Перша половина осені 2024 року у Чернігові видалася доволі теплою, а особливо вересень, який вже встигли наректи українці четвертим місяцем літа. Чого чекати далі від цієї пори року, та якою буде зима? Відповіді на ці питання дізнавалися журналісти Чернігівської Медіа Групи.
Чому осінь така тепла?
Осінь видалася теплою не лише в Україні, а й на території Європи загалом. Віра Балабух, кандидатка географічних наук, завідувачка відділу прикладної метеорології та кліматології Українського гідрометеорологічного інституту ДСНС і НАН України, зазначає, що на думку метеорологів кінець 2024 року буде значно теплішим не лише за минулий рік, а й взагалі за весь період інструментальних спостережень. То чому ж ця осінь така тепла?
Всі перераховані пані Вірою чинники сприяли тому, що 2024 рік супроводжувало аномальне тепло. Окрім цього, внаслідок глобального потепління змінилася й тривалість сезонів, зокрема літнього, який тепер розпочинається раніше, а триває довше, аніж декілька років тому.
В Україні посуха, а в Європі повені
Які ж наслідки провокує таке потепління та зміна клімату? Віра Балабух наголошує, що головна проблема – дефіцит вологи, який призводить до негативних наслідків.
В той час як українські землероби очікували хоча б якогось дощу, в Європі у вересні спостерігалися масштабні повені внаслідок шторму «Борис». Польща, Чехія, Австрія та Румунія потерпали від негоди, загинула 21 особа. Віра Балабух говорить, що така різниця в опадах зумовлена зміною клімату.
Описаний процес призвів до того, що на території України спостерігалася посуха, а в Європі випала велика кількість опадів, і як результат – повені.
Чого очікувати надалі від погоди?
Осінь характеризується двома періодами. Перший – теплий, сухий, його ще називають «золота осінь». Другий – холодний, супроводжується дощами, туманами, похолоданням та заморозками. Коли завершиться «золота осінь» - науковця не може відповісти, однак за прогнозами сервісу Wismeteo листопад має бути хмарним та прохолодним, а в другій половині місяця нічна температура майже не підійматиметься вище 0˚С. Проте Віра Балабух зауважує, що внаслідок глобального потепління в наступному місяці середньодобова температура буде вищою на 1˚С за кліматичну норму.
Чого ж очікувати від зими 2024-2025? За словами завідувачки відділу прикладної метеорології та кліматології Українського гідрометеорологічного інституту ДСНС і НАН України, температура взимку перевищуватиме кліматичну норму на 2˚С. Варто зазначити, що це середня норма, яка притаманна зимовому періоду за даними 1991-2020 років. Але навіть вона вже є вищою порівняно з нормою попередніх 30 років. Віра Балабух говорить:
Щодо опадів зимою, то їх прогнозують в межах норми. Але оскільки очікується вища температура, то замість снігу може йти льодяний, або звичайний дощ. Такі опади можливі, якщо позначка термометра показуватиме близько 0˚С. Окрім цього, при такій температурі можлива ожеледь та налипання мокрого снігу. «На жаль, такі явища стають частішими та інтенсивнішими», – зауважує науковця.
Валентина Гавриленко
Чернігівська Медіа Група