Вже майже три роки як українське суспільство живе в умовах широкомасштабного вторгнення, з постійними обстрілами та загрозами для життя. Проте не лише російські ракети створюють ці загрози. В Україні триває епідемія ВІЛ, проблема якої тільки загострилась через активні бойові дії.
В Україні станом на 2023 рік зареєстровано 157 435 людей, які живуть з ВІЛ. За цим показником Україна посідає друге місце в Європейському регіоні ВООЗ (серед 53 країн). Але це лише ті, хто пройшли обстеження і мають діагноз. Велика кількість людей, які мають ВІЛ не знають про це, бо ніколи не тестувались на ВІЛ.
Проте роки зусиль державних медичних закладів та благодійних організацій дають зусиль і розуміння важливості тестування на ВІЛ зростає з кожним роком. За півроку кількість тестів зросла майже на третину, порівняно з аналогічним періодом 2023 року, особливо серед військовослужбовців та молоді. За статистичними даними, тим не менш, вікова група 30-49 років залишається найбільш вразливою щодо ВІЛ-інфекції, на її частку припадає майже 70% всіх нових випадків.
Порівняння з іншими регіонами України показує, що Чернігівська область за кількістю людей, які живуть з ВІЛ займає 10 місце, кількість нових випадків ВІЛ-інфекції в Чернігівській області за період січень-серпень 2023 та 2024 років залишилася незмінною і склала 230 випадків в обох роках.
Але, є і тривожні дзвіночки, оскільки за нещодавніми дослідженнями, опублікованими в дайджесті Центру громадського здоров'я Чернігів опинився на 4 місці за найвищим відсотком виявлень нещодавньої ВІЛ-інфекції (прим.: нещодавня ВІЛ-інфекція - це ВІЛ-інфекція, яка сталася відносно недавно, зазвичай протягом останніх 12 місяців.) серед інших регіонів України. Це свідчить про те, що епідемія ВІЛ в області, на відміну від загальної тенденції в країні, продовжує активно розвиватися, в першу чергу завдяки новим випадкам зараження.
(таблиця побудована на статистичних даних Центру громадського здоров’я, посилання на джерело: https://npsi.phc.org.ua/HIV_Monitoring?indicator=481&tab=table)
(Дайджест “Впровадження системи моніторингу та реагування на нещодавню ВІЛ-інфекцію в Україні”, посилання на джерело: https://phc.org.ua/sites/default/files/users/user92/Digest_VIL_f.pdf)
Які ж шляхи передачі ВІЛ
Цікаво, що на відміну від поширених уявлень про те, що ВІЛ стосується лише певних груп населення – людей, що вживають наркотичні речовини, чоловіків, які практикують секс з чоловіками, та дітей, інфікованих від матерів, які мають ВІЛ, – реальність зовсім інша. Так, ці шляхи передачі вірусу існують, але основним шляхом зараження залишаються незахищені сексуальні контакти.
мал. Шляхи передачі ВІЛ-інфекції згідно аналізу статистичних даних в Україні за січень-серпень 2024 р.
Аналіз даних показує зростання кількості випадків ВІЛ-інфекції, що передаються статевим шляхом. Якщо у 2023 році близько 73,72% випадків були пов’язані з таким шляхом передачі, то вже у 2024 році цей показник зріс до 80 %. Це свідчить про те, що ВІЛ все частіше стає проблемою, пов’язаною саме зі статевими контактами, і не має соціальних кордонів, які б стримували розповсюдження вірусу.
Історія Катерини (ім’я змінено) – один з таких прикладів.
Катерина, життєрадісна жінка середніх років, до повномасштабного вторгнення працювала в невеликому магазині, любить вишивати та проводити час з онуками, поки її старший син захищає Україну на Донеччині.
Жінка дізналася про свою хворобу після того, як це сталося з її чоловіком, який потрапив до лікарні і серед інших аналізів зробив і тест на ВІЛ. Отримавши звістку про свій ВІЛ-позитивний статус, вона відчула себе розгубленою і самотньою. Проте підтримка з боку Чернігівського обласного центру з профілактики та боротьби зі СНІДом і Благодійної організації “Чернігівська МЕРЕЖА” допомогла їй знайти відповіді на всі запитання. Саме там від соціальної працівниці Катерина дізналася про необхідність щоденного прийому ліків, які безкоштовно отримують люди, що живуть з ВІЛ. Ці препарати допомагають знизити кількість вірусу в організмі до рівня, коли він не буде загрожувати життю. Тому досить швидко завдяки психологічній підтримці та турботі з боку працівників організації Катерина змогла подолати початковий шок і знову повернутися до активного життя.
Сьогодні вона є прикладом для багатьох, хто зіткнувся з подібною проблемою.
Що робити, щоб убезпечити себе від ВІЛ
Ми вже знаємо, як передається ВІЛ, і бачимо, що кількість випадків на Чернігівщині не зменшується. Багато людей навіть не здогадуються, що є носіями вірусу, адже на ранніх стадіях хвороба часто протікає безсимптомно. Але хороша новина в тому, що ми можемо захистити себе. Давайте розберемося, як це зробити
Перш за все, варто пам’ятати, що найкраща зброя проти ВІЛ – це профілактика.
- Захищений секс: Використовуйте презервативи під час кожного статевого акту з новим партнером або партнеркою, чий ВІЛ-статус вам невідомий. Це найнадійніший спосіб уникнути зараження.
- Регулярні медичні огляди: Не соромтеся проходити регулярні медичні огляди і здавати тести на ВІЛ. Це дозволить виявити інфекцію на ранніх стадіях, коли лікування є найбільш ефективним. Сучасна медицина творить дива: Завдяки сучасним препаратам, люди з ВІЛ можуть жити повноцінним життям.
Де здати тест на ВІЛ і чи є це безоплатно
Сьогодні здати тест на ВІЛ дуже просто і абсолютно безоплатно. Щоб перевіритися на ВІЛ, деякі люди купують тести по інтернету, але такий шлях може бути небезпечним, тому що важко перевірити належну якість тест-систем. Найкращим варіантом буде звернутися:
- До благодійних організацій, таких як БО "Чернігівська МЕРЕЖА".
- До СНІД-центру в Чернігові. Там ти можеш отримати додаткову інформацію про ВІЛ та способи його профілактики.
- До свого сімейного лікаря. Це зручний варіант для тих, хто вже має сімейного лікаря.
В державних медичних закладах та в благодійних організаціях можна отримати кваліфіковану консультацію, конфіденційне та швидке тестування за допомогою кров’яного експрес-тесту. Результат такого тесту дізнаєшся вже через 20-30 хвилин. Фахівці організації також нададуть тобі підтримку у випадку позитивного результату та допоможуть з отриманням лікування.
Також однією з переваг звернення до вищеперелічених установ є можливість отримати довідку про результат тестування на ВІЛ.
- Замовити тест для самотестування поштою. Це зручний варіант для тих, хто все ж таки хоче перевірити свій статус вдома. Існує безліч сайтів, де можна замовити оральний тест на ВІЛ. Процедура тестування проста та доступна, результат тесту буде відомий протягом 15 хвилин. Для мешканців Чернігова та області тест поштою безоплатно відправляє БО "Чернігівська МЕРЕЖА", замовити можна на сторінці організації в соціальній мережі інстаграм або фейсбук.
Сьогодні в Україні існує все необхідне для того, щоб люди з ВІЛ могли жити повноцінним життям. Безкоштовні тести, а також сучасне безкоштовне лікування у випадку позитивного результату, психологічна підтримка – все це доступно кожному. Головне – не боятися звернутися за допомогою. Адже чим раніше ви дізнаєтеся про свій статус, тим ефективніше можна буде розпочати лікування.
Матеріали надано фахівчинею зі звʼязків з громадськістю та пресою БО «Чернігівська мережа» Надією Шеремет