1 951 годину в 2024 році тривали відключення електропостачання в житлових будинках українців. Такі дані опублікували аналітики Dixi Group.
Скільки годин в Україні тривали відключення електроенергії у 2024 році
* враховано лише планові стабілізаційні відключення домогосподарств, запроваджені у всіх областях України або в переважній їх більшості (понад 50%). Графіки погодинних відключень (ГПВ), що діяли в одній або кількох областях, до розрахунків не включалися.
Запровадженню відключень передували три хвилі масованих атак, які розпочались 22 березня 2024 року. Через наслідки ударів в енергосистемі виник дефіцит електроенергії. Для його компенсації оператор системи передачі «Укренерго» забезпечував імпорт електроенергії та аварійну допомогу з країн ЄС, а з 18 квітня – запровадив обмеження споживання для промисловості й бізнесу.
На фоні пошкоджень енергооб’єктів, викликаних наступними двома атаками, а також погіршення погодних умов, оператор розпочав застосування графіків погодинних відключень (ГПВ) електроенергії з 16 травня і для побутових споживачів.
ЧИТАЙТЕ ЩЕ: Скільки повітряних тривог пережила Чернігівщина у 2024 році та коли їх було найбільше
У червні росія здійснила ще три хвилі масованих атак, що у поєднанні зі зростанням температури та виходом в планові ремонти окремих енергоблоків призвело до посилення дефіциту. Лише 2 дні за місяць для населення не вимикали електроенергію, в інші 28 днів діяли відключення, які склали сумарно 66% годин місяця.
Липень став місяцем з найбільшою тривалістю відключень за рік – 582 години або 78%. При цьому, протягом 18 днів липня відключення діяли цілодобово. Прикметно, що червень та липень також стали місяцями з максимальним імпортом електроенергії в ОЕС України, що втім не дозволило повністю компенсувати дефіцит потужностей в енергосистемі.
Після 9-ї масованої атаки рф 26 серпня, 11 днів поспіль тривали цілодобові відключення електропостачання – з 27 серпня по 6 вересня.
У жовтні та першій половині листопада електропостачання не обмежувалось. Втім, після 10-го та 11-го ударів ворога, які відбулися 17 та 28 листопада відповідно, відключення повернулися.
13 та 25 грудня відбулися 12-та та 13-та масовані атаки відповідно, які зумовили чергове повернення ГПВ, що діяли майже до кінця 2024 року. Відключення населення у грудні тривали загалом 36% годин місяця.
Сукупно за 2024 рік обмеження споживання електроенергії для населення застосовувались протягом 1 951 години по всій території України або в переважній більшості областей. Це становить 22% годин року.
Починаючи з червня 2024 року, споживачі кожної області, які не належать до переліку об’єктів критичної інфраструктури та підприємств-імпортерів певного обсягу електроенергії, були поділені на шість черг. Черга – це група абонентів із певним рівнем споживання електроенергії. Починаючи з грудня, кожна черга також додатково була розділена на дві підчерги.
При застосуванні найбільших обмежень електроспоживання під відключення потрапляли 4 черги одночасно, найчастіше – 3. У середньому впродовж 2024 року “Укренерго” одночасно обмежувало 2 черги споживання.
Для порівняння, у 2022 році відключення електроенергії розпочались у другій половині жовтня та тривали до середини лютого 2023 року, сукупно – близько чотирьох місяців. При цьому, відключення носили переважно цілодобовий характер, а кількість черг визначали оператори системи розподілу (обленерго) самостійно, відповідно до команд «Укренерго».
2024 рік став одним із найважчих для енергосистеми України через масовані атаки, які не лише спричинили дефіцит електроенергії, але й вимагали тривалих обмежень споживання для населення, бізнесу та промисловості. Відключення електроенергії стали важливим індикатором вразливості енергосистеми та підкреслили критичну необхідність її відновлення, трансформації у напрямку розбудови децентралізованої генерації й забезпечення захисту від подальших атак.
Підготовка даного матеріалу стала можливою завдяки підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) у рамках проєкту «Прозорість Енергетичного Сектору», який виконує ГО «ДІКСІ ГРУП». Інформація, викладена в цьому матеріалі, є виключною відповідальністю ГО «ДІКСІ ГРУП» і за жодних обставин не може розглядатися як така, що відображає позицію USAID чи Уряду США.