"Індекс олівʼє": на скільки за рік подорожчав популярний салат

Українці кілька разів впродовж року стикалися із суттєвим здорожчанням продуктів. Останнє велике зростання цін зафіксували у листопаді. Тоді відчутно подорожчали яйця, овочі та мʼясо. Вплинуть нові ціни і на “індекс олівʼє”: вартість цього популярного салату багато років поспіль вимірюють перед зимовими святами. Чи сильно відрізняється “індекс олівʼє” у 2024 році — дізнався Центр громадського моніторингу та контролю.

Як вимірюють індекс

Для вимірювання ціни популярного салату експерти зазвичай обирають його класичний рецепт. Серед необхідних для приготування компонентів: варена ковбаса, яйця, зелений горошок, картопля, морква, майонез та солоні огірки.

Кількість продуктів для салату можна підрахувати так: ковбаси придбати 300 грамів, картоплі 600 грамів, моркви — 125 грамів, солоних огірків купити 240 грамів, а зеленого горошку — 150 грамів. Для салату також потрібні 3 яйця і 45 грамів майонезу. З цих продуктів вийде зробити чотири порції салату.

На які компоненти зросли ціни

Подорожчання яєць вже кілька місяців обговорюють в медіа та соцмережах. Поки українці постять меми про “багате” життя власників цього продукту, Антимонопольний комітет України навіть взявся перевірити причини підвищення вартості яєць. Загалом, цей компонент салату здорожчав майже на чверть.

Ще більше зросли ціни на овочі: на картоплю вдвічі, а на моркву — у 2,5 рази. Причиною такого подорожчання називають збільшення виробничих витрат та неврожай через посуху.

Зміни на 25-30%

За підрахунками медіа, підсумкова вартість продуктів для приготування салату “Олівʼє” за рік зросла на 27%. Минулоріч чотири порції коштували близько 191 гривні, зараз же українцям доведеться викласти за ті ж компоненти 244 гривні.

Схожу оцінку наводить аналітик “Українського клубу аграрного бізнесу” Максим Гопка. За його даними, “індекс олівʼє” змінився на 25-30% у порівнянні з минулим роком. Слід зазначити, що і тоді вартість салату була рекордною. “Індекс олівʼє-2023” називали найвищим за останні шість років.

Чи здешевшають продукти

Падіння цін на низку продуктів аналітики прогнозують вже після різдвяних та новорічних свят. Йдеться про товари, які додали в ціні на тлі підвищеного попиту.

А от Національний банк України поліпшення ситуації з інфляцією очікує не раніше, ніж навесні наступного року. Втім, запевняє, що за сприятливих умов до 2026 рівень продовольчої інфляції може впасти до 3%.