Заходи оповіщення громадян та мобілізації залишаються однією з актуальних тем, що породжує серед українців чимало запитань. Роз'яснення на деякі з них надав заступник начальника Чернігівського обласного ТЦК та СП підполковник Олександр Мироненко.
ТОП-5 питань та відповідей про вручення повісток від Чернігівського ТЦК
З якою метою громадян можуть викликати до ТЦК та СП?
До територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки громадян викликають із кількох причин:
постановка на військовий облік, проходження медичної комісії для визначення ступеня придатності до військової служби, з метою уточнення персональних даних і для призову на військову службу за мобілізації.
Де громадянам можуть вручити повістку?
Повістка, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів №560, може вручатися в будь-якому місці: за місцем проживання, за місцем роботи, за місцем навчання, в громадських місцях, на блокпостах, на державному кордоні та в будь-яких інших місцях.
Яким чином формуються повістки, які надсилаються поштою і хто може їх отримати?
Отримати повістку поштою може будь-який військовозобов’язаний, який перебуває на військовому обліку. Відбувається це так: повістки формуються на основі даних із Єдиного державного реєстру військовозобов'язаних без участі ТЦК, потім вони надходять до ТЦК, де начальник того чи іншого територіального центру їх підписує електронним підписом. Після цього реєстр відправляє їх на «Укрпошту», яка їх роздруковує та надсилає громадянам. Потім Укрпошта звітує перед ТЦК щодо вручення або невручення повісток.
Які є поважні причини для неприбуття громадянина до ТЦК та СП у строк, визначений у повістці?
Можуть бути певні обставини, через які громадяни на законних підставах не прибули за повісткою. Це може бути: дія стихійного лиха, воєнні діїна відповідній території та їх наслідки або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у визначені пункт і строк, смерть або тяжка хвороба близького родича.
Звичайно це все має бути документально підтверджено. Особисто військовозобовʼязаний повинен зʼявитись протягом 3 днів з дати явки до ТЦК та СП, який видав повістку усно або письмово повідомити про поважні причини неявки та за наявності надати документи.
Яка відповідальність передбачена за неявку до ТЦК та СП без поважних причин?
Якщо ми говоримо про безпідставне неприбуття, то покарання передбачене законом України про адміністративне правопорушення, це від 1 000 до 1 500 неоподаткованих мінімумів. З огляду на те,що неоподаткований мінімум – це 17 гривень, то сума штрафу – від 17 000 до 25 500 гривень.
У разі, якщо людина буде надалі ухилятися від призову, передбачена також кримінальна відповідальність – це стаття 336 ККУ, що передбачає позбавлення волі від 3 до 5 років.