У Чернігові волонтери реставрують будинок з понад 170-річною історією

Волонтери «Дерев’яного мережива Чернігова» розпочали реставрацію будинку з понад 170-річною історією, що на вулиці Варзара. Над таким старовинним об’єктом вони працюють уперше.

Повідомляє Телеканал Новий Чернігів

Відновлення історичної спадщини міста триває. Волонтери ініціативи «Дерев'яне мереживо Чернігова» розпочали реставрацію будинку з понад 170-річною історією, що на вулиці Варзара, 12.

За словами керівника проєкту Станіслава Іващенка, над таким старовинним об'єктом вони працюють уперше:

– Позаду дві толоки і протягом першої ми демонтували досить велику частину поламаного карнизу: «сережечки», які зараз фарбують, багато де були поламані, багато де відсутні взагалі. Коробка була складена з незрозумілих дощок. Вже пізніше ми це все демонтували, закріпили, вирізали за допомогою Чернігівської політехніки нові елементи різьблення і почепили на карниз. Ще почепимо умовно синього кольору мережива.

Станіслав Іващенко


Паралельно фарбується сам будинок та ведуться роботи з відновлення віконниць.

– Усі віконниці на цьому будинку прийшли в максимально жалюгідний стан і їх треба міняти, реставрації вони не підлягають: простіше зняти зразок і створити за цим зразком нові, – каже Станіслав Іващенко.

Допомагає команді проекту власник – чернігівський мандрівник і письменник Олександр Волощук, який придбав частину будинку на Варзара,12 в серпні 2023-го.

На початку повномасштабної війни чоловік вступив до лав ТРО та обороняв рідне місто, далі воював на Донбасі в складі ЗСУ. Повернувшись додому, вирішив реалізувати давню мрію – жити у власному дерев'яному будинку. З часом Олександр перетворив історичну будівлю на приватний музей, куди запрошує відвідувачів.

– Кожного тижня в мене є гості. От кілька днів тому була відома чернігівська поетеса пані Надія Галковська із донькою. Нещодавно приїжджали гості з Луцька, з Чернігівської області. Люди йдуть, їм цікаво і мені теж приємно, – розповідає Олександр Волощук.

Олександр Волощук


Загалом у будинку зберігаються експонати з понад 60-ти країн. Тут можна побачити майже 3 000 значків гербів, старовинні меблі та посуд, вишиті рушники, українську піч, археологічні знахідки часів Чернігівського князівства та унікальні зразки холодної зброї.


Вивчив Олександр Волощук і минуле власного будинку. Розповідає, що у 1943-1954 роках тут проживав видатний мовознавець, перший директор Чернігівського учительського інституту Олексій Фльоров.

– Він мешкав із сім'єю саме в цих кімнатах, де зараз я живу. Це підтвердила його невістка Віра Аркадіївна Фльорова.


Та наповнена історією не лише будівля. Олександр провів нас до старовинного підвалу, який зберігся до наших днів. Льох чоловік використовує за призначенням – зберігає там продукти.


Показав власник і колодязь 19 століття, який усе ще функціонує, а також старовинні цегли із зображенням герба Чернігова.

Олександр Волощук переконаний – зберігати неповторний колорит давнього Чернігова важливо, насамперед, для нащадків:

– Архітектура – це не просто застигла музика, це історія міста. До того ж, це такий район – Лісковиця. Зберегти дерев'яну архітектуру важливо для того, щоб і наступні покоління могли милуватися будинками 19 – 20 століть.

Завершити роботи з відновлення мережива на обох фасадах волонтери планують уже цього року, а наступного виконати реставрацію дерев'яної обшивки. Паралельно тривають толоки й на іншому об'єкті – будинку на Гончій, 92.