Всеукраїнська програма ментального здоров’я: у перспективі – курс «Безпека життєдіяльності»

«Маємо розробити план розвитку ментального здоров'я, щоб був максимально сфокусований на потребах населення та базуватися на досвіді, який вже маємо у цьому напрямку», – звернулася Жанна Шерстюк, заступниця голови ОДА до представників ректорату вищих навчальних закладів регіону. Зустріч пройшла на базі Національного університету «Чернігівська політехніка».

«Ми активно розбудовуємо Всеукраїнську програму ментального здоров’я «Ти як?», ініційовану Оленою Зеленською. Фактично кожне профільне міністерство в межах програми має свій проєкт. Впевнена, що кожен із наших ВНЗ має цікаві напрацювання та потужні кейси, якими ми можемо наповнити наш регіональний План заходів з ментального здоров’я», – зауважила Інна Чистенко, радниця голови ОДА й регіональна координаторка Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?».

Представники ВНЗ поділилися ідеями та готовими практиками, які можна включити до регіонального Плану заходів на 2024-2026 роки щодо реалізації Концепції розвитку охорони психічного здоров’я в Україні.

За словами ректора Національного університету «Чернігівська політехніка» Олега Новомлинця, психологічна служба вишу з перших днів війни почала активно працювати з студентами і викладачами. Майже рік діє Положення про цілісну систему збереження ментального здоров'я всіх учасників освітнього процесу. Розроблено програму підвищення кваліфікації для всіх викладачів для розширення навичок і знань стосовно психічного здоров’я. А в перспективі – введення в освітній процес обов'язкової дисципліни «Безпека життєдіяльності» для всіх спеціальностей.

Ректор Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя Олександр Самойленко розповів, що заклад працює з різним категоріями населення через Центр психологічної підтримки. Також на базі ВНЗ відкрито Центр життєстійкості.

«Втім, ми розглядаємо ментальне здоров'я більш широко. Це не тільки психологічна адаптація. Це фізичне та мистецьке спрямування. Готуємо магістрів за спеціальностями «Клінічна психологія» та «Практична психологія». Діють курси підвищення кваліфікації соціальних працівників у психологічному напрямку», - зазначив ректор ніжинського ВНЗ.

Досвідом університету «Чернігівський колегіум» поділився Валентин Панченко, проректор з науково-педагогічної та навчальної роботи. Він наголосив: всі, хто вчиться на педагогічних спеціальностях, обов'язково вивчають загальну психологію, вікову, соціальну. В навчальні програми включені аспекти ментального здоров'я.

«Наразі бачимо тенденцію - на психологічні спеціальності вступають військові. Це актуально і потрібно, особливо зараз. Зосереджений наш заклад і на підвищенні кваліфікації, особливо в спеціальності «Клінічна психологія», де значна увага приділяється ментальному здоров’ю», – пояснив Валентин Панченко.

Також університет реалізує проєкт «Вибір» – програму профілактики наркоманії, ВІЛ/СНІДу та злочинності серед молоді. А у планах – розробити нову освітню програму для спеціальності «Соціальна робота», яка буде містити напрям «соціальна реабілітація». Серед ідей, які можна внести до регіонального Плану заходів з ментального здоров’я – поєднання освітніх програм у вищих навчальних закладах. Адже, за словами начальник Управління освіти і науки ОДА Юрія Музики, якщо у вишах достатньо психологів і соціальних педагогів, то про садочки та школи цього сказати не можна. Потрібно зорієнтувати молодь до роботи саме в цих установах.


Департамент інформдіяльності та комунікацій з громадськістю Чернігівської ОДА