П'ятницька церква — найкраще фото Чернігівщини у конкурсі «Вікі любить пам’ятки 2024»

Найкращим фото Чернігівської області стала робота із зображенням вечірньої П’ятницької церкви у Чернігові. Автор — Андрій Казун.

Знімок зроблений 6 жовтня 2023 року. Світлина також отримала статуси «Якісне зображення» (Quality image). Такий статус спільнота Вікісховища, сестринського проєкту Вікіпедії, може присвоїти зображенню, що відповідає певним стандартам якості (зазвичай технічного характеру). Станом на цей момент тільки 49 світлин з конкурсу 2024 року мають цей статус. Також світлина визнана як «Вибране зображення» (Featured Picture) у Вікісховищі. Станом на зараз тільки 7 зображень із української частини конкурсу 2024 року отримали цей статус.


П'ятницька церква побудована в кінці XII — на початку XIII століття на чернігівському посаді біля Торгу на кошти купців. Названа на честь Святої Параскеви П'ятниці, покровительки торгівлі та купців. Є припущення, що церква була збудована на кошти князя Ігоря — героя «Слова о полку Ігоревім», за іншою версією — церкву збудували коштом багатих купців. 25 вересня 1943 року храм зруйновано (у радянський час тиражувалася версія про знищення пам'ятки німецькими військами у 1941 році при авіаударах по Чернігову. Проте, як свідчать фотодокументи, храм був неушкоджений впродовж усього періоду окупації міста). За матеріалами чернігівських істориків, бомба була скинута на руїни будинку, що стояв через дорогу від церкви. Від ударної хвилі було пошкоджено більшість прибудов храму. Згодом пам'ятку давньоруської архітектури вдалося відтворити з великою достовірністю. У ній відкрили музей. З 1991 року П'ятницька церква — діючий храм. Будівлю було пошкоджено внаслідок російського ракетного удару по Драмтеатру 19 серпня 2023 року.

Свою мотивацію взяти участь у конкурсі автор фото пояснив через популяризацію «рідних українських пам'яток, щоб весь світ бачив красу нашого краю».

Георгій Чернілєвський, дописувач Вікіпедії, фотограф, член журі, прокоментував роботу так: «Відмінна якість, соковиті кольори, оригінально скомпоновано з відображенням на полірованому камені».Надія Лиштва,архітекторка, членкиня журі, відзначила: «Цікава подача пам'ятки, яку часто фотографують для конкурсу. Собор в цеглі і собор в граніті».

Журі вже вдруге відзначає фото П'ятницької церкви у області. У попередні роки журі також відзначало роботи із зображенням різних пам’яток регіону: садибу старшинсько-шляхетського роду Галаганів у Сокиринцях, Спасо-Преображенський собор у місті Новгород-Сіверський, монастир у селі Густиня, Воскресенська церква у селищі Седнів, церква Михайла та Федора, Катерининська церква, гармати з бастіоніві, Троїцько-Іллінський монастир у Чернігові.

У списку пам’яток Чернігівської області є 6966 об’єктів культурної спадщини, 1594 (24%) — проілюстровано світлинами у Вікісховищі. 2024 року 24 учасники та учасниці завантажили 1633 фото 334 пам’яток з області (фото 119 об’єктів завантажено вперше). За весь час конкурсу роботи із зображенням пам’яток області подали 373 особи.


Для довідки:

«Вікі любить пам’ятки» (Wiki Loves Monuments) — міжнародний конкурс фотографій пам’яток культурної спадщини для ілюстрування Вікіпедії, який був започаткований у 2010 році в Нідерландах. Конкурс був визнаний Книгою рекордів Гіннеса найбільшим фотоконкурсом у світі (2012). Усього за час проведення конкурсу було завантажено майже 3,4 млн фотографій зі 102 країн і територій. В Україні конкурс проходив уже втринадцяте, його проводить громадська організація «Вікімедіа Україна». За попередні роки проведення конкурсу в Україні понад три тисячі учасників та учасниць завантажили майже 416 тисяч світлин понад 41 тисячі об’єктів культурної спадщини.

У 2024 році до української частини конкурсу долучилися 322 учасники та учасниці, які завантажили 30 139 світлин українських памʼяток. За кількістю світлин Україна посіла друге місце серед 56 країн-учасниць. Окрім основних номінацій, у конкурсі було дев’ять спеціальних номінацій та відзнак: «Відео», «Війна руйнує пам’ятки», «Елементи екстер’єрів», «Єврейська спадщина», «Інтер’єри», «Німецька спадщина», «Польська спадщина», «Фотоплівка» та «Визначні місця Харкова».

Громадська організація «Вікімедіа Україна» є єдиним регіональним відділенням «Фонду Вікімедіа» в Україні. Вона займається популяризацією вікіпроєктів «Фонду Вікімедіа», найвідомішим серед яких є Вікіпедія; залученням до Вікіпедії нових знань і користувачів, а також розвитком вікіспільноти в Україні.


Хочете швидше дізнаватися про найцікавіші і найважливіші новини?
Приєднуйтесь до наших каналів:
- в TELEGRAM
- у VIBER
- в 
INSTAGRAM
Тут тільки найактульніші відео, новини та історії Чернігова!