Я десь краєм вуха почув, що під час будівельних робіт біля видавництва «Десна» в Чернігові дослідники виявили якесь давнє поховання, якісь цікаві артефакти. Напишіть про це детальніше!
Сергій Ковальчук, військовий пенсіонер
Дійсно, в центральній частині Чернігова виявлені поховання, що датуються ХІ-ХІІ століттями. Ці дослідження стартували у 2008 році, продовжились у 2021-му й дещо було знайдене у вересні 2024 року. Про це журналістам розповів Віталій Жигола, молодший науковий співробітник давньоруського відділу археології Інституту археології НАН України.
Про цікаві знахідки науковці розповіли під час музейної зустрічі в Чернігівському обласному історичному музеї ім. В. Тарновського. Зокрема, йшлося про територію, яка зараз обгороджена на проспекті Перемоги біля зупинки «Хлібопекарська».
«Курганні насипи були видні ще в кінці ХVIII століття. На планах Чернігова вони позначені. Звісно, їх зараз немає. Це якраз та територія, де ростуть ялинки біля поліграфії «Десна». Там спочатку були курганні поховання, потім навколо почали робити ґрунтові поховання, — зазначає Віталій Жигола, молодший науковий співробітник давньоруського відділу археології Інституту археології НАН України.
— Цей могильник функціонував приблизно 200 років і спершу він був як курганне поховання, а потім як ґрунтовий могильник християнського обряду. Нам цікавий тим, що в одному з поховань було знайдено підвіску геральдичну, на якій було зображено два тризуби з двох сторін. І ймовірніше за все, один із тризубів може належати Мстиславу, який є якраз засновником Чернігівського князівства».
Історики вважають, що на той момент, коли був створений могильник, ця територія була околицею міста. «У цей час збільшується населення Чернігова, збільшується кількість вірян, які ховаються, тому йде розширення могильника на цю частину», - розповіли під час зустрічі. Під час досліджень біля поховань знайшли фрагменти кераміки ХІ–ХІІ ст., прикраси, давньоруську сокиру-клевець, ніж й інші предмети, що підтверджували давність цього поховання.