під керівництвом реставраторів Холостенка та Барановського за участю Говденка та Карнабеда.
Реставраційні роботи на фасадах виконували за шаблонами, знятими зі збережених ділянок, та блоків, знайдених під час розбору руїн. Зразком для реставраторів слугувала церква святого Василія в Овручі. У 1962 році, на жаль, за ініціативою місцевої влади було ліквідовано дзвіницю XIX століття, яка збереглася та була відреставрована.
У 1963 році церква була повністю відновлена та передана на баланс міста як відреставрована споруда. У 1972 році в ній відкрився музей, а з 1992 року церква знову функціонує як діючий храм.
Сайт міста Чернігова 0462.ua
Чернігівська Медіа Група