В Україні зареєстровано 14 офіційно підтверджених випадків метапневмовірусу. Станом на 8 січня у Чернігівській області випадків не зафіксовано, проте у минулому році лабораторно підтверджено 16 випадків захворювання. Випадки реєструвалися наприкінці зими та навесні серед дітей та дорослих.
Про це повідомляє Чернігівський обласний ЦКПХ.
Що необхідно знати про цей вірус
Метапневмовірус був виявлений ще в 2001 році і належить до родини Pneumoviridae, разом з респіраторно-синцитіальним вірусом (RSV). Цей вірус найчастіше викликає симптоми ГРВІ, але в окремих випадках може призвести до важких уражень дихальних шляхів, зокрема у людей із груп ризику.
Найбільш активний період для вірусу є період пізньої зими та навесні. Він є причиною до 5 % ГРВІ та 12 % пневмоній у людей до 20-річного віку. Первинне зараження відбувається в ранньому дитинстві.
Інкубаційний період метапневмовірусу становить від трьох до шести днів, а середня тривалість захворювання — від 7 до 10 днів.
Симптоми включають кашель, нежить, гарячку, ломоту в тілі, задишку та інколи порушення з боку шлунково-кишкового тракту. Хвороба може мати легку форму (тільки з нежиттю та кашлем) або важку, яка може призвести до дихальної недостатності.
Діагностика вірусу
Для ідентифікації збудника використовують імуноферментний аналіз (ІФА) для дослідження крові на наявність антитіл до вірусу та полімеразна ланцюгова реакція (ПЛР) для виявлення РНК вірусу в харкотинні.
Вірусологічна лабораторія ДУ «Чернігівський ОЦКПХ» проводить моніторинг і має тести для виявлення вірусу за допомогою ПЛР-діагностики. Серед досліджених 183 зразків у поточному епідемічному сезоні метапневмовірус не виявлено.
Профілактика
Оскільки специфічної профілактики від цього вірусу немає, важливо дотримуватися загальних рекомендацій для профілактики ГРВІ:
- Обмеження контакту з хворими на респіраторні захворювання.
- Регулярне миття рук або обробка антисептиками.
- Уникнення місць скупчення людей і дотримання соціальної дистанції.
- Використання масок в місцях громадського скупчення.
- Загальне зміцнення імунітету через прогулянки на свіжому повітрі та вживання свіжих фруктів і овочів.
- Регулярне провітрювання приміщень та вологе прибирання.
- При ознаках хвороби звертайтеся до лікаря та залишайтеся вдома.