З липня по вересень моніторингова група ОЗОН Центру громадянських свобод у партнерстві з UAnimals перевіряла укриття в Києві, Черкасах, Одесі, Чернігові, Миколаєві, Луцьку, Вінниці та Запоріжжі. Загалом було перевірено 484 укриття в 10 містах України.
За результатами перевірки Чернігів показав один з найгірших результатів. Із 32 укриттів, перевірених волонтерами, лише 28% вдалося знайти завдяки маркуванню, а відчиненими виявилися лише 15% укриттів.
Про це йдеться у звіті з третьої Національної кампанії моніторингу укриттів, який презентував 2 жовтня Центр громадянських свобод — українська правозахисна організація, яка є лауреатом Нобелівської премії миру у 2022 році.
Волонтери перевіряли доступність та базову якість укриттів, а також виставляли загальну оцінку, яка базувалася на сукупності усіх критеріїв. Оцінка є суб'єктивним враженням про укриття і має шкалу: від дуже погано (1) до дуже добре (5).
Окрім загальних критеріїв оцінки у фокус додали оцінку доступності для домашніх тварин, як того вимагає закон. Нагадаємо, що наприкінці 2023 року у законодавство внесли відповідні зміни, що врегулювали доступ та розміщення в укритті людей з домашніми тваринами.
У Чернігові такий показник складає — 1 і це найгірший показник моніторингу.
Покращення потребують всі критерії базової якості: запас води, електрика, справний туалет та вентиляція повітря.
Попри ці показники, доступність для людей із домашніми улюбленцями — 32%, що перевищує показники багатьох інших міст, проте це не змінює загальної картини критичної ситуації.