Розумний місто (калька з англійської smart city) – це взаємопов'язана система комунікативних та інформаційних технологій з інтернетом речей (IoT), завдяки якій спрощується управління внутрішніми процесами міста і покращується рівень життя населення.
Інтелектуальне місто виконує дві важливі завдання:
- збір і передача даних представникам управління;
- налагодження зворотного зв'язку між адміністрацією і городянами, благоустрій середовища.
Згідно з даними дослідження компанії McKinsey, до 2020 р. кількість smart cities на всій планеті зросте до 600.
Плюси смарт сіті полягають у підвищенні рівня життя громадян і в зменшенні витрат робочих процесів завдяки автоматизації діяльності, що не вимагає застосування аналітичних навичок.
Термін «розумне місто» був введений відносно недавно, і однозначного тлумачення цього поняття досі немає. Однак експерти зійшлися в тому, що основне джерело смарт сіті – дані про населення.
Цифрові міста постійно покращують свої функції за рахунок безперервної обробки та оновлення відомостей. У цьому їм домагають смарт технології. Інтегровані датчики збирають інформацію, отриману від жителів міста і за допомогою електронних пристроїв. Після аналізу зібраних даних відбувається оптимізація, вирішальна проблеми неефективності.
Компоненти системи інтелектуальних міст:
- Відеоспостереження та фотофіксація;
- Інтелектуальні транспортні системи (ІТС);
- Єдина система екстреного виклику;
- Єдина диспетчерська служба і ситуаційні центри;
- Інтернет речей (IoT);
- П'яте покоління мобільного зв'язку (5G).
Ці інструменти збору та аналізу інформації використовуються для поліпшення функціонування транспортної розв'язки, медицини, промисловості та інших галузей, що формують модель цифрового міста.
Особливості смарт сіті
Розумна економіка:
- Формування сприятливого середовища для інноваційної діяльності, в тому числі для розвитку інформаційно-комунікаційних технологій;
- Налагоджена система онлайн-бронювання готелів.
- Розумне управління:
- Налагоджене функціонування системи комунікації між мешканцями міста та представниками виконавчої влади, інформаційна відкритість міської адміністрації;
- Активність громадян в управлінні містом;
- Актуальність документації стратегічного планування;
- Висока відвідуваність офіційних сайтів міської адміністрації.