Як працюють центри рекрутингу ЗСУ: усе, що ви хотіли про них дізнатися, але (можливо) боялися запитати

Рекрутингові центри почали відкриватися по всій Україні з лютого 2024 року. Цей цивільний проєкт реалізується органами місцевого самоврядування спільно з Міністерством оборони України. Його основне покликання — допомогти кожному, хто хоче долучитися до Сил Оборони, знайти посаду, яка максимально відповідатиме освіті, фаху, навичкам та фізичним можливостям кандидата.

У Чернігові такий центр запрацював 2 серпня. Щоб зрозуміти, як там відбувається процес пошуку вакансій та працевлаштування, дізнатися, чи є якісь підводні камені у цього процесу (наприклад, чи передаються в інші структури персональні дані кандидата), та з'ясувати, яка нині ситуація з рекрутингом по місту та області, журналістка Чернігівської Медіа Групи завітала до міського рекрутингового центру.

Попит та пропозиція: куди хочуть люди та кого шукають сили оборони

У суспільстві викорінився неприємний стереотип: неважливо, що ти там собі хочеш і що вмієш. Типу, підеш шукати роботу в ЗСУ — без варіантів відправлять в піхоту на гарячий напрямок. Авторка цього матеріалу також неодноразово чула від знайомих, що вони б, можливо, й пішли до рекрутингового центру пошукати щось підходяще, але мають побоювання, що на них там “наведуть” працівників ТЦК, і усі пошуки закінчаться штурмом посадки. Тому я вирішила з'ясувати, як все відбувається насправді, і заодно на власному прикладі побачити, як працює система, та подивитися, чи є якась робота в Силах Оборони, що відповідає моїм фаху, фізичним можливостям та навичкам.

Уповноважений представник Міністерства оборони України з питань рекрутингу Олексій Бежевець повідомив: станом на 27.09 до рекрутингового центру міста Чернігова звернулося 193 особи. З них 112 – кандидати, 38% кандидатів - жінки. 2 людини нині вже у військовій формі або ж невдовзі одягнуть її.

Олексій Бежевець, уповноважений Міноборони з питань рекрутингу

Щодо вакансій, традиційно високим є запит на операторів БПЛА, тому у рекрутингових центрах реалізуються спеціалізовані програми, які допомагають долучитися до війська по цьому треку якнайшвидше.

Будь-який командир сьогодні скаже одне: «Мені потрібні фахівці та вмотивовані люди». Традиційно високий запит на водіїв, медиків, ремонтників та операторів БПЛА. Але зараз у війську настільки широкий спектр вакансій, що кожний зможе знайти себе.

Попит різний і залежить від регіону та багатьох інших факторів, в тому числі інформаційних. Один тиждень може бути йти запит на так звані «бойові» вакансії, в інший період є запит на штабні".

Рекрутинговий центр покроково: від пошуку вакансій до працевлаштування

Провести мене по кожному з етапів процесу та відповісти на усі незручні запитання погодилася рекрутерка Зоряна Олійник. Я одразу ж почала з найнеприємнішого, щодо можливої “бусифікації”, і почула вичерпну відповідь.

Якщо чоловік мобілізаційного віку цікавиться пошуком вакансій, але боїться, що візит до нас матиме такі наслідки, цей страх даремний. Ми не співпрацюємо з ТЦК. Ми цивільні особи, рахуємося в штаті Центру надання адміністративних послуг, але виконуємо завдання для Міністерства оборони. Ми тут для того, щоб допомогти людині, яка до нас звернулася, визначитися, обрати вакансію в межах її навичок вмінь та побажань. Ніяких “бусиків” не буде ні в якому разі. Наша робота – це не обманні шляхи, не заманювання, не передавання даних в ТЦК. За можливі подібні дії для нас передбачена відповідальність.”

Що ж, усе безпечно, тож можна рухатися далі. Потенційний кандидат, що зважив свої наміри та зрозумів, що хоче доєднатися до Сил Оборони і знайти для себе посаду, яка відповідає навичкам, повинен завітати до рекрутингового центру. Під час знайомства з рекрутером та заповнення анкети слід дати вичерпну й правдиву інформацію про себе. Зокрема, варто сказати про наявність хронічних хвороб, якщо ви на щось страждаєте, а також максимально широко розповісти не лише про освіту та попередні місця роботи, а й про навички та уміння, які можуть бути корисними. Добре, якщо ви, наприклад, бухгалтер або інженер за фахом (такі спеціалісти завжди затребувані), але якщо вмієте лагодити автівки, непогано вправляєтеся з таблицями excel або вільно володієте англійською, це значно розширить спектр пошуку вакансій для вас.

Спочатку ми просто спілкуємося, а потім, якщо людина дає згоду, створюємо анкету. Вона ні в якому разі не передається в ТЦК, вона заповнюється для того, щоб максимально описати всі навички людини, а потім сконтактувати з частиною. Окрема графа — “цивільна освіта”, яка може бути не одна, окрема графа — “стан здоров'я”, де людина вказує всі свої захворювання, окрема графа “навички”. Це і спортивні досягнення, і навички стрільби, якщо в людини вони є, і знання мов, і вміння ремонтувати техніку. Тобто ми максимально все зазначаємо, враховуємо всі побажання людини”.

Географія вакансій дуже широка, можна обирати, де саме проходитимеш службу. У базі станом на зараз понад 10000 вакансій по всій Україні. Але Зоряна одразу наголошує: багато хто помилково вважає, що якщо він завітав до Чернігівського рекрутингового центру, то автоматично служитиме в місті Чернігові. Це не відповідає дійсності.

Частина, бригада може бути чернігівська. Але людині, незалежно від того, на якій вона посаді треба буде знаходитися разом з бригадою весь час. Де зараз бригада — там і людина. Звісно, якщо ви діловод, на нуль вас не відправлять, але переїжджати доведеться.

Ми запитуємо, чи є якісь побажання, де людина хоче служити. Наприклад, дружина хоче доєднатися до частини, де служить її чоловік, або у людини батьки живуть на Одещині й вона була б не проти служити ближче до них, щоб мати можливість навідуватися. Таке ми враховуємо. Але такого, що людина з Чернігова служитиме в Чернігові, не буде”.

Оскільки рекрутер не вправі вимагати від особи, що до нього звернулася, ніяких документів, бажано, щоб ви були максимально чесними, надаючи інформацію про себе. Це вбереже від прикростей на наступних етапах, коли раптом після передачі даних в обрану військову частину виявиться, що людина приховує реальний стан здоров'я або вже є діючим військовослужбовцем, або ж знаходиться в СЗЧ. Рекрутинговий центр також не займається переведенням військовослужбовців з однієї частини в іншу, він працює тільки з цивільними або колишніми військовослужбовцями (наприклад, військовими пенсіонерами).

Важливим є також фактор психологічної готовності людини до служби. Наприклад, якщо хочете долучитися до славетної Третьої штурмової, вам треба буде пройти не одну співбесіду, щоб зрозуміти рівень психологічної готовності та усвідомлення специфіки служби та завдань, які там будуть. І тільки якщо виявиться, що ви підходите обраній військовій частині, вам дадуть рекомендаційний лист.

Анкету заповнено, що далі?

А далі рекрутер шукає вакансії, максимально дотичні до інформації, вказаної у анкеті. І потім телефонує до частини, яка запропонувала вакансію, щоб розрекламувати вас як кандидата. Якщо частина вами зацікавилась, рекрутер подзвонить, повідомить, що певна частина пропонує вам певну посаду. Якщо ви теж зацікавитесь, у вас попросять дозволу надати частині ваші контактні дані через месенджер. Якщо надалі у вас з частиною складеться “метч”, вам дадуть рекомендаційного листа (гарантію, що на цю посаду чекають саме вас). Слід повідомити про це рекрутера, і він складе для вас список документів, потрібних для ТЦК та ВЛК, що значно пришвидшить процес їх проходження. Повісток вручати не будуть, наявність рекомендаційного листа гарантує, що вас не відправлять більше нікуди, окрім як у частину, яка вже чекає на вас. На вас сформують особову справу, ви пройдете ВЛК, якщо все буде добре, чекатимете на погодження психолога обласного ТЦК СП. Він проведе з вами ще одну співбесіду, чи ви готові, треба буде пройти тестування. І якщо все виявиться добре, вас відправлять до навчального центру.

У навчальному центрі обов'язковою є базова загальна військова підготовка. Вона складається із навчань зі стрільби, тактичної медицини, інженерної справи тощо. Далі вас конкретно готують в той чи інший підрозділ, у який ви йдете, це — фахова підготовка. У бойових штурмовиків один процес підготовки, у операторів БПЛА інший. Навіть якщо ваша посада більше схожа на цивільну, як-от фінансист чи діловод, але у попередньому життєвому досвіді немає проходження військової служби, треба буде пройти базову загальну військову підготовку тривалістю в один місяць. Потім в навчальному центрі ви підписуєте контракт і повертаєтесь до своєї частини для проходження служби”.

Варто зауважити, що до рекрутингового центру можуть звертатися люди, що мають погашену судимість, але тут все залежить від тяжкості статті, за яку людина відбувала покарання. А якщо ви з якихось причин не закінчили навчання у ВНЗ, але вам менше 45 років, вам можуть запропонувати вступити до військового вишу на держзамовлення. Після навчання, що триватиме від півроку до двох років, протягом яких ви матимете соцзабезпечення, місце проживання та отримуватимете стипендію, ви здобудете вищу освіту та офіцерське звання. Потім по направленню вас спрямують до тієї чи іншої військової частини

Що рекрутингові центри можуть запропонувати жінкам?

Це я вирішила спочатку перевірити на собі. Зоряна створила тестову анкету, куди внесла основні дані про мене, мої вміння та навички (жінка, 35 років, без хронічних захворювань, філологічна освіта, володію англійською, не проходила військову службу, не маю водійських прав, маю досвід роботи в діловодстві, медіа, організації масових заходів). База одразу ж “підтягнула” під мене неочікувано велику кількість вакансій. Побіжно переглянувши їх, я побачила широкий спектр посад: від неочевидних бойових типу кулеметниці до цілком логічних діловода або роботи на армійському ТБ. Навіть не заглиблюючись у цю вибірку, зрозуміло, що за бажання мені було б з чого обрати. І на перший погляд тут обійшлося без сексизму, бо мене не обмежили виключно штабною роботою, а порахували потенційно здатною виконувати бойові обов'язки на передовій. Втім це питання я вирішила уточнити у фахівців.

Розгорнутий фаховий коментар щодо кількості жінок в СОУ, посад, які вони обіймають, та бажання командирів брати жінок на бойові посади надала Ганна Васик, кандидатка філософських наук, молодша сержантка ЗСУ, бойова медикиня (Центр Масштабування Технологічних Рішень).

Ганна Васик, молодша сержантка ЗСУ, бойова медикиня

Згідно з наданою нею інформацією, зараз жінки служать в усіх родах військ, не лише в ЗСУ, а і в нацгвардії, прикордонних військах, військовій розвідці. Налічується понад 68 тисяч жінок в армії, з них біля 48 000 військовослужбовиць, решта – цивільні працівники. З 2016 року всі посади у війську, включно з бойовими, стали доступними для жінок завдяки громадській організації Невидимий Батальйон, що захищає права ветеранок та діючих військовослужбовиць. Відтоді жінки служать в тилу та воюють в зоні ведення бойових дій на різноманітних посадах – від програмісток та психологинь до штурмовиичок та командирок бойових машин, а також командують підрозділами. І ця тенденція прогресує.

Пані Ганна також зауважила, що сьогодні Чернігівська область є одним з лідерів по рекрутингу жінок:

"Зараз на останніх етапах оформлення у нас, наприклад, знаходяться жінки, які заходять на посади дешифрувальник, стрілок, психолог, діловод. Згідно закону, на всі вакансії можуть бути залучені як жінки так і чоловіки, втім, в реальності деякі командири досі перебувають під дією стереотипів, та не готові розглядати навіть навчених та вмотивованих жінок на бойові посади. Разом з тим, багато прогресивних підрозділів, таких як, наприклад, Центр Масштабування Технологічних Рішень, де служать айтівці високого рівня з бойовим досвідом, відкрито говорять, що розглядають на посаду спеціалістів та спеціалісток, незалежно від їхнього гендеру, а звертають увагу в першу чергу на професійні якості та досвід".

Що ж до сексизму, повністю він не зник, але тенденція спостерігається позитивна.

"Очевидно, що жінкам досі доводиться докладати сильно більше зусиль, ніж чоловікам, щоб довести свою спроможність бути ефективними у війську, особливо на бойових посадах. Втім, ситуація стає все кращою, бо і військовослужбовці, і командири все частіше стають все більш лояльними після отримання особистого досвіду співпраці з жінками, які мають всі необхідні особисті та професійні якості та навички, щоб служити та воювати на рівні з чоловіками. Таким чином сексизм помалу відступає".

Жінкам та дівчатам, які хочуть долучитися до лав ЗСУ, щоб пліч-о-пліч з побратимами та посестрами боронити Україну, Ганна Васик радить найперше вірити в себе, дослухатись лише до своїх бажань і не зупинятися:

"З часом наша армія дійде до того, що не буде розцінювати людину за гендером, а буде звертати увагу лише на професіоналізм, і від цього наша держава тільки виграє, в усіх розуміннях цього слова".

А Олексій Бежевець запрошує усіх чоловіків та жінок, хто має бажання та можливість, долучатися до лав Збройних сил:

"Якщо ми не зупинимо ворога – не буде України. Головний фактор перемоги - люди! На вмотивованих людях тримається все. Зброя сама не воює. Тому не чекайте, долучайтеся до війська, поки є така можливість, і приєднуйтесь до сил оборони з огляду на ваш цивільний досвід, самостійно обираючи посаду та військову частину. Саме від вас залежить що буде з Україною, з вашими родинами та дітьми, яким буде майбутнє ваших нащадків".

Сподіваємось, цей матеріал став корисним для тих, хто виважено хоче вступити до лав ЗСУ, обійняти посаду, на якій буде максимально ефективним та докласти зусиль до нашої майбутньої Перемоги. Маємо надію, що змогли розвіяти ваші страхи щодо візиту до рекрутингового центру та внесли максимальну ясність по всіх можливих питаннях. Але якщо все ж залишилися прогалини, ви завжди можете завітати за адресою: пр-т Л. Лук'яненка, 20а або зателефонувати за номерами +380974825952 або +380660057236 і уточнити все, що вас цікавить.

Ольга Мелашенко

Чернігівська Медіа Група