На форумі KyivBookFest презентували книгу мореплавця Юрія Лисянського

Перше в перекладі українською мовою видання мандрівних нотаток мореплавця «Журнал, або записки лейтенанта Юрія Федоровича Лисянського, що були ведені ним під час служби волонтером на англійському флоті, 1793–1800» та «Подорож навколо світу на шлюпі «Нева», 1803–1806» побачило світ завдяки видавництву TravelBooks.

Ілюстроване подарункове видання продовжує книжкову серію «Великі подорожі» видавництва TravelBooks і розраховане на широке коло читачів, усіх, хто цікавиться історією географічних відкриттів, описів навколосвітніх мандрів та українських традицій мореплавства. Про це повідомляє завідувач Музею рідкісної книги Ніжинського державного університету ім. М. Гоголя, дослідник і популяризатор історії Олександр Морозов.

Олександр Морозов

- Щиро дякую видавництву TravelBook та численним нашим уболівальникам і помічникам за співпрацю та активну допомогу в роботі над книгою, - коментує подію пан Морозов. - До книги увійшов «Щоденник» служби Юрія Лисянського на британському королівському флоті, що він вів упродовж 1793-1800 років, та переклад українською лондонського видання його "Подорожі навколо світу на шлюпі "Нева" 1803-1806 років. Український читач вже мав нагоду познайомитися з описом навколосвітніх мандрів Ю. Лисянського за текстом видання 1812 року (Лисянський Ю. Навколосвітня подорож на шлюпі "Нева" 1803-1806. К.: "Темпора", 2019).

З словами нашого співрозмовника, англійське видання 1814-го значно повніше, виправлене та вдосконалене автором і, на відміну від російського, не містить цензурних вилучень.

- Сподіваюся, нове видання зацікавить читачів і стане справжньою окрасою започаткованої видавництвом серії «The Great Travels». Наше видання не тільки уперше репрезентує українському читачу щоденники Ю. Лисянського рідною мовою, а й містить чимало ілюстрацій. Описи пригод українського мореплавця ми намагалися ілюструвати тогочасними малюнками (у тому числі - малюнками самого автора), тобто максимально наближено до того, як бачив світ мандрівний українець Лисянський. Маємо плани частину коштів від реалізації видання спрямувати на підтримку Збройних Сил України задля нашої спільної Перемоги.

Загалом видання містить 560 сторінок (32 з них - кольорові).

Довідково

Юрій Федорович Лисянський (1773–1837) – мандрівник-дослідник та навколосвітній мореплавець, нащадок шляхетного козацького роду з Ніжина, належить до когорти видатних навігаторів, які долучилися до епохи географічних відкриттів та зробили вагомий внесок у формування сучасної наукової картини світу. Капітан Юрій Лисянський залишив не тільки цінний епістолярний спадок, цікаві мандрівні щоденники та документальні описи своїх мандрів, але й зібрав важливі з наукової точки зору етнографічні колекції та картографічні матеріали. На мапі світу на честь українського мандрівника-дослідника названо 14 географічних об’єктів, але, на жаль, його ім’я в Україні досі залишається маловідомим.

Вероніка Приходько