Рідкісні рослини та унікальні ландшафти: Чернігівщина збільшує заповідні зони

У грудні 2024 року на Чернігівщині розширили площу територій і об’єктів природно-заповідного фонду більше ніж на 65 гектарів, розповідає Час Чернігівський.

Зокрема, в межах Киселівської сільської ради поблизу села Новоселівка (Чернігівський район) оголошена ботанічна пам’ятка природи місцевого значення «Чернігівські півники» площею 3,7 гектара. Територія представлена двома невеликими водоймами-старицями колишнього річища річки Десна разом з оточуючими болотами, на яких ростуть півники сибірські, занесені до Червоної книги України. Ці озера мають важливе значення як місце відпочинку мігруючих водоплавних птахів, повідомляє Департамент екології та природних ресурсів Чернігівської ОДА.

Крім того, у межах Сухополов’янської сільської ради, що на Прилуччині, створений ландшафтний заказник «Щурове» площею 63 гектари. Ця унікальна територія знаходиться між селами Ряшки (Сухополов’янська громада) та Щурівка (Ічнянська громада) й охоплює заболочену заплаву річки Смош із горбистим рельєфом. Уздовж річища річки та меліоративних каналів простягаються тополеві й вербові насадження, а болотисті луки вкриті різноманітною рослинністю. Серед них виділяються тонконіг болотний, мітлиця пагоносна, горошок мишачий, жовтець їдкий, ситники та частуха подорожникова.

Фахівці Департаменту спільно з органами місцевого самоврядування та екогромадськістю ведуть постійну роботу щодо збільшення площі заповідних територій задля збереження рідкісних видів флори і фауни, унікальних природних комплексів і ландшафтів Чернігово-Сіверського краю. Наразі в області створені 682 об’єкти природно-заповідного фонду загальною площею майже 264 тисячі гектарів.

«До слова, за кількістю таких об’єктів Чернігівщина є лідером в Україні», – коментує очільник Департаменту екології та природних ресурсів Чернігівської ОДА Олександр Лось.

Обидва вищезазначені об’єкти заповідного фонду були оголошені рішенням сесії Чернігівської обласної ради 16 грудня. Серед активних ініціаторів створення ландшафтного заказника «Щурове» і ботанічної пам’ятки природи «Чернігівські півники» – Київський еколого-культурний центр.

Що цікаво, цілком ймовірно, що на Чернігівщині невдовзі може побільшати заповідних зон. Так, активісти з КЕКЦ повідомили, що розпитати чернігівців на предмет того, де в регіоні росте червонокнижна ковила. Щоб убезпечити цю місцевість.

У Чернігівській області насамперед у південних районах Прилуцькому та Ніжинському, на схилах балок, по берегах річок, на курганах та пагорбах ще де-не-де зустрічається ковила, яка занесена до Червоної книги. Це два види ковили - ковила волосиста, вона квітне у серпні, та ковила пірчаста, вона квітне у травні.

На жаль, останнім часом через розорювання балок, пагорбів та забудови популяції ковили різко скоротилися.

«Ми не хочемо, щоб з-за оранки зовсім було знищено ковилу в області. Тому для охорони ковили ми створюємо заказники. Вісім заказників ми вже створили на Київщині, п'ять — на Черкащині. У пошуку ковили у Київській та Черкаській областях нам дуже допомогли місцеві жителі, які хочуть зберегти цю красу на своїй малій батьківщині. Тому ми просимо шановних жителів Чернігівщини насамперед південних районів — Прилуцького та Ніжинського, повідомити нас, де у балках, пагорбах, схилах річок росте ковила. Ми також будемо тут для її охорони створювати заповідні зони».

Екоактивісти просять вказувати район, село, балку, де росте ковила, бажано вказати загальну кількість квіток, приблизну площу території, де вона росте, дати схему, координати його знаходження та фото.