Шість бомбардувальників Ту-160, які базувалися на Прилуччині у Чернігівській області 25 років тому, нині знаходяться у бойовому складі російської армії та обстрілюють українські міста. У 1999 році Україна передала їх в обмін на погашення заборгованості за спожитий російський газ.
Про це йдеться у розслідуванні «Схем», пише «Суспільне Чернігів».
Український бомбардувальник Ту-160. Радіо Свобода "Схеми"
Журналісти зіставили серійні номери літаків в угоді тих часів між Україною та РФ, яку вони розшукали в архіві, а також – міжнародним авіареєстрам.
Шість колишніх українських Ту-160, які нині перебувають у бойовому складі російської армії. Радіо Свобода «Схеми»
Загалом «Схеми» ідентифікували такі Ту-160:
- Український бомбардувальник, який до передачі мав бортовий номер «10». В Росії він отримав назву «Микола Кузнецов». Командиру цього літака Сергію Кобилашу українські слідчі заочно повідомили про підозру за командування ударом по «Охматдиту». Також цей бомбардувальник брав участь у навчанні у 2018 році у Венесуелі.
Український бомбардувальник, який до передачі мав бортовий номер «10». В Росії він отримав назву «Микола Кузнецов». Радіо Свобода «Схеми»
Український бомбардувальник Ту-160, бортовий номер «11». В Росії його перейменують на «Василь Сенько». Радіо Свобода «Схеми»
Український Ту-160 з номером «15» в Росії став «Володимир Судець». Він брав участь у бомбардуваннях Сирії. Радіо Свобода «Схеми»
Український бомбардувальник з номером "18" у Росії став літаком «Андрій Туполев». Радіо Свобода «Схеми»
Український борт з номером «22» назвали в Росії «Ігор Сікорський». Радіо Свобода "Схеми"
Бомбардувальник під номером «16» став в РФ літаком «Олексій Плохов». Радіо Свобода «Схеми»
Український бомбардувальник під номером «12» – «Олександр Новиков».
Український бомбардувальник під номером «12» – «Олександр Новиков». Радіо Свобода «Схеми»
Деталі угоди між Україною та РФ
Тоді літаки, ракети та обладнання Україна передала Росії за 275 мільйонів доларів для списання газових боргів. Угоду підписали прем'єр-міністр України Валерій Пустовойтенко та керівник Росії Володимир Путін.
Як з'ясували «Схеми», 5 листопада 1999 року перший бомбардувальник вилетів до Росії з Прилук. Як виявилося, за цю угоду народні депутати так і не голосували. Літаки передали без погодження Верховної Ради.
На думку докторки юридичних наук та президентки Української асоціації міжнародного права Ольги Буткевич, це було порушенням Конституції України. Тієї ж думки й заступник голови комітету ВРУ з питань ядерної політики та ядерної безпеки у 1999 році Юрій Костенко. За його словами, передача озброєння до РФ без рішення Верховної Ради – це державна зрада.
Також у розслідуванні вказано, що вартість озброєння була заниженою у десять разів. Україна втратила приблизно 2,5 мільярди доларів. Такі дані опубліковані у висновках Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради для проведення розслідування відомостей щодо фактів розкрадання в Збройних Силах України та підриву обороноздатності держави у період з 2004 по 2017 роки.
Тодішній президент України Леонід Кучма «Схемам» сказав, що навіть якби стратегічні бомбардувальники залишилися на озброєнні України, це не значно б допомогло зараз у захисті від РФ.
Була інша пропозиція, ніж передати літаки РФ
Журналісти «Схем» також з'ясували, що влада в Україні тоді мала інший вибір, ніж передати літаки до Росії. Мова йшла про щонайменше три з них.
В архіві вони знайшли конфіденційну доповідь прем’єра Пустовойтенка президенту Леоніду Кучмі.
Документ про створення спільного підприємства «Ейр Скорпіо». Радіо Свобода «Схеми»
Натомість Леонід Кучма сказав «Схемам»:
Повну версію розслідування ви можете прочитати за посиланням.
Додамо, що востаннє армія РФ завдала ракетного удару по Прилуках 19 листопада 2024 року. Тоді руйнувань зазнали 10 приватних домогосподарств. Проте, з яких носіїв росіяни завдавали цього удару — наразі достеменно невідомо.
Хочете швидше дізнаватися про найцікавіші і найважливіші новини?
Приєднуйтесь до наших каналів:
- в TELEGRAM
- у VIBER
- в INSTAGRAM
Тут тільки найактульніші відео, новини та історії Чернігова!