Працівники дитячого садочку №58 «Лісова казка» у Чернігові не проходили медогляд, через це й почався спалах ротавірусної інфекції у закладі, в результаті якого захворіли 17 людей, в тому числі 15 дітей.
Про це в ефірі Українського Радіо Чернігів розповіли генеральний директор Чернігівського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ, головний санітарний лікар Чернігівщини Олександр Чепурний та начальник Головного управління Держпродспоживслужби в області Юрій Павлішен. Пише «Суспільне Чернігів».
Що показали результати епідрозслідування
За словами Олександра Чепурного, спалах вже закінчений на початку січня. Він був зареєстрований 24 грудня 2024 року.
Вірус до садочка, за результатами епідрозслідування, ймовірно, заніс працівник харчоблока, який став до роботи, не повідомивши про погіршення свого стану здоров'я, каже Олександр Чепурний.
Не проходили медичні огляди
Головний санітарний лікар зауважив, що коли стали глобальніше з'ясовувати причину цього випадку в конкретному садочку, то виявили, що працівники закладу не проходили медичні огляди. Коли звернулися до міського управління освіти, там повідомили, що в усіх 44-х дошкільних закладах Чернігова працівники також не проходили медоглядів.
Чи може Держпродспоживслужба проводити перевірки в закладах освіти?
За словами начальника Головного управління Держпродспоживслужби в області Юрія Павлішена, зараз діє постанова Кабміну №303, яка призупинила проведення планових заходів щодо державного нагляду і контролю. Зокрема, йдеться про сфери санітарного законодавства та сфера безпечності харчових продуктів.
Юрій Павлішен додав, що також в Україні ухвалили новий закон про систему громадського здоров'я, яким скасовано дію закону про санітарно-епідеміологічне благополуччя.
Павлішен каже, якщо дивитися на медичні огляди, то в додатку №5 до наказу 1503 є пункт, який тільки стосується загальноосвітніх дитячих закладів, тобто шкіл.
Хто має нести за порушення санітарно-епідемічних норм та вимог?
Як зазначив Олександр Чепурний, в законі про освіту чітко прописано, що «за створення безпечних умов перебування в дитячих навчальних закладах відповідає керівник закладу».
Головний санітарний лікар додав, що батьки теж мають нести відповідальність за умови, в яких перебувають їхні діти.
Що таке ротавірус
Ротавірусна інфекція (ротавірусний ентерит) – хвороба, що є найчастішою причиною тяжкої діареї.
Ротавірус дуже заразний, інфікуватися можна як безпосередньо від хворого, так і під час контакту з поверхнями та предметами, що могли бути забруднені (іграшки, підлога, меблі), а також під час їжі.
Особливість – підйом захворюваності восени з подальшим зростанням у зимово-весняному періоді.
У дорослих захворювання може мати легший перебіг, проте для немовлят і дітей раннього віку це захворювання часто є більш небезпечним.
Симптоми захворювання переважно з’являються через 2 дні. Різко підвищується температура, приєднується блювота та діарея, внаслідок чого може виникнути зневоднення, що своєю чергою може призвести до смерті.
Одним зі звичних способів зменшити ризик захворювання є дотримання правил особистої гігієни:
- миття рук після відвідування туалету або після того, як поміняли дитині підгузок або допомогли скористатись туалетом, перед приготуванням їжі та її прийомом;
- вологе прибирання, миття іграшок;
- провітрювання приміщення.
Найефективнішим захистом від ротавірусної інфекції є вакцинація. В Україні вакцина від ротавірусної інфекції не належить до таких, які внесені до календаря профілактичних щеплень. Проте її можна придбати власним коштом.