Від трьох до п’яти гривень за кілограм. Такі ціни на прийом каштанів купці вказують на сервісі оголошень OLX.ua у Чернігові. Символ столиці чернігівці перетворили у символ заробітку. Здають і по 7 тонн за один раз. Хто ці люди, скільки вони на цьому заробляють та що потім з товаром роблять підприємці — з мисливцями на каштанів спілкувалися журналісти сайтуPECHERA info.
Буцають ногами, жбурляють один в одного або виготовляють творчі поробки — що тільки не роблять з каштанами восени. Однак, відшукати їх в парках чи дворах дедалі важче. Чому? Пам’ятаєте, як у дитинстві замість грошей у вигаданих магазинах розраховувалися листям, а каштани уявляли копійками? Так от тепер це стало цілком реальним.
OLX.ua кишить оголошеннями. По 3 грн за кг каштани в людей купує колишній військовослужбовець Сергій Макаренко. Воював у складі ТРО на Луганщині, отримав поранення і демобілізувався. Тож, за незвичне підприємництво взявся лише цього року. Каже, на ціну впливає свіжість плоду.
Деякі підприємці спеціально наймають робітників і вивозять збирати каштани туди, де їх багато. До Сергія товар приносять, здебільшого, діти та пенсіонери. Бувало, приносили й по 7 тонн за один раз. І якщо всі гожі — за таку вагу можна вторгувати 21 тисячу гривень.
Наступним у списку оголошень каштани купує прилучанин Денис Подоляко. Дає більше — 5 грн за кг. До Чернігова приїздить один раз на тиждень. Скаржиться, що цьогоріч врожай слабкий.
Щойно чоловік повертається до Прилук — за кілька днів телефон знову обривають дітлахи: вже назбирали 300 кілограм. А це — півтори тисячі гривень. І хто б міг подумати, що конкурентами у роботі для них стануть ті, кому вже далеко за 60?
Як і Сергій, Денис теж відправляє товар до фармацевтичних заводів. Та спершу він має його перебрати, висушити та спакувати у сітки, щоб каштани провітрювалися. По 22 тонни машини забирають сировину для ліків просто з двору. Доїздили каштани навіть до Франції.
У черзі до мобільного пункту прийому каштанів 14-річного сина Артема супроводжує містянка Інна Шкурко. Здавати прийшли вперше, бо хлопчині схотілося першого заробітку.
Перетворити заняття з трудового виховання у фінансову грамотність зуміли й дитячі садочки. Завідувачка Чернігівського ДНЗ №68, “Пізнайко”, центр розвитку дитини Ірина Казимир розповідає, що каштани з дітлахами здавали вже двічі.
За перший виторг придбали логопедичну ляльку. Другий, каже, витратити ще не встигли. А от минулого року вторговані кошти передали волонтерам на потреби ЗСУ та накупили продуктів для поранених бійців у госпіталях.
Марина Дубина
Чернігівська Медіа Група