Спасо-Преображенський собор у Чернігові допомагатимуть реставрувати студенти з КНУ

Спасо-Преображенський собор один із найдревніших християнських храмів України. Нині ця святиня потребує комплексної реставрації і роботи висококваліфікованих фахівців. Щоб вирішити цю проблему був підписаний меморандум про співпрацю між Національним архітектурно-історичним заповідником “Чернігів стародавній” та Київським національним університетом будівництва і архітектури.

Повідомляє Телеканал Новий Чернігів

– Ми дуже сподіваємось, що на першому етапі фахівці університету допоможуть нам здійснити обстеження і прийти до правильних висновків. Також сподіваємось, що чернігівці, які є студентами цих факультетів, стануть нашими колегами. Є велика надія на те, що фахівці, які вже матимуть кваліфікацію реставраторів після закінчення університету, будуть залучені до виконання першочергових робіт, – розповіла генеральна директорка Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній» Наталія Реброва.

У свою чергу студенти цього університету зазначають, що для їхньої подальшої професійної діяльності та творчого розвитку, робота на теренах заповідника у Чернігові буде цікавою і допоможе здобути додаткові практичні навички та знання.

– У нас щороку організовують різноманітні будівельно-архітектурні практики, але в основному вони на базі нашого університету. Виїзні також організовуються, але не так часто. Звичайно хочеться побувати на практиці у цьому заповіднику, тому що в історичному плані пам’ятки тут вражаючі, – зазначив студент київського вишу Джастін Варга.

Керівництво ж вишу наголошує, що сьогодні є надвелика потреба готувати нових спеціалістів у галузі реставрації і будівництва, адже попри повномасштабне вторгнення рф українці мають зберегти свою історичну, культурну та архітектурну спадщину.

– Ми мусимо єдиною командою рухатися і допомагати одне одному. Треба, щоб молоді люди не лише бачили нашу унікальну спадщину, а й проходили тут практику, а потім допомагали у відновленні, – сказав керівник центру захисту та реставрації історико-культурної спадщини України КНУБА Микола Томенко.

– Ми долучаємося до того, щоб готувати реставраторів й вже відкрили освітню програму реставраторів. Зараз готуємо матеріальну базу: отримали 3D-сканери, інше обладнання. В подальшому окрім освітньої складової, ми будемо займатися і науковою складовою, – зауважив перший проректор КНУБА, доктор технічних наук Денис Чернишев.


Від жовтня 2023 року представники УПЦ МП втратили право на користування собором. Комісія Міністерства культури обстежила найдавнішу релігійну пам’ятку Чернігова та дійшла висновку, що її стан — незадовільний. Тоді храм був зачинений, зі стін відмивали бруд, кіптяву та прибирали сміття. Згодом же собор відкрили для чернігівців і гостей міста як пам’ятку. Кошти, виручені з екскурсійної діяльності та відвідувань, планують витратити на реставрацію собору.