У вівторок, 8 жовтня, відбувся преспідхід в. о. міського голови Чернігова Олександра Ломаки, під час якого він прокоментував рішення суду щодо бюджету Чернігова та бюджетних повноважень міської ради, підкреслив тиск на міську раду з боку силовиків та розповів про наказ «зі столичних пагорбів» зміни секретаря міської ради.
На заході були присутні журналісти нашого видання. Отже, розбираємося.
Що за суд?
По-перше, про що, власне, мова: нещодавно ми розповідали нашим читачам про судову тяжбу між міською радою та міською військовою адміністрацією щодо бюджету на 2024-й рік, яка «застрягла» у Чернігівському окружному адміністративному суді. Але у даному випадку мова йде про інший суд: теж між міською радою та МВА, але щодо бюджету ще попереднього, 2023-го року:
-В нас три справи по судам з військовою адміністрацією щодо бюджету: два з них по бюджету 2024-го року – по ним ще немає рішення першої інстанції.В нас може бути абсурдна історія, коли по різним справам можуть бути протилежні рішення, адже їх три. Ця (справа по якій рішення вже набрало законної сили, — прим.) – справа про зміни до бюджету 2023-го року, але суд прописав там не тільки скасувати рішення, але і визнати, що питання бюджету – це не повноваження міської ради, — пояснив Олександр Ломако.
Справа, через яку і зібрали журналістів, у постанові Шостого апеляційного адміністративного суду від 2 жовтня, який підтвердив травневе рішення Чернігівського окружного апеляційного суду.
Міська військова адміністрація просила суд скасувати рішення міської ради «Про бюджет Чернігівської міської територіальної громади на 2023 рік» зі змінами та доповненнями». Це прохання суд задовольнив. І у мотивувальній частині рішення, з посиланням на Бюджетний кодекс, зазначив:
-В умовах воєнного стану або для здійснення згідно із законом заходів загальної мобілізації: функції органів місцевого самоврядування, їх виконавчих органів, місцевих державних адміністрацій, військово-цивільних адміністрацій у частині бюджетних повноважень здійснюють військові адміністрації відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану», — йдеться у рішенні за підписом судді Василя Непочатих.
Враховуючи це, у міській раді вважають, що з 2 жовтня не можуть приймати жодних рішень щодо бюджету міста:
-Дійсно, з 2 жовтня міська рада: ані виконавчий комітет, ані міська рада, жодних дій щодо бюджету вживати не буде. І питання, яке йде на сесію, котра відкрита, але не закрита (мова про засідання, що мало відбутися у серпні, — прим.) про зміни до бюджету – ми його виключимо і його розглядати не будемо, — зазначив пан Ломако.
Про що казав Ломако
Олександр Ломако нагадав, що за його позицією, повноваженнями місцевого самоврядування очільник міської військової адміністрації наділяється тільки за рішенням Верховної ради, але такого рішення Верховна рада щодо чернігівської МВА не приймала:
-Президент України таку постанову до Верховної Ради вніс у лютому 2023-го року. Вона не була підтримана комітетом з національної безпеки і розвідки. І вона у залі навіть не голосувалася. За словами депутатів, в них не було голосів за цю постанову, її навіть не поставили на голосування. Відповідно, цими повноваженнями (місцевого самоврядування, зокрема, і розпорядження міським бюджетом, — прим.) МВА ніхто не наділив. Але, через тиск на судову гілку влади, вони намагаються все ж ці повноваження надати,— сказав Олександр Ломако.
За словами в. о. міського голови, це рішення може мати негативні наслідки. При цьому міська рада планує оскаржити рішення у Верховному суді. Втім, варто розуміти, що, так як МВА виграла апеляційну інстанцію, рішення вже набрало законної сили, тож, навіть якщо Верховний суд стане на бік міськради, поки рішення по скарзі не буде винесене, міська рада не матиме бюджетних повноважень:
-На жаль, цей шантаж може призвести до того, що постраждає місто. Через абсурдне рішення суду, який під тиском з гори, під телефонним правом, це рішення прийняв,— заявив пан Ломако. —Ми будемо позиватися з касаційною скаргою до Верховного суду. Я дуже сподіваюся, що Верховний суд знайде час та можливість розглянути всі ті аргументи, які ми надамо, і прийме справедливе рішення. Поки це рішення набуло чинності і буде розглядатися Верховним судом, пройдуть місяці. Ми з юристами зараз думаємо, як виходити з цієї ситуації. Буде прийняте рішення виконкомом про особливості функціонування міста і особливості бюджетного процесу в умовах цього рішення суду.
При цьому, за словами пана Ломаки, про успішне для себе рішення суду апеляційної інстанції у МВА знали заздалегідь:
-Ще 12 вересня, за 3 тижні до цього рішення, перший заступник начальника військової адміністрації Бистров (Віктор, заступник начальника МВА та депутат міської ради, — прим.) телефонував голові бюджетної комісії Руслану Волоку і повідомляв, що вже є рішення суду, яким міську раду позбавили повноважень приймати рішення по бюджету. Як можна знати про рішення суду, яке вийшло 2 жовтня, ще 12 вересня? – задається питанням Олександр Ломако. – Це рішення – результат «телефонного права» і тиску на судову систему влади.
Ломаку хотіли зняти
Також Ломако нагадав про тиск на депутатів міської ради з боку СБУ (про це очільник міста заявляв ще під час серпневої сесії міськради, — прим.) та заявив про невдалі спроби зібрати підписи за зміщення його з посади секретаря міської ради та, як наслідок, в. о. міського голови:
-Мені відомо, що зі столичних пагорбів (зрозуміло звідки – тільки з одного місця в нас поступають команди) у Чернігів поступила команда про те, що необхідно тут у Чернігові зібрати підписи під зверненням про позачергову сесію міської ради з 1 питанням: висловлення недовіри секретарю міської ради і зробити тут такий «переворот» – посадити тут «зеленого» чи «напівзеленого» (певне, мається на увазі близького до центральної влади та «Слуг народу», — прим.) секретаря і на цьому всі там – на горі, заспокояться,— оголосив Олександр Ломако.
Втім, за його словами, з необхідних для скликання позачергової сесії 15 депутатських підписів, не вдалося зібрати навіть 10.
На уточнення журналістки, чи планували посадити у крісло в. о. мера міста депутата від «Рідного дому» та військовослужбовця Андрія Дериземлю, який, нібито, останнім часом часто зустрічається з очільником ОВА В’ячеславом Чаусом, пан Ломако відповів наступне:
-Я сказав, що серед наших (фракції «Рідний дім», — прим.) депутатів «Іуд» немає. І я думаю, що і Андрій таким не буде. Бо я не вірю, що він прийме рішення бути не з містом, не з громадою, а бути з тими людьми, якігромаді вже не один рік намагаються нашкодити. Тому хто куди ходить – це питання приватне. Але, коли дійде до дії, я не вірю, що Андрій Дериземля може бути тією людиною, про яку я казав, що може бути тавро зрадника.
Про стосунки з Дмитром Брижинським та перспективи проведення сесії
-Я вже давно не згадую про існування Брижинського. Він для мене давно прочитана книга. І вона виявилася нецікавою у кінці. І спочатку – теж. Враховуючи, що пости з критикою (міської ради від керівника МВА, — прим.) з’являються тільки ввечері (буває, навіть пізно ввечері), я скажу так: через ці речі я дуже добре сплю. Це не те, що заважає мені спати уночі,— сказав в. о. мера міста.
Щодо того, коли проведуть сесію міської ради, за словами Олександра Ломаки, оголосити цього наразі не можуть:
-Нам доводиться діяти, як би правильно сказати, підпільними методами. Бо як тільки я скажу дату, коли буде сесія, відразу почнуться дзвінки (з тиском на депутатів, — прим.). А дзвінки ці виглядають дуже просто: або ти їдеш у відрядження завтра, терміново, або втрачаєш роботу (я конкретні приклади приводжу, просто без прізвищ), або ти не приходиш на сесію – завтра в тебе на підприємстві ТЦК – всім повістки. Ми знаємо, що у день сесії в нас депутатів знімають з потягів, годинами тримають на блокпостах. Була сесія, коли 5 депутатів отримали повістки на допит: вони так і не з’явилися на допит і другий раз їх ніхто не викликав – треба було тільки у день сесії… такий збіг обставин… Тому потрібно не боятися, взяти, прийти на сесію, проголосувати за допомогу Збройним силам України і все,— заявив очільник міської ради.
Відповідь керівника МВА
Дмитро Брижинський прокоментував рішення суду у своїй заяві, опублікованій у «Фейсбуці». Він нагадав, що рішення Шостого апеляційного адміністративного суду – вже четверте рішення судових інстанцій на користь МВА, а також назвав деструктивною позицію Олександра Ломаки.
-Ми працювали в робочому конструктивному процесі півроку, поки секретар міської ради Ломака не вийшов із законного русла. А причиною, на мою думку, стало те, що вивчаючи фінансові документи, ми все більше виявляли порушень та сумнівних схем розтрати коштів міського бюджету. Зрозуміло, що місцевим князькам, які роками дерибанили бюджет міста, це не сподобалось. Ви памʼятаєте, що вони навіть пішли на зупинку пасажирського транспорту в місті у травні цього року, вимагаючи збільшення виплат з бюджету. І це тільки один епізод, — заявив Дмитро Брижинський. — Під час розгляду проекту бюджету на 2025 рік ми знову ж таки залучатимемо до цього процесу і депутатів, і громадськість, і фахівців – структурні підрозділи міської ради та комунальні підприємства. Всі рішення будуть прозорі, компромісні, але в межах закону і в координатах реалій війни.